MoboBlog

Wybory do Rady Miejskiej w Łasku w latach 1918 - 1939. Jak wyglądała polityka lokalna w okresie dwudziestolecia międzywojennego?

Polecane produkty zoologiczne dla psów i kotów! Porównaj kilka tysięcy ofert na Leonzoo.pl

Idź do strony ↗
Marcin Jankowski // @moboblog → 19/09/2024 (09:31) → 19/09/2024 (09:31)Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku, równolegle z innymi obszarami funkcjonowania państwa, aktywnie zaczęły tworzyć się różnorodne nurty polityczne. Uwidoczniało się to przede wszystkim w niewielkim Łasku, który był w tamtych czasach wielonarodowym i wielowyznaniowym ośrodkiem miejskim co skutkowało tym, że wśród społeczeństwa byli zwolennicy różnych ugrupowań partyjnych. Jednym z ciekawszych aspektów miejskiego życia politycznego były oczywiście wybory do Rady Miejskiej w Łasku, obok krajowych wyborów parlamentarnych. Podobnie jak dzisiaj, również wtedy ogół społeczeństwa współtworzył samorząd terytorialny wybierając swoich przedstawicieli do Sejmiku, Rady Miejskiej oraz poszczególnych rad gminnych.

Wybory do Rady Miejskiej w Łasku w latach 1918 - 1939. Jak wyglądała polityka lokalna w okresie dwudziestolecia międzywojennego? W niewielkim Łasku, który był w tamtych czasach wielonarodowym i wielowyznaniowym ośrodkiem żyli zwolennicy różnych ugrupowań partyjnych.

Lokalna polityka w Łasku w latach 1918 - 1939. Jak wyglądały pierwsze wybory do Rady Miejskiej w Łasku w okresie dwudziestolecia międzywojennego?


Nie będzie pewnie przesadą jeśli powiem, że największym zainteresowaniem wśród mieszkańców Łasku cieszyły się wybory do Rady Miejskiej. To w końcu tam zapadały istotne decyzje w całej układance decyzyjnej samorządu terytorialnego, które miały największy wpływ na życie lokalne mieszkańców nad Grabią. Nie minęło więc dużo czasu od odzyskania pełnej suwerenności bo już wiosną 1919 roku odbyły się pierwsze wybory lokalne, w których wybrano pierwszych 12 radnych. Wśród tej grupy lokalnych polityków reprezentowali oni głównie prawicę (Narodową Demokrację oraz syjonistów), a ich kadencja upłynęła w 1922 roku.

Kolejne wybory do samorządu w Łasku pobudziły do działania masę społeczną mającą wartości lewicowe, ponieważ w Radzie Miejskiej w Łasku czterech swoich przedstawicieli uzyskała partia PPS. Kadencja tej Rady nie została jednak dokończona i ostatecznie w styczniu 1926 roku wojewoda ją rozwiązał, po czym zaplanował kolejne wybory na 13 marca 1926 roku. Mieszkańcy nie zmienili w większym stopniu swoich poglądów w tak krótkim czasie i dlatego podział polityczny wśród radnych nie odbiegał od wyników poprzednich wyborów. Szczęścia nie miała także ta Rada Miejska, ponieważ w 1927 roku na szczeblu centralnym podjęto decyzję o ponownych wyborach do wszystkich Rad Miejskich w kilku województwach (warszawskim, łódzkim, lubelskim, białostockim i wileńskim).

Czwarte już z rzędu wybory samorządowe do Rady Miejskiej w Łasku z 29 czerwca 1927 roku sprawiły, że w 12 osobowym składzie znaleźli się przedstawiciele aż 6 list wyborczych. Trzy ugrupowania reprezentowały Polaków a trzy listy wywodziły się ze społeczności lokalnych Żydów, z przewagą liczebną dla tych drugich (mieli siedmiu radnych). I tak w Radzie Miejskiej w Łasku swoich przedstawicieli pozyskały następujące ugrupowania polityczne - Lista Chrześcijańskich Rzemieślników i Kupców z 3 mandatami(endecja), Lista PPS z 1 mandatem, Partia Pracy z 1 mandatem (ugrupowanie prosanacyjne), Syjoności z 4 mandatami, Żydzi ortodoksyjni z 2 mandatami i z 1 mandatem Lista Rzemieślników Żydowskich.

Następne wybory lokalne w Łasku odbyły się już zgodnie z upływającym terminem czyli 1 czerwca 1930 roku, w których do Rady Miejskiej wybrano już 24 osoby. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, frekwencja w tamtych wyborach okazała się bardzo duża bo wyniosła aż 94% uprawnionych do głosowania. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów okazało się, że Polacy mieli 2 radnych więcej od Żydów - pierwsi 13 mandatów a drudzy 11 mandatów. Jeśli chodzi o barwy polityczne radnych to podział przedstawiał się następująco - Stronnictwo Narodowe miało 6 mandatów, Bezpartyjny Blok Współpracy Rządowej miało 4 mandaty, a PPS miała 3 mandaty. Syjoniści zdobyli 7 mandatów, a ortodoksi 4 mandaty.

Przedostatnie wybory do Rady Miejskiej w Łasku przed II wojną światową miały miejsce 27 maja 1934 roku, w których z kolei zmniejszono liczbę członków do 16 osób. Stronnictwo Narodowe uzyskało w nich bardzo słabe wyniki dlatego wystąpiło z wnioskiem o unieważnienie głosowania w czterech okręgach miejskich. Ostatecznie protest został odrzucony przez Wydział Powiatowy i wybory się uprawomocniły.

W grudniu 1938 roku odbyły się natomiast wybory do Rad Gromadzkich w powiecie łaskim, gdzie dużym poparciem cieszyła się ludność niemiecka szczególnie reprezentujących nurt hitlerowski.

Ostatnia Rada Miejska w Łasku została wybrana 5 maja 1939 roku. Ponownie składała się ona z 16 radnych, wybranych przez 85% uprawnionych do głosowania. Zjednoczenie Narodowe (lista prorządowa) zdobyła aż 8 mandatów czyli objęło swoją decyzyjnością połowę Rady. Stronnictwo Narodowe miało jedynie 2 mandaty, Żydzi uzyskali 6 mandatów.

#Historia #Łask #Polityka #Wybory Samorządowe #Rada Miejska

Polecane produkty zoologiczne dla psów i kotów! Porównaj kilka tysięcy ofert na Leonzoo.pl

Idź do strony ↗
Łódź wiadomości →Najnowsze wiadomości →Najnowsze tagi →
Strona główna O serwisie Źródła wiedzy i autorzy Regulamin serwisu Polityka prywatności Najnowsze wiadomości Łódź Transport Nieruchomości Historia Twitter Facebook
(c) 2024 Mobo.Blog / info@mobo.blog / +48 696 426 746 / Polska