MoboBlog
    

Burza radar. Gdzie jest burza? Radar pogodowy w czasie rzeczywistym z wyładowaniami na mapie.

Marcin Jankowski // mobo.blog → 16/06/2024 (20:22) → 17/06/2024 (22:36)Burza radar. Gdzie jest burza? Radar pogodowy w czasie rzeczywistym z wyładowaniami na mapie. Sprawdź gdzie jest burza, śledź w czasie rzeczywistym wyładowania elektryczne w okolicy, dzięki informacją pochodzącym z radaru burzowego...

Sprawdź gdzie jest burza i śledź w czasie rzeczywistym wyładowania elektryczne w swojej okolicy, dzięki informacją pochodzącym z radaru burzowego. Sama burza to gwałtowne wyładowania elektryczne, które występują w chmurach. Wyładowania elektryczne zachodzą wewnątrz chmur o nazwie cumulonimbus lub ewentualnie do takich wyładowań elektrycznych (burz) zachodzi w warstwie pomiędzy chmurami a powierzchnią Ziemi. Warto wiedzieć, że w czasie burz zazwyczaj występują opady deszczu lub gradu. Wraz z występującymi burzami można zaobserwować także silny wręcz porwisty wiatr.

Radar pogodowy w czasie rzeczywistym z informacjami, gdzie jest burza!

Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje o burzach (wyładowaniach elektrycznych w chmurach) w czasie rzeczywistym na mapie oraz ciekawe informacje czym jest burza?!Ponadto zachęcam wszystkich czytelników do obserwowania prognozy pogody dla wszystkich największych miejscowości w Polsce. Sprawdź pogodę na najbliższe dni.

Miejscowości i regiony →

Burza to zjawisko pogodowe, które dostrzegamy na powierzchni Ziemi jako wyładowania elektryczne zachodzące w chmurach lub pomiędzy nimi a powierzchnią kuli ziemskiej. Burze występują w chmurach Cumulonimbus. W trakcie burz dochodzi często do nagłych i silnych wzrostów prędkości wiatru, przelotnych opadów deszczu, śniegu, gradu lub krupy śnieżnej. Zwłaszcza w ostatnich latach możemy także zaobserwować w trakcie burz trąby powietrzne. Burze stanowią zagrożenie dla nas ludzi ale także dla zwierząt i naszego dobytku (infrastruktury). Mając tak podstawową wiedzę o burzach, zachęcam Cię do obserwowania w czasie rzeczywistym wyładowań atmosferycznych, które pokazywane są na mapie. Jeśli brakuje Ci nadal szczegółowej wiedzy o burzach, możesz dalej zapoznać się z naszym poradnikiem o burzach!

Co to jest burza? Jak tworzą się burze i kiedy występują? Radar burzowy online. Sprawdź gdzie jest teraz burza?!

W pierwszych akapitach artykułu o burzach zamieściłem krótkie słownikowe wyjaśnienie terminu burza. Teraz jednak zajmiemy się zjawiskiem atmosferycznym zwanym burzą od strony tematyki meteorologicznej. Oznacza to, że dowiesz się więcej ciekawych informacji o burzach od strony eksperckiej.

Zatem burza to nic innego jak złożone zjawisko meteorologiczne, na które składają się dwa elementy - błyskawica i grzmot. Błyskawica to wyładowanie elektryczne, które występuje między chmurami lub tak jak wspominałem już wcześniej, między chmurami a powierzchnią Ziemi. Ponadto burze występują zawsze, kiedy zaczynają się tworzyć wypiętrzone chmury Cumulonimbus. Do charakterystycznych zjawisk pogodowych występujących razem z burzą są występujące szkwały, przelotne opady deszczu o silnym natężeniu (w tym opady gradu).

Jeśli chodzi o czas przez jaki występuje burza to jest to zjawisko pogodowe krótkotrwałe. Możemy wyróżnić trzy stadia burzy: stadium rozwoju, stadium dojrzałości i stadium zaniku lub inaczej mówiąc stadium rozpadu burzy.

W pierwszym stadium czyli w rozwoju burzy, powietrze w chmurze - w jej wnętrzu - jest cieplejsze niż temperatura otoczenia. Dlatego unosi się ono do góry. Proces ten nazywa się równowagą chwiejną. W wyniku tego zachodzi ciągłe wypiętrzanie się chmury w miejsce, gdzie temperatura jest ujemna. Na wysokości z temperaturami ujemnymi chmura zmienia swoją strukturę.

Początkowo chmura stworzona była z drobnych kropel wody, ale już na wysokościach z temperaturą ujemną, chmurę tworzą krople przechłodzone i zarazem płatki śniegu. Prędkość prądów przechodzących odnotowuje się na około 10 m/s.

Proces rozwoju burzy trwa około kwadrans czyli od 10 minut do 15 minut. W tym czasie zwiększa się także średnica chmury burzowej z 1-3 kilometrów do 10 kilometrów. Również wysokość chmury dochodzi do 6 - 8 kilometrów w jej wierzchołkach. Chmura w początkowym etapie rozwoju nabiera wody, która zwiększa swą objętość w stanie ciekłym oraz w stanie stałym. Silne prądy powietrza z kolei uniemożliwiają opuszczenie wody z chmury w postaci deszczu.

Dopiero w drugim stadium burzy czyli stadium dojrzałości burzy, krople wody i kryształki lodu zaczynają wypadać z chmury burzowej na Ziemię. Wynika to z tego, że są one już tak duże i prądy powietrzne nie są w stanie ich utrzymać we wnętrzu chmury. Zatem człowiek będący na powierzchni kuli ziemskiej ma do czynienia z deszczem a niekiedy z gradem. Opady deszczu czy gradu z chmury burzowej świadczy o tym, że osiągnęła ona swoje maksimum i powoli zacznie się jej rozpadu.

Chmura burzowa w jej najwyższym stadium rozwoju ma bardzo skomplikowaną strukturę. Objęta jest także prądami wstępującymi (skierowanymi ku górze). Na jej budowę w tym momencie składają się kropelki wody, kropelki wody przechłodzonej, igiełki lodowe, grad i krupa. Na czole takiej chmury burzowej zaczynają występować prądy opadające. Zatem w miejscu gdzie prądy wstępujące i opadające ścierają się, występują powietrzne ruchy zmienne - ku górze i ku dołowi. Mowa wtedy o silnych turbulencjach w czasie przelotu samolotu. Ponadto w tym momencie w chmurze cumulonimbus może wystąpić silne oblodzenie.

Na powierzchnię Ziemi zstępują rozpływające się nisko wilgotne i zimne strugi powietrza. Takie prądy pojawiają się nagle i objawiają się silnymi podmuchami wiatru ,a także szkwałami.

Stadium dojrzałości burzy trwa około 30 minut. W chmurze występują wtedy w całości prądy opadające, a ta zaczyna przechodzić powoli w trzecie stadium czyli już końcowe - stadium rozpadu. Podczas rozpadu chmury burzowej maleje intensywność opadów. Temperatura w chmurze wyrównuje się z tą w otoczeniu czyli powietrza otaczającego. Przeważają w tym momencie prądy opadające.

Zatem poznaliście przypadek burzy idealnej - podręcznikowy obraz chmury cumulonimbus jednokomórkowej. Problem polega jednak na tym, że burze zazwyczaj tworzą się z chmur cumulonimbus wielokomórkowych. Zatem każda komórka burzowa ma różny etap rozwoju. Obszar objęty prądami zstępującymi lub wstępującymi jest różny.

Chmura cumulonimbus - chmura burzowa - ma jeszcze jedną istotną cechę. Mowa tutaj o jej elektryzacji. I tutaj pojawia się kolejny problem, ponieważ mimo bardzo dużego rozwoju nauki aż do dziś nie udało się poznać procesu elektryzacji chmur burzowych. Póki co wyjaśnienie opiera się na tym, że każda kropla posiada pewien ładunek elektryczny. Małe krople wody posiadają ładunek dodatni a duże krople wody posiadają ładunek ujemny. W samej chmurze cumulonimbus dochodzi do ich segregacji z tego względu, że mają one różny ciężar. Przez to umieszczone one są grupami w różnych strefach chmury - małe krople deszczu unoszą się na górze, a duże krople występują w środkowej i dolnej części chmur. Błyskawice pojawiają się dlatego, że dochodzi do ścierania się różnych chmur cumulonimbus oraz w jej wnętrzu. Ładunki przepływają i uwalniają się w postaci wyładowań iskrowych.

Jak dzielimy burze? Jakie są rodzaje burz?! Dowiedz się z nami gdzie jest burza i gdzie może wystąpić...

Na tym etapie wiemy co to jest burza i jak powstaje. Teraz zajmiemy się tematem klasyfikacji burz.

Według podstawowego podziału rozróżniamy burze frontowe i wewnątrzmasowe. Wszystko zależy od tego w jakim miejscu rozwijają się burzowe chmury cumulonimbus. Czy ma to miejsce w jednorodnych masach czy na frontach atmosferycznych.

Burze wewnątrzmasowe rozwijają się przeważnie nad lądem w godzinach południowych i popołudniowych, w ciepłej porze roku. Ten rodzaj burz możemy podzielić na burze konwekcyjne i adwekcyjne.

W odróżnieniu od tych pierwszych, burze frontowe występują przy frontach zimnych. W Polsce ma to miejsce w 70% przypadków. Tylko w 30% burze frontowe towarzyszą fontom ciepłym.

Co ciekawe, ilość burz maleje wraz ze wzrostem szerokości geograficznej. Warto także dodać, że burze częściej pojawiają się nad lądami niż nad oceanami. Nad lądem burze występują przeważnie w dzień w godzinach popołudniowych, a nad oceanami w godzinach nocnych. W Polsce burze to częsty obraz w lecie. Sporadycznie możemy obserwować burze zimą. Są to jednostkowe przypadki.

Burze frontowe na czole chłodnego frontu

Jeśli chodzi o ten rodzaj burz, to powstają one na przodzie chłodnego frontu, który przemieszcza się bardzo szybko. Ciepłe powietrze na czole frontu wypychane jest wtedy ku górze. Silne wypiętrzenie chmur cumulonimbus ku górze świadczy o tym, że powietrze zawiera dużą ilość wilgoci. Prowadzi to ostatecznie do wyładowań, grzmotów i przelotnych opadów. Burze frontowe charakteryzują się tym, że przechodzą one w paśmie nawet kilkuset kilometrów. W Polsce również występują burze w okresie letnim na czole chłodnego frontu.

Burze frontowe związane są z zazwyczaj z jakimś ośrodkiem niżowym. Okres występowania jest dowolny jeśli chodzi o porę dnia czy rodzaj podłoża. Występują one często na wąskim pasie sięgającym raptem kilkadziesiąt kilometrów - od 40 do 50 kilometrowa strefa. Zazwyczaj przed frontem możemy zaobserwować poruszające się chmury cumulonimbus.

Wiatry dolne, które pojawiają się przed burzą, zazwyczaj wieją zgodnie z kierunkiem frontu lub równolegle do niego. W czasie samej burzy stają się one porywiste i zmieniają się w tzw. szkwał, które wieją od frontu.

Z ciekawostek można nadmienić, że chmura burzowa cumulonimbus sięga niejednokrotnie do tropopuazy a nawet wyżej.

Burze frontowe rozwijające się na froncie ciepłym są o wiele rzadsze niż na froncie chłodnym. Powodem tego jest fakt, że powietrze cieplejsze znacznie wolniej przesuwa się ku górze, raptem o kilka centymetrów na sekundę. Dopiero kiedy wślizgujące się tam powietrze ma charakter chwiejny, istnieją szanse na wytworzenie się chmur cumulonimbus znanych z burzowego charakteru.

Burze mają to do siebie, że są najbardziej aktywnie w godzinach nocnych i wieczornych. Obecność chmur cumulonimbus trudno zaobserwować w dzień, czego jedynym wyznacznikiem są opady lub burze.

Burze frontu ciepłego niczym w zasadzie nie różnią się od burz okluzji chłodnej. Polega to na tym, że front okluzji powstaje wtedy kiedy styka się ze sobą front ciepły i front chłodny. Ciepłe powietrze wypychane jest ku górze, a granica z powietrzem chłodnym znajduje się nad powierzchnią Ziemi. Wtedy zaznacza się wysoka chwiejność co prowadzi do wytworzenia się chmur cumulonimbus.

Burze wewnątrzmasowe i ich skutki. Jak tworzą się burze wewnątrzmasowe?

Innym rodzajem burz, które nawiedzają naszą strefę to burze wewnątrzmasowe. Rozwijają się one w chłodnej masie powietrza, która napływa za chłodnym frontem. Chłodna masa powietrza nagrzewa się zazwyczaj od ciepłego powietrza, które oddaje temperaturę. Wtedy powietrze przyjmuje równowagę chwiejno - wilgotną. Sprzyja ona tym samym powstawaniu chmur cumulonimbus.

Burze adwekcyjne od burz frontu chłodnego odróżnia się tym, że te pierwsze powstają w chmurach odseparowanych - odizolowanych - a nie w jakimś określonym pasie. Za to ich obszar występowania może być duży. Burza jest tym większa im większy jest kontrast termiczny między masą powietrza a podłożem.

Burze termiczne (konwekcyjne) występują podczas wysokich temperatur. Tym samym powstają w upalne dni i są burzami o charakterze ściśle lokalnym. Chmury cumulonimbus burz konwekcyjnych są ściśle od siebie odseparowane czyli w dużych odległościach i przemieszczają się powoli, jakieś 15 km/h. Inną cechą takich burz jest to, że szybko zanikają. Kolejną cechą takich burz jest to, że są one bardzo intensywne. Możemy zaobserwować liczne wyładowania elektryczne, obfite opady deszczu i gradu.

Co to jest szkwał? Chmury cumulonimbus a szkwał? Czy szkwał pojawia się razem z burzami?!

Szkwał w żeglarstwie, a pojawiająca się burza nad zbiornikiem wodnym... Trzeba wiedzieć, że powiewy wiatru nigdy nie są regularne. Można tylko stwierdzić, że na pewnym poziomie utrzymuje się z tą samą siłą. Wyróżnić można jednak wiatr, który wieje w różnych kierunkach o zmiennej prędkości - mówimy wtedy, że jest wiatr porywisty lub wiatr szkwałowy! Dodatkowo szkwał jest związany z pojawiającymi się w okresie letnim burzami.

Szkwał o dużych prędkościach występuje najczęściej w godzinach popołudniowych oraz w okresie letnim, rzadziej zimą. Najprościej szkwał można zdefiniować wiatr, który w krótkim czasie zwiększa swoja prędkość oraz jednocześnie kierunki. Wiatr zwiększa swoją prędkość 30-40 m/s w ciągu kilku czy kilkunastu minut. A zmiany kierunków wiatru zmieniają się o nawet 90 stopni. Powstaje on na styku miejsc o ścierających się masach z dużymi różnicami temperatur. W trakcie trwania szkwału temperatura zazwyczaj się obniża.

Tuż przed chmurą cumulonimbus pojawia się charakterystyczny wir o osi poziomej zwany kołnierzem burzowym (arcus). Obrazowo można go zilustrować jako postrzępiony wał pojawiający się tuż przed chmurą i z nią się przemieszczający. Kołnierz pędzi jakieś od 1 do 2 kilometrów przed strefą największych opadów. Wysokość takiego kołnierza nie przekracza 500 - 600 metrów. Pojawienie się szkwału następuje wraz z pojawieniem się kołnierza burzowego.

#Burza #Pogoda #Radar BurzowyNajnowsze artykuły →
(c) mobo.blog / info@mobo.blog