Historia. Wiadomości Łódź! | MoboBlog
ŁódźBiznesHistoriaLifestyleŁódzkieNieruchomościPodróżePogodaPolitykaTransportZakupyPolecane produkty zoologiczne dla psów i kotów! Porównaj kilka tysięcy ofert na Leonzoo.pl
Idź do strony ↗Młyn wodny w Ldzaniu - Talarze na Grabii i okoliczne stawy rybne
Marcin Jankowski // @moboblog → 22/09/2024 (01:03)Osada Dwa młyny w Ldzaniu - Talarze to także jeden z wielu punktów turystycznych, które obejmują dwa ważne szlaki turystyczne województwa łódzkiego. Dawny młyn wodno - elektryczny w Talarze zobaczymy wędrując po pętli wschodniej Szlaku Osad Młyńskich i Ekofarm nad Grabią oraz po rewitalizowanym Szlak Osad Potomków Braci Czeskich. Jeśli chodzi o ten pierwszy jest to unikalny szlak turystyczny w skali kraju, gdzie obejmuje on dawne młyny wodne jako temat przewodni każdej z wycieczek. Zespół młyna wodnego w Ldzaniu - Talarze wraz z budynkiem kaszarni (dawnego młyna) stanowi jedną z najbardziej efektownych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. Wszystko za sprawą tego, że młyn posiada okazałą bryłę architektonicznie zachowaną w bardzo dobrym stanie. W dodatku możemy podziwiać wszelkie detale konstrukcyjne na zewnątrz młyna oraz wnętrze, gdzie zachowało się bogate wyposażenie młynarskie. Trzeba podkreślić, że młyn w Ldzaniu - Talarze to mekka rowerzystów i pieszych wycieczek, zwłaszcza od czasu kiedy obiekt znalazł się w rękach obecnych właścicieli. Przede wszystkim dbają oni o zabytkowy młyn pod kątem ochrony techniki a zarazem wykorzystując z łatwością walory turystyczne samego obiektu oraz najbliższej okolicy promując tym samym region.
Czytaj całość ↗Opis kompleksu Osada Dwa Młyny z XIX wieku w Talarze...
Marcin Jankowski // @moboblog → 22/09/2024 (01:01)Współcześnie znany nam kompleks w Talarze to dobrze zachowane zabudowania młyńskie, na które składają się dwa obiekty przedzielone śluzą wodną. Nie przypadkiem więc to miejsce nosi nazwę: Osada Dwa Młyny w Talarze. Pierwszy z nich to trzykondygnacyjny młyn przemysłowy, który został ustawiony w końcu XIX wieku. Jeszcze przed I wojną światową koło przedsięrbne w dużym młynie zostało zastąpione turbiną. W 1952 roku zamontowano w młynie turbinę wodną systemu Francisa, która została zbudowana w Radomsku. W ostatnim okresie funkcjonowania młyn mielił 2 tony zboża na dobę, jednak ze względu na brak opłacalności w maju 1995 roku zaprzestano dalszej produkcji. W skład tutejszego kompleksu młyńskiego wchodzi także drugi młyn z tego samego okresu usadowiony na tej samej wysokości, tyle że po drugiej stronie rzeki, przypominający swoim wyglądem szopę i dla odróżnienia zwany młynkiem. Jest on o wiele mniejszy i w przeciwieństwie do pierwszego obiektu jest tylko dwukondygnacyjny z podpiwniczeniem. Mniejszy młyn pomocniczy zwany też młynem gospodarczym powstał w miejscu gdzie w 1519 roku funkcjonowała kuźnica napędzana siłą wody. Wedle dostępnych informacji wcześniejszy młyn uległ spaleniu i w jego miejscu pobudowano obecny w końcówce XIX wieku. Pracował on przerabiając zboże na śrutę do 1965 roku po czym został unieruchomiony. Z wnętrza wyciągnięto wszystkie maszyny i przekształcono go w magazyn. Składowano tam nawozy, drewno, a nawet węgiel przez okolicznych mieszkańców. Po przeciwnej stronie drogi, tuż przed młynem jadąc od strony Ldzania, znajduje się okazały murowany budynek będący w okresie międzywojnia dawnym dworkiem Józefa Fiszera, waściciela tego kompleksu w latach 1930 - 1938. Po rodzinie Fiszerów, w okresie II wojny światowej młyn zarządzany był przez Niemca Mecka. Natomiast od 1949 roku cały kompleks wraz z młynem oraz terenem ze stawami rzecznymi o powierzchni 79 hektarów przeszedł na własność państwa. Sięgając pamięcią w dawne czasy, odkrywamy że w Ldzaniu pierwszy młyn został wybudowany około 1520 roku przez Stanisława Barana. Własność ta w drugiej połowie XVI przeszła na Mikołaja Tatarkę, który obok pierwszego młyna wzniósł drugi młyn wodny. To właśnie od nazwiska tej rodziny nazwę wzięła osada Talar. Według dokumentów z 1677 roku młyn wodny w Talarze położony był na strudze wpadającej do rzeki Grabi, obok którego znajdował się staw o tej samej nazwie.
O dawnych zabudowaniach w osadzie Ldzań - Talar można znaleźć także kilka informacji w aktach z XVIII wieku, które to tak opisywały zastany obraz rzeczywistości: Młyny dwa we wsi Ldzań i tartak. Młyn większy o dwóch kołach nazywa się Talar, nazwisko swoje zabiera od stawu wyżej opisanego, którego stawu wzdłuż będzie stai trzy, wszerz półtrzecia. Na drugiej stronie tego młyna tartak o jednych podgrodkach z młynem; za tym zaraz młynek mniejszy, niżej o króków póltorasta o dwóch kołach na tejże samej rzece.Czytaj całość ↗Bar I grill przy dawnym młynie wodno - elektrycznym w Ldzaniu / Talarze zwanym Osada Dwa Młyny (menu)
Marcin Jankowski // @moboblog → 22/09/2024 (00:59)Osada młyńska Talar, kiedyś wchodząca w skład Ldzania, położona jest bardziej na południe jadąc drogą na Rokitnicę. Największą atrakcją turystyczną osady jest kompleks po dawnym i zarazem dobrze zachowanym młynie wodno - elektrycznym z końca XIX wieku oraz nieopodal niego zabudowania dawnego dworku Fiszera. Tuż obok młyna obecny właściciel zabytkowego obiektu prowadzi także mały punkt gastronomiczny, otwarty w okresie wiosenno - letnim, który jest częstym punktem zbornym dla rowerzystów pokonujących okoliczne szutrowe trasy i szukających chwili wytchnienia. Bar I grill przy dawnym młynie wodno - elektrycznym w Ldzaniu / Talarze zwanym Osada Dwa Młyny to dzisiaj kultowe miejsce dla osób szukających wytchnienia podczas rowerowych podróży. Sam młyn można bez przeszkód oglądać z zewnątrz o każdej porze roku, gdyż zlokalizowany jest w miejscu publicznym dostępnym dla każdego. Sam bar i grill działa natomiast w sezonie letnim i wakacyjnym. W ciągu tygodnia otwierany nieco później, natomiast w weekendy wcześniej. Godziny otwarcia dostępne na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych. Specjalnie nie podajemy godzin oraz terminów otwarcia, gdyż jest to decyzja właścicieli uzależniona od dogodnych warunków. Dawny młyn wodny w Ldzaniu / Talarze jest bardzo popularną atrakcją turystyczną dlatego w jego sąsiedztwie uruchomiony został bar z grillem. Korzystają z niego letnicy z Talaru i Ldzania oraz cała masa weekendowych rowerzystów podróżujących po okolicznych lasach. W barze dostępne są przede wszystkim dania z grilla - kiełbasa, karczek, kaszanka oraz dodatki. Ponadto w ofercie baru w Osadzie Dwa Młyny znajdują się ryby. Dla wszystkich spragnionych zimnych trunków, można dodatkowo raczyć się "złotym trunkiem" a także innymi napojami. Przeglądając opinie osób dostępne w serwisach internetowych opisujących to miejsce, korzystający z usług tutejszego baru/grilla wypowiadają się bardzo pochlebnie.
Czytaj całość ↗Nadanie lokacji dla osady Ldzań przez Kapitułę krakowską
Marcin Jankowski // @moboblog → 22/09/2024 (00:58)Jak wskazują historyczne dokumenty, Ldzań w XV wieku nosił podwójną nazwę: Crassov i Crassovice alias Lszen. Podobnie jak Dobroń od samego początku mieszkańcy przynależeli do parafii w Łasku, póki w tym pierwszym nie wybudowano kościoła parafialnego. Do 1530 roku dziesięcinę z pól przekazywano do stołu arcybiskupiego gnieźnieńskiego w ilości od 5 do 8 grzywien, a po tym roku dziesięcina przeszła na kolegiatę łaską. W 1524 roku w osadzie Ldzań powstała huta gdzie obrabiano rudę żelaza, gdyż okoliczne tereny obfitowały w ten surowiec skąd go wydobywano. W 1552 roku w Ldzaniu odnotowano 16 osad, 8 łanów, karczmę i młyn o dwóch kołach (chodzi dokładnie o zabytkowy młyn w Talarze). Do ciekawszych wydarzeń jakie zapisały się w pamięci mieszkańców Ldzania należy zaliczyć dwukrotne odnalezienie skarbów. Pierwszy raz w 1880 roku mieszkaniec wsi wykopał skarb z XVI wieku, na który składało się 980 sztuk srebrnych monet. Jak donosiła ówczesna prasa, odkrycia dokonał żołnierz Mateusz Strzelec przekopując ziemię we własnym ogrodzie. Na drugie znalezisko natrafiono w 1893 roku, gdzie wykopano również pokaźną ilość srebrnych monet dawnego stempla i kilka sztabek czystego srebra. W tym przypadku urnę zawierającą skarb wyorał włościan Antoni Szymczyk. Według dostępnych informacji znalezisko zostało przekazane przez miejscowego sołtysa do władz powiatowych w Łasku.
Czytaj całość ↗Młyn wodny w Ldzaniu - Talarze na rzece Grabi jako jedna z atrakcji gminy Dobroń. Bar I grill w Osada Dwa Młyny z lekkim menu dla letników i spragnionych rowerzystów!
Marcin Jankowski // @moboblog → 22/09/2024 (00:57)Kierując się z Dobronia na południe bez większych przeszkód dojedzie się do niewielkiego Ldzania, z którego można już dojrzeć osadę młyńską w Talarze. Sama miejscowość Ldzań została założona w 1444 roku przez Kapitułę krakowską poprzez nadanie dla niej lokacji. W początkowym okresie osada nosiła nazwę Krassowice, gdzie nazwę zaczerpnięto wprost od rzeczki płynącej z Dobronia do Ldzania zwanej Krassowicą. Współcześnie główną atrakcją Ldzania i pobliskiego Talaru jest kompleks młyński zarządzany przez prywatną osobę, jednak zabytek został udostępniony dla wszystkich odwiedzających. Ponadto wzdłuż rzeki Grabi ciągną się w kierunku Mogilna i Zimnych Wód działki rekreacyjne należące do letników, którzy tłumnie zjeżdżają się w ten zakątek gminy Dobroń w okresie letnim.
Czytaj całość ↗Samolot pomnik Łoś w Ślądkowice - Dłutówek upamiętniający walki lotników we wrześniu 1939 roku
Marcin Jankowski // @moboblog → 22/09/2024 (00:51)6 września 2009 roku na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kolumna odsłonięto obelisk oraz symboliczny samolot PZL P.37 B Łoś wykonany z blachy w skali 1:1 przez kapitana pilota PLL Lot Wojciecha Tomaszewskiego oraz naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Dłutowie dh Jana Rybaka. W miejscu, w którym obecnie znajduje się pomnik przymusowo musiał lądować samolot PZL P.37 B Łoś o numerze bocznym 72.16 z 212. Eskadry Bombowej. Na miejscu znajduje się także tablica informacyjna opisująca tamto wydarzenie.
Czytaj całość ↗ ☲ 1 2 → 3 → 4 →Łódź wiadomości →Najnowsze wiadomości →Najnowsze tagi → (c) 2024 Mobo.Blog / info@mobo.blog / +48 696 426 746 / Polska