MOBO:BLOG

Jak powstało życie na Ziemi? Co działo się na naszej planecie przed powstaniem materii żywej?

Marcin Jankowski // mobo.blog • 26/02/2024 (20:50)Odsłuchaj artykuł ♫Początek życia na Ziemi miał miejsce od 3,8 miliarda do 4 miliardów lat temu. Nastąpiło wtedy mimowolne połączenie się kilku substancji chemicznych w taki sposób, że powstały związek był w stanie dalej samodzielnie się powielać. Dodatkowo wiemy, że odpowiednie reakcje chemiczne nastąpiły w morzu pod wpływem zewnętrznego impulsu jakim była energia słońca bądź co bardziej prawdopodobne błyskawica (piorun w czasie burzy). Życie na planecie Ziemia powstało około 4 miliardy lat temu, kiedy to połączyły się substancje chemiczne zdolne do dalszego pomnażania się!

Skąd wiemy jak wyglądał początek życia na planecie Ziemia?

Po dzień dzisiejszy trudno jest naukowcom jednoznacznie wyjaśnić co takiego wydarzyło się blisko 4 miliardy lat temu, że materia nieożywiona zamieniła się w materię żywą w procesie zwanym biogenezą. Mimo wszystko przez lata analiz udało się dowieść, że świat organizmów żywych podlega ciągłym zmianom rozumianym jako ich dalszy rozwój. Pogląd ten został wysnuty po tym, jak Karol Darwin opisał proces ewolucji zwierząt.

Organizmy żywe w następujących po sobie pokoleniach starają się eliminować wcześniejsze wady, wszystkie zalety są doskonalone, a ponadto poszukują one nowych nieodkrytych jeszcze możliwości. Tak samo jak szybko powstanie jakiś gatunek organizmu żywego dostosowanego do określonych warunków, tak samo szybko może on zniknąć, dając jednak wcześniej początek kolejnym organizmom. Przy tym określony gatunek organizmów może przetrwać w jednych warunkach bardzo długo, natomiast w innych naturalnie wyginie.

Przez taki stan rzeczy wiemy, że dzisiaj żyjące na Ziemi organizmy żywe mają powiązania z organizmami z poprzednich pokoleń w postaci określonych związków chemicznych. Szczątki pradawnych gatunków nie widocznych na naszej planecie, można znaleźć w postaci skamielin czy w skałach osadowych jako składniki biogeniczne.

Badacze wyciągając ze swojego wachlarza narzędzi zaawansowane metody poznawcze wykorzystujące promienie radioaktywne, zbadali poszczególne warstwy osadowe na Ziemi i stworzyli ich odwzorowanie - warstwa po warstwie - ukazując historię naszej planety. Wyniki tych prac pokazują jedynie przybliżony stan życia z owych lat ponieważ pozostałości organizmów żyjących miliony lat temu - zwierząt i roślin - zachowały się jedynie w niewielkiej części.

Oprócz tego badania te przyniosły jeszcze jeden wniosek. Udało się potwierdzić, że ewolucja organizmów żywych przypomina koronę drzew. Im jesteśmy wyżej na drzewie, tym więcej pojawia się nowych gałęzi. Podobnie jak z drzewem, tak i w życiu każdego żywego organizmu, pewne gałęzie obumierają a w ich miejsce rodzą się kolejne.

Bardzo szybko można przyrównać ten proces do wyginięcia dinozaurów, gdzie w ich miejsce pojawiły się zupełnie nowe gatunki zwierząt. Zatem schodząc w dół po naszym drzewie, w pewnym momencie dojdziemy do jego pnia co będzie miało odwzorowanie w przodku wszystkich organizmów, od którego zaczęło się życie na Ziemi.

Co o początku życia na naszej planecie mówią osady w skałach?

Po pierwsze dotychczasowe badania naukowców pozwalają sądzić, że Ziemia powstała około 4,5 miliarda lat temu. Ale wynik ten jest jedynie efektem ocen ponieważ współcześnie zachowane najstarsze skały z materiałem biogenicznym, liczą sobie raptem 590 milionów lat co przekłada się na początek ery kambr. Skamieliny z tego okresu dostarczają nam ciekawych wyników w postaci różnorodnych form życia na Ziemi jakimi były robaki i małże. Oczywiście te wykształciły się z innych, wcześniej żyjących mniej rozwiniętych organizmów.

Miękkie organizmy nie tworzą skamielin ponieważ są tak delikatne, że stosunkowo szybko się rozkładają i nie nadążały się zamieniać w skałę. Zatem praktycznie w ogóle nie ma skamielin starszych niż wspomniane 590 milionów. A co ciekawe, aż 80% historii Ziemi przypada na okres prekambryjski. Zatem nie jesteśmy w stanie w pełnym zakresie odtworzyć form życia pochodzących lub wykształconych właśnie w okresie prekambryjskim.

Istotnym odkryciem mogą pochwalić się naukowcy z lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy to na brzegu jeziora Superior odkryto skały sprzed 2000 lat pokryte nieznaną białą substancją. Nie przypominała ona żadnej formy życia, ale mimo to podjęto próbę szczegółowych badań wspomnianej substancji pod mikroskopem o dużym powiększeniu. Co się okazało, były tam zanurzone mikroskopijne pozostałości organizmów żywych - przypominające współczesne jednokomórkowe bakterie i glony. Naukowcy stawiają to odkrycie w kategoriach cudu, ponieważ były znikome szanse na odkrycie tak małych i delikatnych pozostałości po organizmach żywych po tylu latach. Poprzez nasycenie tych form życia krzemionką, doprowadziła ona do stwardnienia konserwując odkryte mikroorganizmy.

To odkrycie było impulsem do dalszych prac badawczych na skałach pochodzących z pradziejów, gdzie nie udało się dotąd odnaleźć skamielin. Naukowcy nie mylili się i dość szybko znaleźli w zachodniej Australii skałę z zanurzonym organizmem liczącym sobie 3,5 miliarda lat. Badacze liczą na jeszcze spektakularniejsze odkrycia, ponieważ nadal trwają badania najstarszych skał na Grenlandii liczących 3,8 miliarda lat.Najnowsze artykuły → #Ziemia → #Życie → #Zwierzęta → #Dinozaury → #Ewolucja →

Dołącz do społeczności mobo.blog już teraz!

Jeśli zainteresował Cię artykuł Jak powstało życie na Ziemi? Co działo się na naszej planecie przed powstaniem materii żywej? opublikowany na mobo.blog, zachęcam do jednoczesnego obserwowania profili społecznościowych. Regularnie dodaję na nie treści z nowościami z bloga oraz różnymi interesującymi ofertami z polecanych sklepów internetowych.
Facebook →Twitter/X →Wykop →YouTube →Tumblr →
Dane i regulaminy →
(c) mobo.blog / info@mobo.blog