MOBO:BLOG

Jaka była najprostsza forma życia na Ziemi zaraz po jego powstaniu?

Marcin Jankowski // mobo.blog • 26/02/2024 (18:11)W dużej zgodności naukowcy doszli do wspólnego wniosku, że odkryte nad jeziorem Superior mikroskopijnej wielkości jednokomórkowe organizmy to przedstawiciele jednej z pierwszych form życia na Ziemi. Biolodzy uważają jednokomórkowe organizmy za najprostsze, tym samym muszą one być najstarszymi. Organizmy jednokomórkowe to pierwsze formy życia jakie wytworzyły się na plecenie Ziemia pod wpływem reakcji chemicznych i panujących warunków!

Powstanie pierwszych form życia na Ziemi. Jak one były zbudowane i co ma do tego DNA?

Pierwsze organizmy jakie wytworzyły się na Ziemi były bardzo proste w swojej budowie. Z perspektywy dotychczasowych odkryć i badań, naukowcy doszli do wniosku, że przybrały one formę życia jednokomórkowego. Do tej grupy organizmów jednokomórkowych zaliczamy bakterie. Tym samym skupiono się na zasadach ich funkcjonowania u samych podstaw czyli na najniższym możliwym poziomie. W ich przypadku zainteresowano kwestią, jak takie organizmy przetwarzają podstawowe surowce na podstawowe czynniki życiowe czyli białka, tłuszcze i cukry.

Zanim jednak powstało życie na Ziemi, była ona otoczona atmosferą składającą się z różnych związków chemicznych. W atmosferze występował metan, wodór, amoniak i woda. W morzach doszło do reakcji chemicznych, gdzie odpowiednie cząsteczki cukrów połączyły się dając skrobię i celulozę, a aminokwasy zapoczątkowały powstawanie białek. W efekcie połączenia się azotu i związków cukrów, powstał nowy związek chemiczny zwany DNA, który był zdolny do odtwarzania samego siebie.


Bakterie to proste organizmy produkujące dla siebie pożywienie o galaretowatej konsystencji, z powłoką wypełnioną płynem pochłaniającą różne substancje chemiczne. Z zewnątrz wchłaniają one związki oparte na wodorze, tlenie, wodzie, węglu i azocie, by następnie przekształcić je w bardziej skomplikowane związki. Wytworzono białka następnie są odpowiedzialne za budowę takiego organizmu, a z kolei węglowodany służą jako energia rozumiana jako pożywienie.

W tym momencie dochodzimy do najważniejszej kwestii związanej z powstaniem życia, leżącym u jego podstaw w każdym organizmie żywym. Za wszystkie procesy życiowe odpowiedzialny jest jeden związek chemiczny popularnie znany jako DNA - w naukowej literaturze rozpoznawany jako kwas dezoksyrybonukleinowy. Obrazowo mówiąc to DNA dostarcza instrukcje dla innych związków chemicznych w organizmie jak mają działać i się zachowywać. W dodatku bardzo ważną cechą DNA jest to, że potrafi się on sam odtwarzać.

Kwas dezoksyrybonukleinowy znany wszystkim jako DNA ma budowę przypominającą lekko spiralną drabinę. Po bokach znajdują się atomy ułożone w łańcuchu, a pomiędzy nimi znajdują się cienkie wiązania, które można przyrównać do nici. Jeśli zachodzi potrzeba taka struktura może się rozerwać. Nitki łączące atomy rozrywają się zawsze w połowie, a wolne krańcówki nitek zaczynają do siebie przyciągać inne związki aby miały połączenie z sąsiadującymi atomami w łańcuchu. W ten sposób z jednego łańcucha (jednej drabinki) zaczynają tworzyć się dwa nowe (wychodzą dwie nowe drabinki).

Ta umiejętność DNA sprawia, że każdy prosty organizm jest w stanie rosnąć i rozmnażać się przez tzw. podział. Im forma życia jest bardziej złożona, tym bardziej rozmnażające się komórki zaczynają ze sobą współpracować. Tworzą wtedy skomplikowane struktury, których może być w organizmie bardzo wiele. A za wszystko odpowiada kod genetyczny zapisany w cząsteczkach DNA, który może się różnić dla każdego gatunku a nawet dla poszczególnych jednostek.

DNA jest bardzo skomplikowaną strukturą, a im bardziej skomplikowany organizm tym bardziej kwas dezoksyrybonukleinowy się rozbudowuje. Tysiące atomów w takim kwasie, odpowiednio ustawione, tworzą grupy zwane nukleotydami (związki cukrów, fosforanów i innych składników).

Otoczenie Ziemi i impuls do powstania życia na jej powierzchni

Publikowana wiedza o początku życia na Ziemi to wszystko wynik dotychczasowych badań, tworzenia naukowych teorii, wspólnego konsensu badaczy oraz szeregu domysłów snutych przez lata. Nikt z całą pewnością nie jest w stanie powiedzieć co działo się na Ziemi przed 3,8 miliarda lat temu. Póki co stwierdzono jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku, że w tamtym okresie w atmosferze Ziemi nie było tlenu. Występowały za to amoniak, woda, tlenek węgla, metan, wodór i nieznaczne ilości innych substancji. Ponadto powierzchnia Ziemi w przeważającej części była zalana gorącą wodą, podgrzewaną od żarzących się skał umiejscowionych tuż pod skorupą na dnie oceanów.

Wszystkie wymienione powyżej składniki były wystarczające do wytworzenia się organizmów żywych. A ostatecznym impulsem do zapoczątkowania życia była aktywność wulkaniczna, intensywne promieniowanie nadfioletowe przenikające przez atmosferę bądź energia elektryczna pochodząca z wyładowań atmosferycznych (burza).

To wszystko było dziełem przypadku, ale cały opisany proces powstania życia na Ziemi udało się potwierdzić doświadczeniami. Oczywiście zostały one dokonane na mikroskalę ale potwierdziły się wysnute wcześniej teorie. W podsumowaniu uznano, że powielane czynności w dużej skali przez miliony lat, z powodzeniem doprowadziłyby do powstania zaawansowanych form życia.Najnowsze artykuły → #Ziemia → #Życie → #Zwierzęta → #Dinozaury → #Ewolucja → #Bakterie → #Dna →

Dołącz do społeczności mobo.blog już teraz!

Jeśli zainteresował Cię artykuł Jaka była najprostsza forma życia na Ziemi zaraz po jego powstaniu? opublikowany na mobo.blog, zachęcam do jednoczesnego obserwowania profili społecznościowych. Regularnie dodaję na nie treści z nowościami z bloga oraz różnymi interesującymi ofertami z polecanych sklepów internetowych.
Facebook →Twitter/X →Wykop →YouTube →Tumblr →
Dane i regulaminy →
(c) mobo.blog / info@mobo.blog