MOBO:BLOG

Królestwo zwierząt. Ile gatunków zwierząt żyje na Ziemi? Jak klasyfikujemy zwierzęta?

Marcin Jankowski // mobo.blog • 02/03/2024 (01:48)Na Ziemi żyje bardzo wiele gatunków zwierząt, z czego około 1 milion udało się do tej pory opisać naukowcom. W ten sposób przygotowano klasyfikację opisującą królestwo zwierząt, aby ułatwić zrozumienie tego jak powstały oraz jak są ze sobą powiązane. Lista ta jednak nie jest zamknięta ponieważ żyją na ziemi takie gatunki zwierząt, których nie udało się jeszcze naukowo opisać. Szukać ich można m. in. głęboko w ciemnych otchłaniach oceanów bądź w gęstych lasach tropików. Poznaj królestwo zwierząt - klasyfikację gatunków, które udało się poznać i opisać. Mimo to na odkrycie czekają nowe gatunki zwierząt!

Zwierzęta na ziemi. Jak je klasyfikujemy i jak rozróżniamy poszczególne gatunki?

Każdego roku udaje się opisać nowe gatunki owadów, dzięki czemu można domniemywać, że póki co znamy ich niewielką liczbę. Miejscem sprzyjającym zoologom są lasy tropikalne, gdzie przy każdej takiej próbie udaje się poznać nowe gatunki owadów. Badacze sądza zatem, że samych owadów może być na ziemi 50 milionów... Do tego doliczyć należy inne gatunki stworzeń mało widocznych dla człowieka jak skorupiaki, mięczaki oraz inne bezkręgowce.

Co to są kręgowce i bezkręgowce? Dla łatwiejszego zrozumienia podziału świata zwierząt na poszczególne gatunki istotne jest, że zwierzęta dzielimy na kręgowce i bezkręgowce. Do kręgowców należą te gatunki zwierząt, które posiadają sztywny kręgosłup a wewnętrzny szkielet kręgowców utrzymuje ich całe ciało. Zwierzęta z tej grupy stanowią jedynie znikomy procent wszystkich poznanych dotychczas gatunków zwierząt. Analogicznie bezkręgowce to te zwierzęta, które nie posiadają sztywnego kręgosłupa, a szkielet tak jak u owadów jest na zewnątrz tworząc coś na wzór pancerza. Do tej grupy zwierząt należą mięczaki, robaki i jeżowce.


Raptem 4% gatunków zwierząt to kręgowce, do których zaliczamy ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Z ciekawostek należy dodać, że kręgowcami są również ludzie. W klasyfikacji opisującej świat zwierząt, spośród głównych 32 typów (grup) tylko jedna dotyczy kręgowców, a pozostałe 31 grup klasyfikuje bezkręgowce. Dla tych ostatnich jest to cały wachlarz gatunków od tzw. gąbek aż po ośmiornice, które odznaczają się dużą inteligencją.

Po czym odróżniamy zwierzęta od roślin?

Ktoś może się jednak zapytać jak rozróżniamy rośliny od zwierząt? To bardzo trafne pytanie, na które można udzielić bardzo szybko odpowiedzi ale nie jest ona do końca taka prosta jak mogłoby się wydawać. Rośliny w przeciwieństwie do zwierząt same wytwarzają pokarm w procesie fotosyntezy czyli są samożywne. Natomiast zwierzęta żywią się obcymi organizmami co znaczy, że są cudzożywne. Wracając do stwierdzenia, że odpowiedź nie jest taka prosta a otaczający nas świat jest mimo wszystko skomplikowany, trzeba nadmienić o roślinach mięsożernych.

Rośliny aby móc rosnąć i rozkwitać potrzebują substancji pokarmowych i budulcowych, którymi są cukry i białka. Powstają one w wyniku skomplikowanego procesu polegającego na odpowiednim przetworzeniu dwutlenku węgla zawartego w powietrzu, wody pozyskiwanej z gleby i światła słonecznego jako źródła energii. Zatem rośliny są w stanie same wytwarzać sobie pokarm, a zwierzęta nie mają zdolności samemu wytwarzać pokarmu dlatego zjadają inne osobniki (tkanki innych organizmów). Podobnie jak u roślin są odstępstwa, tak i wśród zwierząt należy opowiedzieć o pierwotniakach zwanych euglena zielona. Jako jednokomórkowy wiciowiec potrafi żywić się podobnie jak zwierzęta, ale zarazem ma zdolność do przeprowadzenia fotosyntezy.Najnowsze artykuły → #Królestwo Zwierząt → #Kręgowce → #Bezkręgowce → #Ziemia → #Zwierzęta →

Dołącz do społeczności mobo.blog już teraz!

Jeśli zainteresował Cię artykuł Królestwo zwierząt. Ile gatunków zwierząt żyje na Ziemi? Jak klasyfikujemy zwierzęta? opublikowany na mobo.blog, zachęcam do jednoczesnego obserwowania profili społecznościowych. Regularnie dodaję na nie treści z nowościami z bloga oraz różnymi interesującymi ofertami z polecanych sklepów internetowych.
Facebook →Twitter/X →Wykop →YouTube →Tumblr →
Dane i regulaminy →
(c) mobo.blog / info@mobo.blog