(c) Newseria

Właściciele zabytkowych samochodów nie muszą ubezpieczać ich przez cały rok. Polisy krótkoterminowe nie zawsze są jednak opłacalnym rozwiązaniem

Newseria  •  24.01.2022 • @Facebook@Twitter@Linkedin@Pinterest@WhatsApp

Na polskich drogach z roku na rok widać coraz więcej pojazdów na żółtych tablicach będących symbolem zabytkowego samochodu. Za takie z reguły uznaje się auta starsze niż 40 lat lub nieco młodsze, powyżej 25 lat, ale mające wartość kolekcjonerską. Według danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w Polsce zarejestrowanych jest ok. 7,5 mln pojazdów starszych niż 25 lat, a 2,5 mln z nich ma status ?aktywny?, czyli wykazały w ciągu ostatnich sześciu lat jakiś objaw swojego istnienia. Pojazdy zakwalifikowane jako zabytkowe mogą liczyć na specjalne traktowanie przez ubezpieczycieli.

Europosłowie chcą szybkiego wprowadzenia unijnej karty ubezpieczenia społecznego

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Przyczepka samochodowa dwuosiowa Neptun N7-263 2 rt z plandeką na kategorię b prawa jazdy

Klasyki z lat 70. to przede wszystkim polskie lub sowieckie modele. Najpopularniejszy z nich to Fiat 125p, czyli tzw. duży fiat. Za nim znalazły się: Syrena, Trabant, Zastava, Wartburg i terenowy UAZ. Wysokie miejsce zajmuje też VW Garbus i Chevrolet Corvette. W kategorii aut ponad 50-letnich najczęściej pojawiają się: VW Garbus, Warszawa i Ford Mustang. W tej grupie wiekowej wyraźnie częściej występują amerykańskie modele.

- Wśród aut zabytkowych dominują auta produkcji niemieckiej z przełomu lat 80. i 90. Natomiast w Compensie widzimy również bardzo dużą popularność aut rodzimej produkcji, czyli polonezów, maluchów, a nawet dużych fiatów - mówi agencji Newseria Biznes Karol Domżała, dyrektor Biura Taryfikacji Ubezpieczeń dla Klientów Indywidualnych, Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Pojazdy zakwalifikowane jako zabytkowe są uprawnione do innego rodzaju opłat i procedur. Na ogół właściciel takiego auta za rejestrację płaci nieco więcej niż zwykłej osobówki czy ciężarówki. Z drugiej strony nie musi regularnie dokonywać badania technicznego, bo samochód zabytkowy przechodzi je tylko raz. Procedura rejestracji pojazdu zabytkowego to koszt ok. 700 zł, w tym ok. 250 zł opłaty za wydanie białej karty, 250 zł za badanie techniczne, ok. 100 zł za żółte tablice rejestracyjne oraz 100 zł standardowych kosztów rejestracji samochodu.

Różnice są widoczne także w obszarze ubezpieczeń. Właściciele oldtimerów mogą często liczyć na specjalne traktowanie, szczególnie jeśli są członkami klubów automobilowych.

- Każda z firm ubezpieczeniowych powinna w ofercie zapewnić wycenę takiego ubezpieczenia, jednak trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie mają ofertę skierowaną do posiadaczy samochodów klasycznych - podkreśla Karol Domżała. - Compensa jest jedną z nielicznych firm, która w swojej taryfie ma mechanizmy w szczególny sposób wyróżniające właścicieli pojazdów klasycznych. Jednym z podstawowych elementów jest to, że taryfa ubezpieczeń zależy od wieku pojazdu.

Dla wszystkich pojazdów, które poruszają się po polskich drogach, istnieje obowiązek wykupienia polisy OC, jednak ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje kilka wyjątków dla aut, które są określane mianem historycznych. Zaliczają się do nich dobra kultury w muzeach, pojazdy mające ponad 40 lat lub powyżej 25 lat, jeśli według rzeczoznawcy są unikatowe lub mają dużą wartość historyczną.

Wyróżnikiem OC dla oldtimerów jest brak wymogu dotyczącego ciągłości ubezpieczenia. Drugi wyjątek to możliwość zawierania ubezpieczenia na okres poniżej roku, czyli tzw. ubezpieczenia krótkoterminowego (minimum 30-dniowego) z racji tego, że pojazdy klasyczne zwykle nie są użytkowane na co dzień, a na drogi wyjeżdżają raz czy dwa razy w roku,  przy okazji np. zlotów fanów zabytkowej motoryzacji.

Krótkoterminowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to dla właścicieli oldtimerów duże ułatwienie. Ze statystyk Compensy wynika, że jest to wśród nich popularne rozwiązanie. W ten sposób nie muszą oni płacić za całoroczną składkę, skoro samochód przez większość część roku stoi w garażu. Jednak ekspert radzi, by przed decyzją o zakupie OC zrobić symulację kosztów obu wariantów - całorocznego i krótkoterminowego - bo często oszczędność może się okazać tylko pozorna.

- Na rynku dostępne są taryfy, które w sposób szczególny są dedykowane ubezpieczeniu klasyków i uwzględniają dodatkowe aspekty. Istnieje duża szansa, że posiadacz klasyka będzie w stanie znaleźć roczne ubezpieczenie OC już od 200-300 zł, zaś koszt OC krótkoterminowego to kwota rzędu 50-60 zł - mówi ekspert Compensy. - W przypadku osoby, która raz, może dwa razy do roku wyjeżdża swoim pojazdem klasycznym, zakup krótkoterminowego OC może wydawać się zasadny. Natomiast musimy pamiętać o kilku aspektach. W sytuacji, w której nagle zechcemy wyjechać na jakiś zlot, musimy zadbać o to, żeby mieć OC. Nie jest wykluczone, że będziemy wówczas musieli bardzo szybko znaleźć sobie agenta, który nam taką polisę wystawi.

Zaletą ubezpieczenia rocznego jest również to, że bezszkodowa jazda buduje pozytywną historię ubezpieczeniową właściciela pojazdu, która z kolei umożliwia mu potem korzystanie ze zniżek na polisy dla aut użytkowanych na co dzień. Polisa OC ochroni właściciela klasyka również w przypadku, kiedy w garażu dojdzie do samozapłonu auta, który spowoduje zniszczenie innych samochodów tam zaparkowanych.SZUKAJ WIADOMOŚCI LIFESTYLE BIZNES ZABYTKOWE AUTA OLDTIMER UBEZPIECZENIA POLISA OC REJESTRACJA POJAZDY HISTORYCZNE KALKULATOR VAT ★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂TRANSKRYPCJA WYPOWIEDZI

Imię i nazwisko: Karol Domżała
Stanowisko: dyrektor Biura Taryfikacji Ubezpieczeń dla Klientów Indywidualnych
Firma: Compensa Vienna Insurance Group

Treść wypowiedzi:

N: Jakie klasyki jeżdżą po polskich drogach najczęściej? I tu chodzi o markę i wiek.

Generalnie ciężko jest określić liczbę samochodów klasycznych, które poruszają się po polskich drogach. Natomiast, jeśli chodzi o te najpopularniejsze marki, najpopularniejsze modele, to jest to, co widzimy tak naprawdę za oknami, czyli volkswageny starszej generacji, tutaj myślę, że dominuje golf drugiej generacji, to są audi, w szczególności model 80, to też są mercedesy, czyli auta generalnie mówiąc tej produkcji niemieckiej z przełomu lat 80. i 90. Natomiast my w Compensie widzimy również bardzo dużą popularność aut naszej polskiej rodzimej produkcji, czyli mówimy tutaj o polonezach, mówimy tutaj o fiatach 126p, czyli popularnych maluchach, i mówimy też o autach typu fiat 125p.

N: Jak duży jest ten rynek ubezpieczeń komunikacyjnych?

Według danych, które są zgromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, mamy około 7,5 mln zarejestrowanych pojazdów powyżej 25. roku eksploatacji, przy czym zaledwie dla 2,5 mln pojazdy mają status aktywny, czyli wykazały w ciągu ostatnich 6 lat jakiś objaw swojego istnienia. Warto pamiętać, że dla każdego z tych pojazdów, którym chcemy się poruszać po polskich drogach, mamy obowiązek wykupienia polisy OC. I tutaj, jeśli chodzi o ofertę firm ubezpieczeniowych, to tak naprawdę każda z firm powinna nam zapewnić wycenę takiego ubezpieczenia, natomiast trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie mają ofertę w jakiś specjalny sposób skierowaną do posiadaczy samochodów klasycznych. Compensa jest jednym z wyjątków, jedną z niewielu firm, która właśnie w swojej taryfie ma takie mechanizmy, które w szczególny sposób wyróżniają właścicieli pojazdów klasycznych, chociażby jednym z takich podstawowych elementów jest to, że taryfa ubezpieczeń zależy od wieku naszego pojazdu.

N: Jaki jest koszt takiego ubezpieczenia?

Koszt ubezpieczenia OC dla samochodu klasycznego zależy od wielu czynników, podobnie jak ubezpieczenia samochodu używanego na co dzień. Takimi standardowymi czynnikami, które mają wpływ na wysokość naszej składki to jest historia ubezpieczenia, to jest wiek właściciela pojazdu, ale są na rynku dostępne taryfy, które w sposób szczególny są dedykowane ubezpieczeniu klasyków, które uwzględniają dodatkowe aspekty. W przypadku takich taryf istnieje duża szansa, że posiadacz klasyka będzie w stanie znaleźć takie ubezpieczenie OC już od 200-300 zł.

N: Czym się różni OC klasyków od OC zwykłych pojazdów?

Właściciele pojazdów klasycznych mogą liczyć na specjalne traktowanie, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC swoich pojazdów. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje kilka wyjątków dla pojazdów, które są określane mianem historycznych, czyli takich, które skończyły 40. rok eksploatacji lub są wpisane do rejestru zabytków. Pierwszym takim wyjątkiem, czyli prawem, które przysługuje właścicielowi pojazdu klasycznego jest brak wymogu dotyczącego ciągłości ubezpieczenia. To oznacza, że w przypadku pojazdu klasycznego, jeżeli nim nie jeżdżę po drodze, to nie muszę mieć ubezpieczenia OC. Drugi wyjątek, który dla pojazdów klasycznych jest zrobiony to jest możliwość zawierania ubezpieczenia na okres poniżej roku, czyli tzw. ubezpieczeń krótkoterminowych właśnie z racji tego, że pojazdami klasycznymi bardzo często wyjeżdża się tylko dosłownie raz, dwa razy w przeciągu roku.

N: Czy krótkoterminowe OC jest opłacalne dla użytkowników takich aut?

Często wśród posiadaczy pojazdów klasycznych pojawia się pytanie, czy OC krótkoterminowe jest opłacalne. W przypadku osoby, która raz, może dwa razy do roku wyjeżdża swoim pojazdem klasycznym, koszt 50-60 zł z tytułu takiego OC może wydawać się zasadny. Natomiast musimy pamiętać o paru aspektach, w sytuacji, w której nagle zechcemy wyjechać na jakiś zlot, musimy zadbać o to, żeby takie OC po prostu mieć, więc nie jest wykluczone, że będziemy musieli bardzo szybko znaleźć sobie agenta, który taką nam polisę wystawi. Natomiast w przypadku posiadania polisy rocznej, którą tak jak mówiłem, w przypadku ubezpieczycieli mających dedykowaną taryfę dla klasyków, jesteśmy w stanie znaleźć już myślę w granicach 200 zł, ten problem nam absolutnie odpada. A co więcej, ubezpieczenie roczne ma jeszcze tę bardzo dużą zaletę, że dzięki niemu możemy również zdobywać zniżki z tytułu naszej historii ubezpieczeniowej, a te znowu zniżki mogą się przełożyć wprost na obniżenie ceny naszego ubezpieczenia w przypadku samochodu używanego na co dzień.★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Ręcznie Malowane polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Wzorniki polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Pędzle Do Makijażu polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Cienie polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Oczy polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)Informacje publikowane w serwisie informacyjnym mobo.blog nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Publikowane na stronach serwisu informacje nie stanowią oferty.© 2022 mobo.blog • info@mobo.blog
mobo •••