Łask w czasach zaborów aż do wybuchu I wojny światowej.
Marcin Jankowski // @moboblog → 12/09/2024 (22:29)Już po drugim rozbiorze Polski w 1793 roku Łask administracyjnie znalazł się pod zaborem pruskim. Dokładnie wszedł on do prowincji Prusy Południowe w departamencie piotrkowskim ale również po trzecim rozbiorze w 1795 roku miasto Łask nadal pozostawało pod zaborem pruskim. Wtedy też zaborca przeprowadził zmiany w swoim podziale terytorialnym, pod czym Łask znalazł się w departamencie kaliskim i powiecie szadkowskim. Za to podległość terytorialna inspekcji skarbowej dla Łasku znajdowała się w obwodzie piotrkowskim.
Czytaj całość ↗85 lat temu wojska niemieckie zaatakowały RP – początek II wojny światowej
Marcin Jankowski // @moboblog → 31/08/2024 (21:15)85 lata temu, 1 września 1939 roku, niemieckie wojska bez wypowiedzenia wojny o świcie przekroczyły na całej długości granice RP. Osamotniona Polska mimo bohaterskiego oporu trwającego ponad pięć tygodni nie mogła skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji przeprowadzonej 17 września. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 roku o godzinie 4:35 od zbombardowania Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika Schleswig-Holstein oddanymi w kierunku Westerplatte.
Czytaj całość ↗Piknik w Parku Helenów w Łodzi w dniu 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Marcin Jankowski // @moboblog → 31/08/2024 (21:09)1 września 2024 roku w Łodzi w Parku Helenów przy Pomniku Chwały Żołnierzy Armii Łódź odbędzie się piknik upamiętniający 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Część oficjalna rozpocznie się o godzinie 12:00, w trakcie której odegranie zostanie hymn państwowy, zaplanowano przemówienia okolicznościowe i modlitwę międzywyznaniową w intencji ofiar II wojny światowej. Ponadto za ceremoniał wojskowy z apelem pamięci i salwą honorową odpowiadać będzie 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej. Na sam koniec zostaną złożone kwiaty. W programie pikniku w Łodzi zaplanowano także w godzinach 12:00 - 16:00: piosenki wojskowe w wykonaniu Zakładowej Orkiestry Dętej MPK, prezentację historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 10. Batalionu Saperów, Klub Czerwone Berety, Stowarzyszenie historyczne Strzelcy Kaniowscy, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Instytut Pamięci Narodowej - oddział Łódź, Komenda Łódzka Związku Harcerstwa Polskiego. Nie może zabraknąć także żołnierskiej grochówki.
Czytaj całość ↗1 września 1939 roku w Łodzi. Miasto w obliczu konfliktu światowego i działań wojennych
Marcin Jankowski // @moboblog → 31/08/2024 (11:10)Łódź w trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku nie odgrywała większego znaczenia w trakcie działań bojowych. Mimo przygotowań do obrony miasta, Łódź została jedynie kilkukrotnie zbombardowana. 2 września 1939 roku około godziny 10:30 niemieckie lotnictwo uderzyło w dworzec Łódź Kaliska i lotnisko na Lublinku. Kolejny dzień to bombardowania większej liczby obiektów: dworzec Łódź Widzew, fabryka przy Niciarnianej, domy przy Bandurskiego, Karolewskiej i Kopernika. Natomiast 6 września 1939 roku niemieckie bomby spadły na sztab Armii Łódź mieszczący się w pałacu Juliusza Heinzla.
Czytaj całość ↗