Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Premium  •  24.01.2022 • @Facebook@Twitter@Linkedin@Pinterest@WhatsApp
WideoArtykułGaleria zdjęćFAQKontakt
Poszukujesz nowej przyczepy samochodowej do kupienia? W sklepie PrzyczepyMarter dostępna jest w ofercie przyczepa Neptun N7-263 rtr wyposażona w resor i amortyzator. Skrzynia ładunkowa ma wymiary wewnętrzne 263 x 129 cm i otoczona jest burtami wysokości 40 cm. Do każdej przyczepy samochodowej ze sklepu PrzyczepyMarter można dokupić dodatkowe akcesoria w postaci plandek/stelaży podplandekowych, koła podporowe, podpory boczne oraz inne praktyczne podzespoły dodatkowo montowane na przyczepie samochodowej Neptun N7-263 rtr.

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Przed zakupem przyczepy Neptun N7-263 rtr lub każdej innej, warto abyś zapoznał się z jej charakterystyką oraz poznał jej możliwości transportowe. Przede wszystkim będziesz mógł się zapoznać z jej charakterystyką, poznać przyczepę N7-263 rtr bliżej. Do prezentacji dołączony został materiał video oraz galeria zdjęć. Przyczepę samochodową Neptun N7-263 rtr oraz inne modele kupisz w sklepie PrzyczepyMarter, który zlokalizowany jest w 95-082 Przygoń, Łąkowa 3 (gmina Dobroń, łódzkie). Jeśli po przeczytaniu tego artykułu będziesz miał jakieś pytania to zadzwoń +48 696 426 746?!

Otwierane burty w przyczepie Neptun N7-263 rtr

Wszystkie modele przyczep Neptun z burtami wysokości minimum 40 cm mają możliwość otwarcia przedniej i tylnej burty. Podobnie jest w przyczepue Neptun N7-263 rtr, co znacząco ułatwia transport długich ładunków. Dodatkowo można ściągnąć wszystkie burty i zrobić przyczepę platfmormę, gdzie po bokach zostaną jedynie nadkola. Boczne burty ściąga się po odkręceniu trzech śrub.

Czy istnieje możliwość zmiany DMC przyczepy N7-263 rtr na mniejsze?

Tak! Istnieje możliwość zmiany DMC na homologacji dla przyczepy Neptun N7-263 rtr na mniejszą wartość. Oryginalna dopuszczalna masa całkowita dla tego pojazdu to 750 kg. Zmniejszać można dmc co 50kg w dół, maksymalnie do 400 kg. Trzeba jednak pamiętać, że czynność tą należy wykonać przed rejestracją pojazdu w wydziale komunikacji. Zmianę DMC przyczepy na homologacji może dokonać jedynie producent, co wiąże się z dodatkową opłatą.

Ile kosztuje przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr w sklepie PrzyczepyMarter?

Na dzień dzisiejszy, cena nowej przyczepy samochodowej Neptun N7-263 rtr to 3 950 zł brutto. Przyczepę samochodową Neptun N7-263 rtr resor i amortyzator kupisz w sklepie motoryzacyjnym PrzyczepyMarter.

Dlaczego warto kupić przyczepę samochodową Neptun N7-263 rtr w sklepie PrzyczepyMarter?

Inwestując we własną przyczepę samochodową Neptun N7-263 rtr uniezależnisz się od wypożyczalni przyczep i firm przewozowych. Będziesz mógł zmniejszyć koszty związane z cyklicznym przewozem towarów i sprzętów w domu lub firmie. Ponadto korzystając z przyczepy Neptun N7-263 rtr do przewozu towarów nie będziesz potrzebował większego auta. Ponadto unikniesz dyskomfortu związanego z wypożyczaniem przyczep, nie będziesz musiał prosić znajomych o pomoc oraz zwiększysz swój komfort.

Sklep z przyczepami PrzyczepyMarter

95-082 Przygoń, Łąkowa 3 (gmina Dobroń, łódzkie)
+48 696 426 746
blog@przyczepymarter.pl
https://przyczepymarter.pl

Messanger czat:
https://m.me/przyczepymarter

PRZYCZEPY SAMOCHODOWE BIZNES SKLEP PRZYCZEPYMARTER TRANSPORT MOTORYZACJA HANDEL FIRMA PRZYCZEPA SAMOCHODOWA KALKULATOR VAT ★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂Przyczepki samochodowe - sklep jednoosiowe i dwuosiowe przyczepki mobo.blog Chcąc przekazać cenną wiedzę o przyczepkach do samochodów, postanowiłem przygotować zbiorczą publikację opisującą budowę, wybrane aspekty użytkowania i serwisowania różnych pojazdów przeznaczonych do transportu towarów oraz do podróżowania w celach turystycznych. Dotychczas w serwisie informacyjnym mobo.blog pojawiło się kilkanaście artykułów w formie poradników dotyczących przyczepek, w których nacisk położono jedynie na pewien zakres wiedzy i nie wyczerpują ono go całkowicie na tym polu. Przyszedł jednak czas, aby przygotować zbiorczą publikację, w której szczegółowo zostaną wytłumaczone wszystkie istotne cechy przyczep samochodowych towarowych oraz ostatnio popularnych przyczep kempingowych.

Przyczepy samochodowe stanowią jeden z bardziej ekonomicznych sposobów na transport towarów gabarytowych, które nie sposób przewozić w samochodzie osobowym. Pracujesz w ogrodzie wokół domu, potrzebujesz wywieźć śmieci lub przewieźć długi bądź szeroki przedmiot, a może potrzebujesz uniwersalnego i niskobudżetowego pojazdu do transportu w swojej firmie?! Do tego właśnie wykorzystuje się przyczepy samochodowe.

Według prawnej definicji - przyczepa to pojazd nie posiadający zamontowanego silnika, który jest przystosowany do łączenia go z innym pojazdem, gdzie pojazd rozumiany jest jako środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze. W potocznym języku, często wykorzystuje się zwrot przyczepy samochodowe, który ma uwypuklić ich mocne powiązanie z samochodami osobowymi/dostawczymi. Zwrot ten stosuje się często do przyczep lekkich, aby odróżnić je od naczep ciężarowych czy przyczep rolniczych.

Według jasno określonych przepisów, długość przyczepy nie może przekroczyć 12 metrów. Polskie prawo wyróżnia także naczepy czyli pojazdy, których część spoczywa na pojeździe silnikowym i obciąża ten pojazd. Zespół pojazdów złożony z pojazdu silnikowego (również autobusu) i przyczepy może mieć maksymalną długość 18,75 metrów.

Rodzaje przyczep samochodowych w zależności od przeznaczenia, masy i konstrukcji Rozpoczynając naszą przygodę w zagłębianiu się wiedzy o przyczepach samochodowych, większość informacji opublikowanych w tym ogólnodostępnym ebooku będzie opartych na polskim prawodawstwie oraz własnych doświadczeniach. Wykorzystując dostępną przestrzeń informacyjną portalu mobo.blog postaram się w prosty sposób przedstawić najistotniejsze kwestie dla osób, która planują dopiero kupić nową przyczepę samochodową. Również skorzystają z niego osoby będące aktualnie użytkownikami przyczepek. W tym drugim przypadku, istotnymi informacjami okażą się zapewne te dotyczące serwisowania i napraw usterek w przyczepach samochodowych towarowych, a także w przyczepach kempingowych.
Wyróżniamy wiele odmian przyczep samochodowych w zależności od ich przeznaczenia, samej budowy i masy całkowitej, co ostatecznie będzie miało wpływ na ich użytkowanie w pracy każdego dnia. Wszystkie z tych podziałów mają na celu pomóc zainteresowanym dobrać odpowiedni rodzaj przyczepki do kupna, który ostatecznie będzie spełniał ich oczekiwania.

W odróżnieniu od pojazdów silnikowych, budowa przyczep samochodowych nie jest tak skomplikowana i sprowadza się do kilku zasadniczych elementów konstrukcyjnych. Pierwszym z nich jest rama przyczepy samochodowej, na której osadzona jest skrzynia ładunkowa (nadwozie przyczepy). Drugim elementem jest układ jezdny, na który składa się oś przyczepki z kołami oraz trzecim elementem jest dyszel z zaczepem kulowym do haka holowniczego. Do tego należy dołożyć jeszcze instalację elektryczną wraz z oświetleniem, która musi spełniać wszelkie normy w warunkach technicznych dopuszczenia pojazdów do poruszania się po drogach publicznych.

Przyczepy samochodowe używane oraz nowe z gwarancją producenta Pierwszy podział przyczep samochodowych rozgranicza je na pojazdy nowe i przyczepki używane. Tutaj w zasadzie dalsze omówienie jest zbędne ponieważ czytelnik sam jest w stanie określić to czy kupuje przyczepę nową czy produkt wtórny. Warto jednak zwrócić uwagę na praktyczną kwestię, jaką jest cena przyczepy używanej w stosunku do pojazdu nowego. Analizując rynek używanych pojazdów bezsilnikowych w Polsce w pierwszej kolejności rzuca się w oczy stosunkowo wysoka cena przyczep używanych, w wielu przypadkach niemalże na równi z cenami przyczepy nowej (bez podziału na markę i model). Osobiście rozmawiając z osobami, które były na etapie zakupu przyczepki, zwracały na tą samą kwestię. Być może wynika to z faktu, że osoby sprzedające chcą odzyskać wcześniej zainwestowane pieniądze...? W przypadku zakupu przyczep samochodowych używanych trzeba jeszcze wziąć uwagę ewentualne koszty napraw usterek, które mogą się pojawić w niedługim czasie po zakupie. Natomiast kupując nową przyczepę samochodową oprócz materialnego przedmiotu, otrzymujemy także kilkuletnią gwarancję producenta na zakupiony towar oraz jakość wykonania połączoną z bezawaryjnym użytkowaniem w kolejnych latach.

Przyczepy samochodowe lekkie i ciężkie niezależnie od ilości osi Podział przyczep samochodowych na lekkie i ciężkie jest istotną kwestią, z którą musi zapoznać się przyszły użytkownik pojazdów do transportu towarów gabarytowych. Wskaźnik, który oddziałuje na ten podział jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu, którą w najłatwiejszy sposób można zdefiniować jako sumę ładowności przyczepy i masy własnej pojazdu. I tak wszystkie przyczepki niezależnie od swojej konstrukcji, których dopuszczalna masa całkowita jest mniejsza bądź równa 750 kg, określane są jako przyczepy lekkie. Natomiast przyczepy z dmc powyżej tej wartości to już pojazdy ciężkie, które obłożone są większymi wymaganiami.

Ostatecznie większość osób, które planują kupić przyczepę samochodową, decydują się na wybór pojazdów lekkich ze względu na niewielkie koszty użytkowania, spełnienie wymagań formalnych oraz cenę samej przyczepy. W związku z tym, że przyczepy ciężkie muszą posiadać odpowiednie elementy konstrukcyjne w postaci naprzykład urządzenia hamującego, ich cena jest znacząco wyższa w stosunku do przyczep lekkich. Ponadto za przyczepkami lekkimi przemawia także inny atut. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w Polsce, przyczepy z dmc do 750 kg zwolnione są z okresowych badań technicznych na stacjach diagnostycznych. Oczywiście nie zwalnia to użytkownika do wykonywania przeglądu we własnym zakresie!

Przyczepy samochodowe towarowe z burtami do samochodów osobowych Są to najpopularniejsze przyczepy kupowane w naszym kraju, do których zaliczamy standardowe pojazdy z burtami, bez podziału na ilość osi oraz dopuszczalną masę całkowitą. Przyczepy samochodowe lekkie mogą mieć różne przeznaczenie, co może po części wpływać na ich unikalną budowę. W tej kategorii można wyróżnić kilka podrodzaji jak przyczepy skrzyniowe, przyczepy do transportu motocykli, przyczepy do przewożenia łodzi i skuterów wodnych czy przyczepy specjalistyczne o zupełnie unikalnej konstrukcji.

Lawety samochodowe, platformy niskopodłowe - przyczepy do transportu pojazdów Z założenia przyczepy samochodowe, które zostały zaprojektowane do transportu innych pojazdów lub urządzeń gabarytowych o znacznych rozmiarach, określamy jako lawety samochodowe. W tej kategorii przyczep samochodowych umieściłem również platformy niskopodłogowe, które można jednak wedle uznania zaliczyć także do przyczep towarowych i traktować je na równi z przyczepami skrzyniowymi. Jednak na potrzeby tej publikacji i wyróżnienia tej odmiany, postanowiłem je umieścić razem z lawetami samochodowymi.

Budowa przyczep samochodowych towarowych jednoosiowych i dwuosiowych Mając ogólną wiedzę o rodzajach przyczep samochodowych, w tym miejscu skupimy się na ich budowie. Ten rozdział ograniczymy w całości do przyczep samochodowych towarowych, pozostawiając miejsce na szerszy opis przyczep kempingowych w dalszej części publikacji. Nieważne czy podejmujemy się wyzwania lekkiej przyczepki samochodowej czy ciężkiej naczepy, ich zasadnicza budowa jest taka. Zmieniają się jedynie szczegółowe wymagania co wymiarów poszczególnych elementów i umiejscowienia oświetlenia oraz elementów odblaskowych.

Rama i konstrukcja nośna przyczepy samochodowej
Podstawowym elementem składającym się na budowę przyczepy samochodowej i naczepy jest jej rama, która stanowi spoiwo wszystkich elementów konstrukcyjnych pojazdu. To do niej przymocowana jest oś, dyszel oraz na niej osadzona jest skrzynia ładunkowa, a w przypadku platform bezpośrednio podłoga (czasem otoczona małymi burtami) lub nadwozie w przyczepie kempingowej. Rozpatrując przypadek lekkich przyczepek, najczęściej rama jest spawana, z profili zamkniętych lub profila w kształcie U na planie prostokąta. W każdej przyczepie samochodowej znajdują się poprzeczki, bądź na profilach zamkniętych lub też w kształcie U, a ich ilość uzależniona od długości skrzyni ładunkowej - im dłuższa skrzynia tym więcej poprzeczek. W niektórych modelach stosuje się także dodatkowo belkę wzdłużną po środku pojazdu, zaczynającą się bądź od dyszla bądź od czoła skrzyni zakończoną na tylnej belce.

W stosunku do innych elementów składających się na budowę przyczepy samochodowej, domyślnie rama jest elementem najbardziej wytrzymałym elementem. Rzadko zdarza się aby uległa ona jakimś usterkom, pod warunkiem że będziemy przestrzegać określonych wartości załadunkowych oraz sam pojazd nie ulegnie wypadkowi. Dzisiejsze konstrukcje przyczep samochodowych wykonywane są w profesjonalnych fabrykach spełniających określone certyfikaty jakościowe, dlatego osobiście nie spotkałem się jeszcze z przypadkami pęknięć spawów czy innych elementów łączenia. W zasadzie wygięcie się ramy w przyczepie samochodowej na skutek wypadku bądź innego nieszczęsliwego zdarzenia, automatycznie skutkuje kasacją takiej przyczepki samochodowej. Wygięcie ramy może mieć negatywny wpływ na układ jezdny, co będzie skutkowało brakiem odpowiedniego prowadzenia się pojazdu względem osi. Dopuszczalne są za to naprawy jedynie punktowych wgięć, które nie mają wpływu na żaden element układu jezdnego.

Na rynku istnieje wiele producentów przyczep samochodowych, których zasadnicza konstrukcja nie odbiega od siebie. Wizualne różnice mogą wystąpić w przypadku mocowania dyszla do ramy. Część konstrukcji posiada na stałe zespawany bądź skręcany śrubami dyszel do ramy. W niektórych modelach z uchylną skrzynią, dyszel mocowany jest do ramy od spodu w spacjalnych uchwytach na trzpieniach. Wtedy z przodu skrzyni dodatkowo znajduje się uchwyt ściągający skrzynię do dyszla. Na dyszlu mocowane jest zazwyczaj koło podporowe (koło manewrowe) za pomocą specjalnej obejmy i czasem także zakłada się specjalny uchwyt na koło zapasowe.

Z tyłu ramy, w standardowych lekkich przyczepach samochodowych lub lawetach samochodowych, w których podłoga osadzona jest na wysokości około 50 cm i wyżej, znajduje się tylna belka. Mocowana jest ona od spodu ramy, która po pierwsze ma za zadanie ochronne przed wjechaniem innego pojazdu pod przyczepę. Ponadto producenci przyczepek wykorzystują ten element do zamontowania tam świateł oraz tablicy rejestracyjnej. W przypadku niskopodłogowych przyczep platform, nie ma zamontowanej tylnej belki, natomiast światła i tablicę montuje się po bokach pojazdu, pozostawiając pustą przestrzeń na całej szerokości podłogi.

W lekkich przyczepach samochodowych, również w tylnej części ramy po jej zewnętrznych stronach, można zamontować za pośrednictwem specjalnej obejmy pionowe podpory. Dzięki nim po zdjęciu przyczepki z haka holowniczego wraz z przednim kołem manewrowym możemy ustabiliwać przyczepkę w poziomie. Ponadto dodatkowe podpory mogą nam służyć, nie tylko do poziomowania, ale także do podniesienia przyczepy od podłoża, aby cały ciężar pojazdu nie był przenoszony na opony. Tą samą rolę pełnią podpory zamontowane na stałe w przyczepach kempingowych. Tam jednak konstrukcja podpór jest inna, ze względu na o wiele większy ciężar pojazdów turystycznych. Pełnią one podobną rolę, stabilizacyjną oraz pozwalają odciążyć układ jezdny pojazdu. Podpory dolne w przyczepach kempingowych zbudowane są na zasadzie śruby ślamakowej, którą kręcąc w prawo - lewo opuszczamy lub podnosimy nogę podporową.

Zawieszenie i układ jezdny (koła i pasty z łożyskami), hamulec najdazdowy w przyczepach samochodowych Sprawnie działające zawieszenie i układ jezdny w przyczepie samochodowej wpływa na komfort podróżowania, bezpieczeństwo w czasie jazdy i ogranicza zużycie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Zawieszenie w przyczepie samochodowej, podobnie jak w pojazdach silnikowych, ma za zadanie łagodzić wstrząsy podczas przewożenia towarów po nierównościach nawierzchni. W zależności od rodzaju przyczepy i modelu stosuje się różne rodzaje zawieszenia, które połączone są z ramą przyczepy samochodowej. W przyczepach samochodowych towarowych stosuje się zawieszenie z osią niehamowaną skrętną, osią niehamowaną na resorze/amortyzatorze, osią hamowaną i hamulcem najazdowym.

Rodzaj zawieszenia w przyczepie samochodowej i kempingowej uzależniony jest od jej masy całkowitej, co szczegółowo definiują przepisy ruchu drogowego i warunki techniczne dla pojazdów. Po pierwsze, odpowiedzmy na pytanie zasadnicze, w jakich przypadkach należy stosować hamulec i oś hamowaną w przyczepach! Zgodnie z przepisami, w przyczepach ciężkich, których dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 750 kg obowiązkowo musi być zamontowany hamulec i oś hamowana. Przepisy uprawniają, w przyczepach których dmc mieści się w 3,5 tonach, montowanie hamulca bezwładnościowego czyli najazdowego. Musi być spełniony jeszcze jeden warunek, a dokładnie dmc pojazdu silnikowego musi być większe o 1,33 w stosunku do dmc przyczepy.

W zawieszeniu z resorem i amortyzatorem, gdzie oś nie jest przykręcona na stałe do ramy, stosuje się gumowe elementy sprężynujące (odbojniki). jest to element dodatkowy stosowany w tym rodzaju zawieszenia i najczęściej wykorzystywany jest w lekkich przyczepach samochodowych. Odbojniki montowane są na górnej stronie osi. Wspomagają one działanie resorów i amortyzatorów oraz chronią ramę podczas maksymalnego dociążenia skrzyni do dołu podczas jazdy, aby elementy osi nie udeżały w podłogę przyczepy.

Dyszel wraz z zaczepem kulowym oraz kołem podporowym Jako pierwszy element należy wymienić w tym miejscu układ hamulcowy, ponieważ jeśli występuje on w przyczepie samochodowej, zawsze połączony jest on z osią przyczepki. Hamulec montowany jest obowiązkowo we wszystkich modelach przyczep samochodowych, których dmc jest większe niż 750 kilogramów. Można również spotkać modele pojazdów lekkich z zamontowanym urządzeniem najazdowym, jednak są one w mniejszości ze względu na spory koszt w zakupie. Hamulec najazdowy w przyczepie samochodowej montuje się ze względów bezpieczeństwa i jego zadaniem jest odciążenie samochodu holującego w trakcie hamowania.

Dyszel w przyczepie samochodowej jest elementem, który odpowiada za połączenie przyczepki z pojazdem holującym. Wielu producentów stosuje różne rozwiązania, jednak w większości modeli ma on kształt strzałkowy i zakończony jest zaczepem kulowym.

W przypadku przyczepek samochodowych lekkich montowany jest na dyszlu zaczep kulowy WW 8 do średnicy kuli haka 50 mm. Zaczep kulowy WW8 przeznaczony jest do użytkowania w przyczepkach samochodowych z osią centralną z dopuszczalnym całkowitym nacisku osi 800 kilogramów i obciążeniu pionowym 75 kilogramów. Zaczep kulowy dostępny jest dla różnych wykonań dyszla ze złączem okrągłym, czworokątnym lub w kształcie litery V. Wszystkie ruchome miejsca ułożyskowania i sworznie muszą być zawsze lekko naoliwione smarem stałym, aby zagwarantować prawidłowe działanie zaczepu kulowego. Jest to element nie rozbieralny w przypadku awarii. Dla bezpieczeństwa podczas jazdy, w przypadku wystąpienia uszkodzenia zaczepu kulowego należy go definitywnie wymienić na nowy.

Koło podorowe lub nazywane także kołem manewrowym mocuje się na dyszlu przyczepki i jego zadaniem jest łatwiejsze manewrowanie pojazdem po odpięciu z haka holowniczego. Można je także wykorzystać do stabilizacji przyczepki i poziomowania podczas dłuższego postoju. Konstrukcja każdego koła podporowego jest zbliżona do siebie. Pamiętać trzeba, że dostępnych jest kilka rodzajów tego elementu wyposażenia przyczep. W lekkich przyczepach, gdzie dopuszczalna masa całkowita stosuje się koła o mniejszej wytrzymałości nacisku. W ciężkich przyczepach ciężarowych lub przyczepach kempingowych, koła podporowe mają większą wytrzymałość. Koło podporowe do przyczep samochodowych składa się z korby, gwintowanego trzpienia, rury wewnętrznej i zewnętrznej oraz koła jezdnego. Jest to element, który w razie zniszczenia jakiegoś podzespołu można zregenerować.

Elektryka i oświetlenie w przyczepach samochodowych Na elektrykę przyczepy samochodowej składa się okablowanie z wtyczką do gniazda zasilającego w pojeździe holującym, lampy zespolone i obrysówki oraz elementy odblaskowe. Umiejscowienie lamp zespolonych, obrysówek i odblasków oraz rodzaj oświetlenia jest bardzo dokładnie opisany w warunkach dopuszczenia pojazdu do ruchu. Wpływ na odpowiednie umieszczenie - lamp białych przednich (obrysówki) oraz ewentualnie obrysówek czerwonych tylnych, obowiązkowych lamp zespolonych oraz wcześniej wspomnianych odblasków na bokach przyczepy zależy od wysokości, szerokości i długości przyczepy samochodowej czy przyczepy kempingowej.

Holowanie przyczepki samochodowej, doczepianie na haku oraz kontrola świateł
Holowanie przyczep samochodowych lekkich czy przyczep kempingowych jest bardzo istotną kwestią pod kątem bezpieczeństwa na drodze oraz wymagającą nabrania wprawy w poruszaniu się w zestawie pojazdów, dlatego postanowiłem wyodrębnić oddzielny roździał. Tutaj postaram się, wykorzystując swoje doświadczenie i ogólne zasady ruchu drogowego, przedstawić czytelnikowi na co powinien zwrócić uwagę. W zasadzie holowanie lekkiej przyczepki czy przyczepy kempingowej będzie sprowadzało się do wykonania podobnych czynności poprzedzających samą jazdę, jak i bacznej uwagi na etapie samego poruszania się po drogach publicznych. Ponadto w tym rozdziale zostaną omówione przepisy ruchu drogowego odnoszące się do uprawnień jakie powinien posiadać kierowca, holujący przyczepę samochodową.

Przed rozpoczęciem jazdy przyczepką samochodową warto nabrać podstawowych nawyków jakim jest kontrola pojazdu, a dokładnie mam na myśli, doczepianie przyczepy do pojazdu holującego, kontrola świateł i sprawdzenie wizualnie stanu technicznego przyczepki. Podczas doczepiania przyczepy należy wpierw nałożyć linkę zabezpieczającą na kulę haka bądź za zaczep dostępny przy haku. Następnie należy nałożyć zaczep dyszla na hak holowniczy i upewnić się, że jest on zapięty poprawnie. Na zaczepie występują oznaczenia, które jasno wskazują, że przyczepa samochodowa jest zabezpieczona. Zapadka powinna być zablokowana. Ostatecznie należy dokonać ręcznego sprawdzenia próby odczepienia dyszla od haka holowniczego poprzez próbę podniesienia przyczepki łapiąc za dyszel. W ostatnim kroku należy podłączyć wtyczkę elektryki od przyczepki samochodowej do gniazda haka. Bardzo ważne jest aby podczas odłączania nie ciągnąć za przewód. Pamiętać także należy o podnoszeniu koła podporowego zamontowanego na dyszlu przyczepki samochodowej przed rozpoczęciem jazdy.

W kolejnym kroku należy skontrolować działanie świateł w przyczepie samochodowej czy wszystko jest sprawne. Brak świateł stopu i kierunkowskazów może doprowadzić do kolizji lub wypadku. Istnieje kilka przyczyn awarii oświetlenia w przyczepie. Możliwe, że wtyczka (7 pinowa lub 13 pinowa) została źle włożona do gniazda, niezgodnie ze standardowymi ustawieniami. Nie działające światła mogą być spowodowane brakiem styku na pinach wtyczki i gniazdach. Sprawdź czy nie ma zabrudzień. Często dochodzi do uszkodzeń kabla lub wypięcia się przewodów wewnątrz wtyczki. Np. kabel główny lub kable prowadzące do lamp zespolonych są skorodowane lub wyrwane. Następnie można sprawdzić żarówki, które się przepalają. Jest to również jeden z powodów usterek w oświetleniu przyczepek samochodowych.

Brak oświetlenia w przyczepie samochodowej może być także spowodowany błędami w samym samochododzie holującym. Przy nieużywanych gniazdach często są one zabrudzone lub posiadają defekty. Należy wtedy takie gniazdo wyczyścić i sprawdzić czy wszystkie przewody są dobrze połączone. W ostateczności udać się do warsztatu samochodowego. Ważne jest aby połączenia w gnieździe przy samochodzie były połączone na tych samych pinach co we wtyczce w przyczepce. Schemat połączeń jest odgórnie ustalony. Często zdarza się, że właściciele pojazdów mają pozamieniane piny i wtedy dochodzi do nieprawidłowego działania oświetlenia.

Na sam koniec przed wyruszeniem w drogę przyczepką samochodową z ładunkiem należy skontrolować dokręcenie śrub mocujących koła z piastami. W ostateczności należy je dokręcić odpowiednim kluczem. Warto także co 500 przejechanych kilometrów skontrolować śruby czy nie są poluzowane.

Co prawda w przypadku mniejszych przyczepek skrzyniowych nie ma aż tak duże potrzeby zakładania dodatkowego lusterka bocznego, to już w długich przyczepach kempingowych lub dłużycach warto się wyposażyć w taki produkt. Zewnętrzne lusterko warto założyć z prawej i lewej strony, aby ułatwić sobie zmianę pasa ruchu lub podczas cofania razem z podczepioną przyczepką samochodową. Dodatkowe lusterko boczne należy stosować zwłaszcza w sytuacjach, kiedy holowana przyczepa jest szersza od ciągnącego samochodu.Standardowo każda przyczepka samochodowa Neptun nie posiada koła zapasowego (jest to opcja dodatkowo płatna). Zaleca się jednak wyposażyć w koło oraz podnośnik podczas wyjazdów w długie trasy. Koło zapasowe można przewozić na przyczepie na specjalnych uchwytach mocujących dokręcanych na dyszlu lub na burtach bocznych.

Serwisowanie przyczep samochodowych - pielęgnacja i konserwacja podzespołów Jak każdy pojazd, również przyczepa samochodowa wymaga od nas serwisowania poszczególnych podzespołów zwłaszcza kiedy ją często wykorzystujemy w pracach bieżących. Nieuniknione jest przecież naturalne zużywanie się poszczególnych podzespołów, które mają swoją określoną zużywalność. Nasze zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne, a zwłaszcze bieżące oględziny, powinny być prowadzone tym częściej im więcej ładunków transportujemy. Być może nie jest to miejsce na tego typu uwagi, ale znaczna część osób mając przyczepę samochodową wielokrotnie przekracza limity ładowności, a ma to niebagatelny wpływ na całą konstrukcję przyczepy samochodowej.

Każdą przyczepkę samochodową należy odpowiednio i regularnie konserwować, aby zachować jej sprawność na długie lat. Ważne aby każdej przyczepki samochodowej używać zgodnie z jej przeznaczeniem i w obrębie wszelkich norm. Każdą przyczepkę samochodową należy czyścić wodą, zwłaszcza po zakończonym transporcie agresywnych środków. Dodatkowo można pokryć wszystkie elementy przyczepki warstwą neutralnego wosku - burty i dyszel. Ponadto należy regularnie czyścić zaczep kulowy. Sprawdzić czy nie ma luzu, który trzeba koniecznie skorygować. W przypadku luzu pomiędzy kulą i zaczepem kulowym należy sprawdzić przyczynę i wymienić natychcmiast zużyte elementy. Nie używać uchwytu zaczepu, aby ciągnąć lub prowadzić przyczepę. Zaczep kulowy na dyszlu przyczepki musi być zawsze nasmarowany.

Warto także pomyślnie o przechowywaniu przyczepki samochodowej w komfortowych warunkach dla pojazdu. Jeżeli przyczepka samochodowa ma być unieruchomiona przez dłuższy okres, zaleca się umyć i zabezpieczyć ją cienką warstwą produktu konserwującego blachy. Ponadto warto umieścić przyczepę pod dachem, aby nie zajmowała ona dużej powierzchni można postawić przyczepkę pionowo na utwardzonym gruncie opierając na specjalnych nośnikach umieszczonych (w niektórych wersjach) z tyłu przyczepy samochodowej lub postawić ją na kozły. Do przechowywania wymagana jest stabilna i sucha powierzchnia. Proszę unikać wilgoci i zalegającej pokrywy śnieżnej. Wszelkie wyposażenie dodatkowe (jak plandeka ze stelażem) musi zostać zdemontowane. Odstawienie przyczepki samochodowej musi odbywać się przy udziale drugiej osoby. Prosimy uważać na ostre krawędzie przyczepki samochodowej i dokonywać należy wszystkich czynności w rękawicach ochronnych.

Dostęp do żarówek w lampach zespolonych w przyczepkach samochodowych, możliwy jest po odkręceniu wkrętów mocujących elementy optyczne od oprawy i odłączeniu przewodu elektrycznego zasilającego przyczepkę samochodową. W lampach AJBA (przyczepy Neptun) kierunkowskazy i lampa przeciwmgłowa ma żarówki 12V/21W, lampy tylne + stop, oświetlenie tablicy rejestracyjnej - 12V/21W/5W i lampy przednie, oświetlenie tablicy jeśli pojedyncza lampa 12V/5W.

Przy podłączaniu kabli elektryki do gniazda samochodowego należy chronić wtyczki przed brudem. Unikać wilgoci, żeby styki nie korodowały. Zawsze uważać, żeby kabel był przymocowany do podwozia za pomocą zacisków. Jeżeli wtyczka została uszkodzona do naprawy może posłużyć ogólnodostępny schemat. Wszystkie materiały oświetlenia w przyczepie samochodowej mają ograniczoną żywotność. Także wtyczka i kabel podlegają naturalnemu zużyciu i muszą wg potrzeby zostać wymienione.

Na stronach internetowych sklepu motoryzacyjnego mobo.blog w Łasku znajdziesz kilkadziesiąt modeli przyczep samochodowych, które przystosowane są do holowania samochodami osobowymi. Naszym celem jest dostarczać wszystkim klientom tylko sprawdzone rozwiązania. Oferta przyczep samochodowych aktualizowana jest na bieżąco na stronie internetowej oraz w różnych serwisach ogłoszeniowych oraz na portalach społecznościowych.

Sklep motoryzacyjny mobo.blog posiada w sprzedaży przyczepy samochodowe marki Neptun, które są jednymi z najpopularniejszych w Polsce. Świadczy to o tym, że są sprawdzonymi i cenionymi pojazdami do transportu, co jest zauważone przez niejednego klienta.

Ostatni dni i tygodnie wymogły na nas wszystkich dostosowanie się do nowych realiów. Być może nie wszyscy będą w najbliższym czasie zainteresowani zakupem nowej przyczepy samochodowej. Mimo wszystko na tej stronie znajdziesz opisy wybranych modeli pojazdów do transportu, które możesz holować samochodem osobowym. Postaram się do każdego zdjęcia dodać maksymalnie duży opis, tak aby każdy mógł zapoznać się z charakterystyką danej przyczepy samochodowej.

Dodatkowe akcesoria do przyczep samochodowych - plandeki i stelaże podplanekowe, koła podporowe (manewrowe) czy burty nadstawne Każda przyczepa samochodowa ma swoją niemalże stałą konstrukcję, którą jednak można wzbogacić o dodatkowe akcesoria do przyczep według indywidualnych potrzeb. Każdy producent przewidział dla poszczególnych modeli listę akcesoriów opcjonalnych usprawniających pracę z pojazdem. Część z dodatków jest na tyle uniwersalnych, że można je bezproblemowo przekładać do przyczep różnych producentów, a część z akcesoriów została indywidualnie zaprojektowana pod kątem danego modelu. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza planując zakup plandeki ze stelażem. Większość producentów konstruje przyczepy o różnych rozmiarach, które nie pokrywają się między sobą.
Plandeki do przyczepek oraz stelaże podplandekowe oraz naburtowe Użytkownik przyczepki w każdym momencie może dokupić do niej standardową plandekę płaską, zakałdaną bezpośrednio na krawędzie burt okalających skrzynię. Można także zastosować dodatkowe poprzeczny stelaż płaski, lekko uwypuklając plandekę do góry po środku. Dzięki temu nie będzie się w niej zbierała woda podczas opadów. Głównym zadaniem plandek płaskich jest ochrona płyty podłogi przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Dla osób, które wymagają przestrzeni pod okryciem wnętrza skrzyni, mogą zastosować plandeki ze stelażem podplandekowym o określonej wysokości. Przeważnie w lekkich przyczepach samochodowych stosuje się plandeki o wysokości od 80 cm do 120 cm. Można także spotkać wyższe, ale trzeba liczyć się już z dużym oporem podczas jazdy z holowaną przyczepką. Konstrukcja stelaża i mocowanie stelaża do burt są różne i zależą od zastosowanych rozwiązań przez danego producenta. Jedni wprowadzają możliwość przykręcania stelaża śrubami do burt i wtedy plandeka pełni rolę okrycia wierzchniego. Inni producenci posiadają w swojej ofercie stelaże, które są jedynie nakładane na burty we wcześniej przygotowane otwory, a stelaż przytrzymywany jest z burtą za pośrednictwem odpowiednio zakładanej plandeki. Oczywiście wysokości plandek ze stelażami podplandekowi są różne i zależą od różnorodności oferty danego producenta.

Oprócz standardowych stelaży podplandekowych, wybrani producenci oferują również stelaże naburtowe zwane także relingami. Część modeli ma standardowo je zamontowane już na przyczepie, a do wybranych modeli można takie dokupić. Stelaż naburtowy (reling) będzie się sprawdzał w przypadku, gdzie ilość czterech uchwytów wewnątrz skrzyni na pasy mocujące (transportowe) jest nie wystarczająca. Korzystając z relingów można mocować zapiąć pas transportowy w każdym miejscu po obwodzie skrzyni.

Nadstawki burtowe i siatkowe oraz inne elementy Oprócz plandek i stelaży podplandekowych można także dodatkowo zamontować na przyczepie inne akcesoria jak uchwyt koła zapasowego, nadstawkę siatkową lub nadstawkę burtową pełną, stelaż naburtowy, koła podporowe lub podpory z tyłu czy inne akcesoria przypisane do danego modelu przyczepy samochodowej.

Nadstawki burtowe pełne lub siatkowe to dodatkowo nakładana burta do tych fabrycznie zamontowanych już na przyczepie samochodowej. Te akcesoria montuje się w przypadku kiedy wymagana jest większa objętość ładunkowa do przewozu materiałów sypkich bądź twardych, gdzie skorzystanie tylko z plandeki wiązało by się z narażeniem jej na uszkodzenie.

Przyczepy kempingowe - układy wnętrza oraz użytkowanie Przyczepy kempingowe są specyficzną odmianą przyczep, które zostały zaprojektowane do aktywnego spędzania wolnego czasy i podróżowania w celach turystycznych. Ich budowa i wyposażenie z góry określa przeznaczenie jako pojazdy, które mają nam zagwarantować komfort spędzania wolnego czasu podczas biwakowania na kempingach i polach namiotowych. Dlatego przymierzając się do zakupu pojazdu turystycznego, oprócz jego stanu techniczego istotne będzie także to, aby zwrócić uwagę na układ wnętrza przyczepy kempingowej. W dzisiejszych przyczepach kempingowych, dostępnych w sprzedaży na polskim rynku, możemy wybierać spośród setek odmian. Dlatego problemem nie będzie ich dostępność ale nadmiar i wybór takiego wnętrza, który sprawdzi się w czasie podróży w gronie rodziny. Wybór układu wnętrza jest sprawą indywidualną, którego nie można narzucić. To sam kupujący musi zdecydować jaka wersja będzie dla niego odpowiednia, jednak taką decyzję można podjąć z czystym sumienien dopiero mając pewne doświadczenie i obycie z wnętrzem przyczepy kempingowej.

Samo podróżowanie przyczepą kempingową jest formą aktywności zmotoryzowanej dla pasjonatów i wiąże się z poznawaniem ciekawych miejsc. W przeciwieństwie do zorganizowanych wycieczek z biur podróży, wyjazdy przyczepą niosą ze sobą bardziej spontanicznie spędzanie wakacji w gronie rodzinnym czy ze znajomymi.

Dlaczego przyczepy kempingowe i kampery są modne? Jakie są zalety i wady podróżowania przyczepą lub kamperem? Udane wakacje z przyczepą kempingową lub kamperem dla każdego! Pomyślny wyjazd przyczepą kempingową lub kamperem to temat przewodni tego poradnika! Dowiesz się jaka przyczepa kempingowa będzie najlepsza na długi wyjazd? Przedstawię Ci wady i zalety wyjazdu wakacyjnego kamperem. Wyjaśnię Ci także jak sprawić i na co zwrócić uwagę podczas podróży, aby nasz długo wyczekiwany urlop przyniósł nam odpoczynek i zadowolenie? Bez chwili zawahania mogę stwierdzić, że otrzymałeś praktyczny poradnik caravaningowy dla osób, które chcą odkrywać bliskość natury, kreować własne scenariusze w czasie wolnym i być niezależnym! Znajdziesz w nim ciekawe informacje o przyczepach kempingowych i kamperach w jednym miejscu, bez potrzeby przeszukiwania różnych stron internetowych i doczytywania kolejnych książek o caravaningu, których mimo wszystko i tak jest stosunkowo mało na polskim rynku.

Caravaning to unikalny styl podróżowania utożsamiany zazwyczaj z brakiem ograniczeń, jakże odmienny od zorganizowanych wycieczek samolotowych do hoteli czy wyjazdów autokarowych. Większość osób, która choć raz wybrała się na wakacje przyczepą kempingową lub kamperem, podejmuje kolejne wyzwania i pielęgnuje turystykę zmotoryzowaną, odwiedzając skrywane przed nimi regiony Polski i Europy. Tym bardziej, że w ostatnich latach wielu rodaków na nowo odkrywa potencjał podróży z przyczepą kempingową lub wyjazdów kamperem jako ciekawy sposób spędzania wakacyjnych urlopów z dala od utartych szlaków i często odwiedzanych miejsc.

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie caravaningiem postanowiłem przygotować poradnik z praktycznymi wskazówkami dla osób, które dopiero planują kupić przyczepę kempingową lub kampera oraz dla tych, którzy ledwo rozpoczęli swoją przygodę i potrzebują poszerzyć swoją wiedzę bez popełniania błędów swoich poprzedników. Każdy wyjazd z przyczepą kempingową czy kamperem za granicę lub po Polsce, wiąże się również ze spełnieniem kilku formalności. Warto o nich pamiętać, ze względów bezpieczeństwa - swojego, towarzyszy podróży i innych użytkowników dróg, aby w trakcie wyjazdu nie pojawiły się żadne komplikacje, które zepsują wszystkim zaplanowany czas urlopu.

Opierając się na własnych doznaniach muszę podkreślić, że wyjazd przyczepą kempingową czy kamperem jest specyficzną formą podróżowania, z której można czerpać wielką frajdę i przyjemność. Nie mniej jednak caravaning wymaga od nas poświęcenia większej ilości czasu i podjęcia większego trudu przygotowania się do takiego wyjazdu, zaplanowania scenariusza podróży i skompletowania niezbędnego ekwipunku. Owocem włożonej pracy przed urlopem będzie efekt końcowy czyli sama podróż w nieznane...

Caravaning to modna forma urlopowania, dlatego że jest łatwym sposobem na ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku oraz ułatwia "oczyszczenie głowy" od trudów codzienności i pogoni w pracy. Mówiąc wprost, część osób potrzebuje mocnego resetu aby zregenerować się i na nowo naładować "własne akumulatory". Wspólne ogniska na kempingu w gronie rodziny, możliwość nawiązywania nowych znajomości, zwiedzanie ciekawych miejsc czy wolność w podróży przyciąga do wyjazdów z przyczepą kempingową lub kamperem najbardziej. Choć nie wszyscy mogą sobie pozwolić od razu na zakup przyczepy kempingowej, a tym bardziej kampera, to caravaning na pewno nie jest snobistyczny.

Trzeba jednak zwrócić uwagę już na samym wstępie poradnika, że znajdą się pewnie osoby, dla których wakacje w przyczepie kempingowej czy kamperze na kempingu będą udręką i takie spędzanie urlopu im się zupełnie nie spodoba. Być może będzie to wynikało po części z wygodnictwa, a być może z braku wystarczającej ilości czasu. W odróżnieniu od wyjazdów przyczepą czy kamperem, zorganizowane wakacje w hotelu nie wymuszają na nas w zasadzie żadnych przygotowań poza pakowaniem torby turystycznej. Dlatego decyzję, jaką formę wakacji wybrać, każdy musi podjąć indywidualnie bazując na własnych doświadczeniach lub przekonaniach...

W dalszej części tej publikacji omówione zostały poszczególne modele przyczep kempingowych oraz kamperów z dedykowanymi rozwiązaniami dla osób o różnych wymaganiach. Dzięki temu mniej zdecydowane osoby, będą mogły zapoznać się jaki układ wnętrza będzie dla nich najlepszy na długie wakacyjne wyjazdy oraz co się sprawdzi w podróży, a co będzie zbędnych balastem.

Przyczepa kempingowa czy kamper - wady czy zalety podróżowania? Na co się zdecydować podczas kupna?
Tutaj odpowiedź nie jest wcale taka prosta jak się wydaje! Dlatego sugeruję ze swojej strony bardzo dobrze przemyśleć przyszłą decyzję o wyborze danego rodzaju pojazdu, biorąc pod uwagę wiele argumentów za i przeciw, rozpatrując przy tym problem wyboru przyczepy kempingowej - kampera na wielu płaszczyznach. Na naszą decyzję na pewno będą miały wpływ aktualne ceny pojazdów nowych i używanych, dostępność i różnorodność modeli (układy wnętrza) na rynku wtórnym, wygoda bieżącego użytkowania oraz za pewne inne indywidualne czynniki, które zadecydują o ostatecznym wyborze.

Obecnie to przyczepy kempingowe przede wszystkim przeważają wśród polskich użytkowników pojazdów turystycznych, w stosunku do liczby dostępnych kamperów na naszych drogach. W pierwszej kolejności wynika to zapewne z ceny zakupu kampera. Używaną przyczepę kempingową kupimy w granicach 20 000 - 30 000 zł, za nową musimy zapłacić średnio od 60 000 w górę w zależności od rocznika i modelu. Natomiast za używanego kampera zapłacimy w granicach 30 000 - 50 000, jednak już na nowego kampera musimy zarezerwować od 100 000 do 300 000 złotych. Kampery klasy premium to wydatek około 500 000 złotych, a nawet więcej. Dlatego nietrudno dojść do wniosku, że w Polsce nadal przyczepy kempingowe są podstawą wyjazdów zmotoryzowanych.

Zupełnie inaczej kształtują się trendy na bardziej rozwiniętym rynku zachodnim. Póki co w Niemczech zarejestrowanych jest łącznie również więcej przyczep kempingowych niż kamperów, jednak według statystyk sprzedaży nowych pojazdów, w ostatnich latach kupowanych jest tam w przybliżeniu trzy razy więcej kamperów niż przyczep kempingowych. Ponadto trend ten utrzymuje się, a sprzedaż nowych kamperów rośnie o około 30% rok do roku. Nagły wzrost sprzedaży ogólnie na rynku niemieckim można zaobserwować we wrześniu 2020 roku, ale jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę panującą sytuację kryzysową w Europie i na świecie.

Podobnie jest w całej Europie, w większości krajów liczba sprzedanych nowych kamperów w stosunku do nowych przyczep kempingowych rośnie. W 2019 roku w Europie sprzedano 131 970 kamperów (o 5,5% więcej niż w 2018 roku) i 78 218 przyczep kempingowych (o 1,6% więcej niż w 2018 roku). Jak pokazują statystyki z Niemiec aktualny 2020 rok może okazać się jeszcze lepszy, ponieważ już na koniec września sprzedano tam więcej kamperów niż w całym 2019 roku. Na sam koniec warto również przedstawić ciekawą informację, że na chwilę obecną w Niemczech zarejestrowanych jest łącznie około 1,6 miliona różnych pojazdów turystycznych z czego 700 000 przyczep kempingowych, 590 000 kamperów oraz 340 000 pojazdów osobowych przerobionych na kampery lub na stałe używanych na kempingach. Niemcy to największy rynek pojazdów turystycznych w Europie, za nimi znajduje się Francja oraz Wielka Brytania.

Trudno jest na szybko przyrównać te liczby do aktualnie kształtujących się trendów w Polsce, ponieważ dotychczas żadna z organizacji przemysłu motoryzacyjnego nie publikuje danych o rejestracjach nowych i używanych pojazdów turystycznych w naszym kraju. Również w publicznych danych na temat rejestracji pojazdów nie ma wyszczególnionych tego pojazdów. Jedyne zestawienie dostępne w internecie to indywidualne opracowanie w serwisie motorhome.pl, z którego wynika, że w Polsce w 2019 roku sprzedano 724 nowe kampery a import używanych kamperów wyniósł 1365 sztuk. W obu przypadkach jest to o około 200 sztuk więcej niż w 2018 roku. Taki poziom sprzedaży kamperów w Polsce można więc przyrównać do sprzedaży w takich krajach jak Dania, Słowenia czy Portugalia. Jedno jest pewne, że skala sprzedaży przyczep kempingowych i kamperów jest u nas o wiele mniejsza niż na zachodzie.

Powyższe dane niezbicie świadczą o rosnącej popularności kamperów. Z czego może to wynikać? Na pewno społeczeństwo Niemiec jest bogatsze i może sobie pozwolić na zakup kampera w cenie 100 000 czy 200 000 złotych i na pewno przy wyborze pojazdu turystycznego pieniądze nie są głównym czynnikiem. Być może duża ilość sprzedawanych kamperów wynika ze starzejącego się społeczeństwa. Być może podróżowanie dla starszych osób w kamperach jest bardziej wygodne i wymaga włożenia mniejszego wysiłku niż organizacja oraz podróżowanie przyczepą kempingową... Ale oczywiście są to jedynie moje domniemywania na tym polu.

Ale cena pojazdu i trendy zakupowe naszych zachodnich sąsiadów to nie jedyne wyznaczniki z jakimi musimy się zmierzyć podczas podjęcia decyzji o wyborze danego rodzaju pojazdu turystycznego do kupienia. Istotnym czynnikiem będzie także komfort spędzania urlopu w trakcie wyjazdów oraz koszty serwisowania pojazdu i utrzymania go w należytym stanie. Na pewno przyczepa kempingowa jest tańsza w użytkowaniu. W końcu kamper to także samochód, na którym osadzona jest nadbudowa wyposażona w elementy umożliwiające wypoczynek. A jeśli samochód silnikowy, to ewentualne naprawy będą wymagały od nas znacznego wkładu finansowego.

Podróże z przyczepą kempingową są bardziej elastyczne w trakcie samego wyjazdu. Co prawda do holowania musimy mieć samochód wyposażony w hak holowniczy i z taką mocą, aby sprostał wyzwaniu holowania naszej przyczepy po drogach, ponieważ sama przyczepa kempingowa nie posiada własnego napędu. Z drugiej strony jest to także atut przyczep kempingowych, ponieważ w każdym momencie możemy odczepić przyczepę od samochodu, zostawić ją na kempingu i pojechać na wycieczkę samochodem lub na zakupy bez potrzeby pakowania naszego dobytku do środka. W przypadku kampera każda wycieczka turystyczna poza kemping, a zwłaszcza w przypadku nocowania na dziko, wiąże się z ponownym załadunkiem wszystkich akcesoriów turystycznych do środka. A czasem przecież zdarza się, że wyjeżdżając w większym gronie, część osób jest zmęczona lub najzwyklej w świecie nie ma ochoty na dodatkową wycieczkę. Mając natomiast przyczepę kempingową może ona zostać na miejscu, a w kamperze nie ma innej opcji jak podróżowanie w szerokiej grupie osób dalej.

Po drugie przyczepa kempingowa jest tańsza w zakupie i utrzymaniu, co zostało wzmiankowane wcześniej. Koszty utrzymania przyczepy kempingowej sprowadzają się jedynie do wykonania obowiązkowego przeglądu technicznego raz do roku oraz wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Takie minimum to opłaty w wysokości około 200 - 300 zł na rok. Do tego należy doliczyć przegląd przed sezonem poszczególnych elementów konstrukcyjnych, ale nie wiążą się to od razu z dużymi kosztami, ponieważ część rzeczy naprawimy sami bez pomocy innych. Natomiast utrzymanie kampera jest droższe bo same przeglądy i ubezpieczenia mogą pochłonąć około 1 000 zł na sezon. Przegląd przed sezonem to nie tylko wizualne sprawdzenie stanu technicznego. To także wymiana płynów technicznych, ogumienia czy innych zużywających się elementów konstrukcyjnych. Ponadto same naprawy pojazdu silnikowego są o wiele droższe o czym każdy wie mając swój samochód. Jeśli jest to nowy pojazd to pół biedy, gorzej ma się sytuacja w przypadku pojazdów używanych.

Komu poleciłbym zakup kampera? Kamper lub van na pewno sprawdzi się na długich dystansach i wyjazdach objazdowych, gdzie często będziemy zmieniać miejsce nocowania. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w takich rejonach Europy jak skandynawia czy objazd po kilku państwach podczas jednego wyjazdu w trakcie sezonu. Najlepszym przykładem jest skandynawia, gdzie np. w Szwecji możemy nocować prawie w każdym miejscu jeśli nie naruszymy prywatności innych oraz pozostawimy po sobie porządek. W dodatku zwiedzając północną Europę wiele atrakcji oddalonych jest od siebie całodzienną jazdą, a zmienianie miejsca i biwakowanie przyczepą każdego dnia może być na dłuższą metę uciążliwe. W kamperze w zasadzie możemy się zatrzymać i z miejsca wykorzystać czas na relaks. Również kamper zajmuje mniej miejsca na kempingu czy w miejscu noclegu. Oczywiście podróżując z przyczepą kempingową zawsze możemy odpiąć samochód na czas postoju i zaparkować obok, ale nadal potrzebujemy na to wystarczającej ilości miejsca.

Wybierając kampera lub przyczepę kempingową musisz także ocenić swoje indywidualne możliwości czasowe, które przeznaczysz na podróżowanie w skali roku. Mam tu na myśli to ile dany pojazd turystyczny będzie w podróży, a ile czasu będzie garażowany?! Jeśli będziesz wyjeżdżał raz do roku na okres góra jednego miesiąca to zakup kampera może być drogą inwestycją i lepiej zdecydować się na przyczepę kempingową. Natomiast jeśli możesz pozwolić sobie na wyjazdy nawet na kilka miesięcy łącznie w różne regiony kraju i Europy, zakup kampera może okazać się dobrą inwestycją.

Minusem podróżowania przyczepami kempingowymi po drogach Europy to rosnące natężenie ruchu samochodów osobowych, które może być utrudnieniem i sporym dyskomfortem dla przemieszczających się turystów. Właściciele przyczep kempingowych muszą sobie także zazwyczaj szukać wcześniej dogodnych miejsc do parkowania, wjeżdżając szczególnie do dużych miast. W przeciwieństwie do Polaków, podróżowanie z przyczepą kempingową lub samochodem kempingowym jest szczególnie popularne wśród Skandynawów, Holendrów, Niemców, Francuzów oraz Brytyjczyków. Trzeba stwierdzić, że to wygodny sposób, bo nie trzeba szukać noclegu i ponosić kosztów z tym związanych. Jednak ceny paliwa oraz postoju na polu kempingowym powodują, że cały koszt wyjazdu nie będzie dużo niższy od tradycyjnej podróży.

Podróżować przyczepą kempingową można wszędzie jednak najlepiej sprawdzają się miejsca, gdzie dostępna jest duża przestrzeń i małej gęstości zaludnienia. To rodzaj wyprawy gdzie posiłki przygotowujemy sami co jest pewnego rodzaju zaletą, tak samo jak posiadanie samochodu przez co jesteśmy bardziej niezależni. Jazda z przyczepą samochodową pozwala na podejmowanie własnych decyzji, gdzie się udajemy i gdzie spędzamy czas po całodziennej podróży.

W Europie najlepsza do takich podróży jest moim zdaniem Skandynawia. Wynika to przede wszystkim z rzadkiej zabudowy oraz prawa, które umożliwia postój i zatrzymanie się na noc, także poza wyznaczonymi kempingami. Na przykład w Norwegii można bez ograniczeń i za darmo nocować w przyczepach i samochodach kempingowych, o ile tylko w promieniu 150 metrów nie znajduje się żadna zamieszkała posesja. Mniej optymistyczne jest to, że nawet na krótki postój zaparkowanie samochodu kempingowego w dużych miastach może być problemem ze względu na sporą liczbę samochodów w sezonie turystycznym. Parkowanie takiego auta na noc jest w miastach zabronione. Utrudniałoby to życie mieszkańcom, ale ponadto mogłyby się pojawić problemy z zachowaniem czystości.

Jeszcze kiedyś, kilkanaście lat temu, bardzo modne było nocowanie w namiotach na kempingach. Potem przyszedł czas na przyczepy kempingowe, które sprowadzane były w bardzo dużej ilości z Europy Zachodniej. Obecnie ten prym przejmują pomału kampery. Co odróżnia je od przyczep holowanych samochodem, to za pewne możliwość przebywania w ich środku w czasie jazdy. Należy podkreślić, że przebywanie w przyczepie kempingowej poza postojem jest zabronione, a na pewno nie jest bezpieczne. Kamperem łatwiej jest też kierować ze względu na mniejsze gabaryty.

Postój przyczepą czy kamperem na noc jest możliwy np. przy większych stacjach benzynowych lub w miejscach obsługi podróżnych przy autostradach, a w krajach skandynawskich można bez problemu zatrzymać się w dowolnym miejscu przy drodze. Jednak nocowanie poza wyznaczonymi kempingami może być ryzykowne. Dlatego do kosztów carawaningu trzeba doliczyć wydatki związane z odpowiednim ubezpieczeniem od różnych zdarzeń losowych.

Dlatego w tym miejscu pozostawiam miejsce na Twoje indywidualne przemyślenia. Dalsze wywody w tym zakresie chyba nie mają sensu bo przypominają trochę próbę odgadnięcia wielowiekowej tajemnicy co było pierwsze - jajko czy kura?! Nie mniej jednak chciałbym poznać Twoją opinię i spostrzeżenia w tym temacie. Zachęcam więc wszystkich czytelników do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami korzystając z danych kontaktowych oraz portali społecznościowych prowadzonych w ramach serwisu informacyjnego mobo.blog.pl

Czy od razu trzeba kupować przyczepę kempingową lub kampera? Tak jak wspomniałem wcześniej, nie wszystkim taka forma spędzania wakacji się spodoba. Dlatego na samym początku naszej przygody z wyjazdami przyczepą kempingową lub kamperem, zwłaszcza za pierwszym razem proponowałbym skorzystać z dowolnej wypożyczalni pojazdów turystycznych. Obecnie firm z rozbudowaną ofertą nie brakuje na rynku i każdy znajdzie w swoim regionie punkt z możliwością wypożyczenia przyczepy i kampera.

Wypożyczenie pojazdu turystycznego i wyjazd nim na wakacje z rodziną czy znajomymi na weekend to przede wszystkim możliwość sprawdzenia naszych odczuć i przekonania się do takiego sposobu podróżowania. Kupowanie od razu przyczepy kempingowej czy kampera to mimo wszystko spory wydatek i obciążenie dla naszego budżetu domowego. Tym bardziej będzie on odczuwalny jeśli okaże się, że urlop z przyczepą kempingową lub kamperem to nie nasza bajka. Wtedy będziemy musieli podjąć się karkołomnego zadania odsprzedania zakupionego wcześniej pojazdu.

Oczywiście oprócz plusów wypożyczenia przyczepy kempingowej albo kampera można także znaleźć wady takiego rozwiązania. Przy częstych wyjazdach w dłuższej perspektywie czasu, warto zostać posiadaczem własnych mobilnych "czterech kątów". Jeśli planujemy częste wyjazdy na dłużej, kupno własnej przyczepy czy kampera na pewno będzie finansowo bardziej opłacalne niż ich wypożyczanie.

W dodatku będąc właścicielem przyczepy czy kampera to my będziemy odpowiadać za stan wizualny i techniczny pojazdu wedle naszej odpowiedzialności. Wiadomo, że każdy będzie starał się utrzymać swoją własność w jak najlepszym stanie technicznym, ale zdarza się że przez przypadek coś niechcąco uszkodzimy. W takich przypadkach wypożyczalnie automatycznie naliczają dodatkowe opłaty i to wcale nie mało. My mając przyczepę lub kampera na własność nie musimy od razu podejmować się naprawy niesprawnej części, jeśli dane uszkodzenie nie zagraża bezpieczeństwu podczas podróży. W dodatku to my decydujemy o kosztach naprawy, wybierając np. tańsze zamienniki lub korzystając z pomocy zaprzyjaźnionego mechanika.

W przypadku wypożyczenia pojazdu jesteśmy przede wszystkim ograniczeni przez wypożyczalnię narzuconymi terminami i dostępnością przyczepy/kampera w danym momencie. Oczywiście obu stronom zależy na konsensus, jednak na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Jeśli na wypożyczalni nie będzie fizycznie dostępnego pojazdu na określony okres, to nic z tym nie zrobimy, choćbyśmy błagali na kolanach. Nasz urlop musimy więc planować według grafiku wypożyczalni, a nie naszych indywidualnych potrzeb urlopowych. Przy tym rozwiązaniu odpada raczej wyjazd z dnia na dzień w podróż po Europie, weekendowy wyjazd na ryby czy jesienne grzybobranie. Z moich obserwacji oraz rozmów z osobami, które korzystają z usług takich firm wynika, że rezerwację pojazdu na wakacje należy dokonać już kilka miesięcy wcześniej.

Po drugie wynajmując pojazd turystyczny musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami naszego wyjazdu urlopowego o opłaty wypożyczenia, oprócz standardowych opłat kempingowych. W zależności od sezonu i długości naszego wyjazdu, koszt wypożyczenia przyczepy kempingowej to około 100 - 200 zł za dobę, a w przypadku kampera to około 400 - 600 zł za dobę. Do tego należy doliczyć także ewentualne opłaty serwisowe, na które składają się podstawowe środki czyszczące (chemia toaletowa) oraz butle z gazem, rzadziej dodatkowe gadżety turystyczne (stoliki, krzesełka i itp.) ponieważ wiele wypożyczalni dodaje je w standardzie.

Co ciekawe wiele wypożyczalni zmniejsza jednostkową cenę wypożyczenia za dobę pod warunkiem, że całkowity okres wynajmu przekracza 10 - 14 dni. Jednak jak wiele osób może sobie pozwolić na urlop trzy czy cztero tygodniowy...? Jak w wielu przypadkach wypożyczenie długoterminowe jest bardziej opłacalne od kilkudniowego wynajmu pojazdu turystycznego, ale także innych przedmiotów. Taką standardową polityką cenową wiele wypożyczalni chce zachęcić swoich potencjalnych klientów do dłuższych wyjazdów, które z perspektywy przedsiębiorcy są lepiej opłacalne.

Uprawnienia do holowania przyczep kempingowych oraz kierowania kamperami. Prawo jazdy B, B96, B+E w jednym palcu...
Przyszedł czas na omówienie spraw związanych z planowaniem podróży przyczepą kempingową lub kamperem i organizacją wyjazdu. Warto prześledzić ten rozdział jeszcze przed podróżą, aby nic nam nie umknęło w ferworze długo wyczekiwanego wyjazdu wakacyjnego. Część z omówionych tu czynności będziesz mógł wykonać samemu w krótkim czasie, ale część z nich będzie wymagała poświęcenia większej ilości czasu. Dlatego warto sobie zostawić pewien zapas czasu na dokładnie przygotowanie się!

Jest to już kolejny poradnik dla osób zainteresowanych zakupem przyczep samochodowych, a następnie wykorzystaniem jej w transporcie towarów na potrzeby domowe oraz firmowe. Wielu potencjalnych kupców zainteresowanych przyczepkami, nie do końca obeznanych z tematem, ma spore obawy na temat możliwości holowania przyczep zgodnie z obowiązującymi przepisami w 2019 roku w Polsce. Tym samym, jest to jedno z bardzo częstych pytań wśród początkujących użytkowników przyczep kempingowych i samochodowych oraz tych, którzy dopiero planują zrealizować zakup u przedstawiciela producenta bądź u samego producenta pojazdów lekkich. Kiedy mogę holować przyczepę mając jedynie prawo jazdy z kategorią B? Rozumiem te pytania, ponieważ przepisy w naszym kraju są bardzo mylne, nie jednoznaczne i naprawdę można się zagubić w gąszczu co róż zmienianych paragrafów kodeksu drogowego. Dlatego w dalszej części tego artykułu poradnikowego o przyczepach samochodowych postanowiłem wyjaśnić tą kwestię od A do Z, aby nie było żadnych niedomówień.

Artykuł, który właśnie przeczytasz wyjaśnia kilka często wyszukiwanych pytań przez osoby zainteresowane holowaniem przyczepy zgodnie z przepisami 2019. Na blogu zostały wyjaśnione i szczegółowo opisane takie terminy jak dopuszczalna masa całkowita przyczepy oraz maksymalna masa całkowita przyczepy. Dowiesz się jaka może być maksymalna długość samochodu z przyczepą czyli długość zestawu. Jednym z bardzo częstych pytań jest czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. b oraz jak wygląda holowanie przyczepy bez rejestracji. Na te i inne pytania padły odpowiedzi w większości artykułów na tym blogu.

Niepodważalnym warunkiem poruszania się samochodem, busem czy ciężarówką po drogach publicznych jest posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy, którą nabywamy podczas egzaminu państwowego po wcześniejszym kursie. Większość kierowców, których widzimy na naszych drogach, posiada ukończony pierwszy poziom czyli może pochwalić się popularną kategorią B. Według naszych krajowych przepisów, w tym również w całej Europie, kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony i nie jest to autobus ani motorower. Będąc szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy ze wspomnianymi uprawnieniami, dodatkowo możesz holować także przyczepę lekką lub przyczepę inną niż lekka ale zawsze musisz pamiętać o tym, że suma DMC pojazdu samochodowego i przyczepy - czyli całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony. Dodać należy, że masa rzeczywista pojazdu samochodowego musi być większa niż holowanej przyczepy. Tak jak wspomniałem we wprowadzeniu do tego poradnika, nasze przepisy kodeksu drogowego są bardzo zawiłe, dlatego już śpieszę z dalszymi wyjaśnieniami aby jak najlepiej zilustrować te zasady.

Po pierwsze, aby zrozumieć dalszy wywód należy wyjaśnić kilka podstawowych pojęć, które każdy właściciel przyczepy powinien znać. Choć nabyte przeze mnie doświadczenie pokazuje, że nie zawsze tak jest. Czym jest wielokrotnie używany skrót DMC? To nic innego jak dopuszczalna masa całkowita pojazdu czyli suma masy własnej samochodu (przyczepy) plus ładowność tego samochodu. Załóżmy masa samochodu to 1 500 kilogramów, a jego ładowność to 500 kilogramów. W tym przypadku DMC wyniesie równe 2 000 kilogramów. Oczywiście jest to przykład pierwszy z brzegu.

Wracając do pierwszego akapitu, wiemy że mając kategorię B możemy holować zestaw do 3,5 tony i mówimy tutaj cały czas o dopuszczalnej masie całkowitej, a nie rzeczywistej pojazdów. Dlatego załóżmy jeśli Twój samochód posiada DMC równe 2 000 kilogramów, to zgodnie z zasadami kategorii B możesz holować przyczepę kempingową lub samochodową, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 1 500 kilogramów. Może to być oczywiście przyczepa kempingowa bądź przyczepka towarowa z DMC 1 300 kilogramów, ale ważne jest żeby suma nie przekraczała 3 500 kilogramów.

To jeszcze nie wszystko z obowiązujących obostrzeń odnośnie masy poszczególnych pojazdów. Żeby nie było za prosto, to zgodnie ze wskazaniami ustawodawcy jeszcze musimy zwrócić uwagę na możliwości, jakie pozwala nam holować samochód. Po pierwsze w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (w tym przypadku samochodu) w polu F.1 sprawdzamy jego masę całkowitą czyli DMC. A następnie w polu O.1, również w dowodzie, mamy wpisaną masę całkowitą przyczepy jaką możemy holować z hamulcem najazdowym oraz w polu 0.2 masę całkowitą przyczepy bez hamulca najazdowego. Czyli jeśli w polu 0.1 mamy wbite 1 500 kilogramów, to nasza holowana przyczepa samochodowa bądź kempingowa może posiadać DMC z przedziału 0 - 1 500 kilogramów. W polu 0.2 znajdziemy wartość wskazaną dla przyczep lekkich czyli wynoszącą maksymalnie 750 kilogramów, a w niektórych przypadkach jednak mniej. Dodam tylko, tak dla wiadomości potencjalnych kupców przyczepki, że każda przyczepa inna niż lekka, czyli której DMC jest większe niż 750 kilogramów - musi posiadać hamulec najazdowy.

Uwaga! Pewnym odstępstwem od tej zasady dla posiadaczy prawa jazdy z kategorią B, w jednym przypadku, jest sytuacja kiedy posiadamy ciężkie auto dostawcze, którego DMC jest mniejsze niż 3 500 kilogramów i holujemy przyczepkę lekką z DMC mniejszym niż bądź równym 750 kilogramów. Możemy wtedy poruszać się zestawem pojazdów mając jedynie kategorię B, a ich łączna suma mas całkowitych nie może być większa niż 4 250 kg, o czym mówi tzw. Konwencja Wiedeńska.

Spokojnie... Jeśli masz tylko prawo jazdy z B, ale jesteś właścicielem dużego samochodu oraz przyczepy kempingowej, a ich łączna dopuszczalna masa całkowita przekracza wspomniane 3 500 kilogramów, masz możliwość nabyć wyższe uprawnienia do kierowania zestawem pojazdów. Do dyspozycji kierowców wprowadzono także dodatkową kategorię, która oznaczona została jako B96. Dzięki niej kierujący zestawem (samochód + przyczepa) może prowadzić zespół pojazdów samochodowych, których łączna dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 4 250 kg. W tym przypadku na zestaw składa się pojazd samochodowy z DMC do 3 500 kg i przyczepa inna niż lekka czyli mająca DMC powyżej 750 kg. Wielokrotnie zdarza się, że posiadaczom tylko prawka z B brakuje raptem 100 - 150 kilogramów do przepisowego podróżowania, spełniając wszystkie warunki kodeksu drogowego. Ta kategoria powstała właśnie dla nich, a przede wszystkim dla osób podróżujących z przyczepami kempingowymi po Polsce i Europie.

Drogi kierowco, i jeśli dalej czytasz ten podpunkt zapewne szczęśliwy posiadaczu przyczepy kempingowej, w celu wyrobienia sobie wyższych uprawnień oznaczonych jako B96, musisz już posiadać prawo jazdy kategorii B i mieć ukończone 18 lat (ale to chyba nie jest zaskoczeniem dla Ciebie?!). Jeśli już zdecydujesz się powiększyć swoje uprawnienia i tym samym nabyć nowe umiejętności kierowania zestawem pojazdów, to dla kategorii B96 nie musisz przechodzić dodatkowych zajęć doszkalających (choć możesz z nich skorzystać w szkole kierowania). Po prostu po załatwieniu kilku formalności w urzędach od razu zapisujesz się na egzamin państwowy w dowolnym wojewódzkim ośrodku egzaminacyjnym dla kierowców i następnie przystępujesz do niego zgodnie z wyznaczonym terminem.

W kwestiach formalnych w urzędach przy B96 - musisz uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania takimi pojazdami i wyrobić fotografię. Następnie musisz udać się do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta i złożyć wniosek wraz z orzeczeniem i fotografią o wydanie numeru PKK. Po załatwieniu tych formalności udaj się do ośrodka egzaminacyjnego dla kierowców i zapisz się na egzamin, który będzie składał się jedynie z części praktycznej! Powiedzmy sobie szczerze, że jest to pośrednie rozwiązanie pomiędzy samym B, a pełnym B+E.

Kategoria B+E. Samochód Osobowy i Przyczepa do 3,5 tony. Tak jak wspomniałem w mojej uwadze przed chwilą. Największe uprawnienia uzyskują kierowcy z dotychczasową kategorią B, którzy zdecydują się nabyć na egzaminie uprawnienia w zakresie holowania przyczep czyli pełne B+E. Wracając do naszych przepisów, oczywiście w tym przypadku nadal pojazd samochodowy nie może być autobusem i motorowerem i jego maksymalna masa całkowita nie może być większa niż 3 500 kilogramów. Jednak posiadając w swoim dokumencie B+E możesz bez przeszkód kierować zestawem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 7 000 kilogramów. Pamiętaj, że masa całkowita przyczepy nie może przekroczyć 3 500 kilogramów.

Jeśli nadal jesteśmy w miejscu holowania przyczep samochodowych za pomocą samochodu, jesteś więc początkującym użytkownikiem pojazdów do transportu. Przyda Ci się wyjaśnienie kilku podstawowych terminów, używanych na co dzień. Z czasem nasz słowniczek będzie się rozbudowywał, jak i cały dział, w całości poświęcony przyczepą samochodowym. Jest to jeden z niewielu serwisów, które w tak szczegółowym zakresie poruszają tematykę przyczep samochodowych.

Rzeczywista masa pojazdu – masa pojazdu wraz z obciążeniem w danej chwili. Jeśli ciągniemy przyczepę, rzeczywista masa pojazdu powinna być wyższa od rzeczywistej masy ciągniętej przyczepy.

Przyczepa lekka jest to przyczepa samochodowa bądź kempingowa o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 750 kilogramów. Większośc przyczep skrzyniowych oraz platformowych...

Masa własna pojazdu jest to waga pojazdu (samochodu, przyczepy,busa) przygotowanego do jazdy, ale bez ładunku. Wartość tą znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Ładowność jest niczym innym jak różnica dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i jego masy własnej. Zatem jeśli DMC samochodu wynosi 2150 kilogramów, jego masa własna 1 800 kilogramów to ładowność wyniesie 350 kilogramów, na dowolny przewożony towar.

W każdym miejscu tego artykułu oraz w innych publikacjach, zespół pojazdów rozumiany jest jako samochód holujący oraz przyczepa.

Kiedy mogę ciągnąć przyczepę samochodową dwuosiową mając kategorię B prawa jazdy? Pierwszym podstawowym uprawnieniem kierowcy, który posiada prawo jazdy kategorii B jest możliwość poruszania się pojazdami z dopuszczalną masą całkowitą nie przekraczającą 3500 kilogramów. W te ramy wchodzi także zestaw pojazdów czyli samochód plus przyczepa samochodowa (kempingowa). Jeśli więc suma dopuszczalnej masy całkowitej naszej przyczepy oraz samochodu nie przekracza 3500 kilogramów to możemy jechać takim zestawem bez obaw o mandat. Nie ma najmniejszego znaczenia czy taka przyczepka jest jednoosiowa, bądź przyczepa samochodowa jest dwuosiowa czy posiada hamulec najazdowy czy nie. Ważne jest aby masa rzeczywista samochodu była większa od przyczepy w stosunku 1:33. Przed wyjazdem z przyczepą samochodową holowaną przez samochód warto także sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym samochodu pozycję O.1 i O.2. W tych rubrykach znajdują się wartości DMC przyczep samochodowych jakie możemy holować danym pojazdem odpowiednio z hamulcem najazdowym i bez hamulca najazdowego.

Montaż i użytkowanie haka holowniczego w samochodzie osobowym
Połową sukcesu w caravaningu jest samochód osobowy, którym będziesz mógł holować przyczepy kempingowe. Drugą połową jest... zamontowany w nim hak holowniczy. Póki nie mamy w planach nic holować, nawet nie zwracamy uwagi na jego brak w naszym samochodzie. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, kiedy nagle pojawi się potrzeba podpięcia nawet najmniejszej przyczepki towarowej.

Dobrze dobrany hak samochodowy umożliwia bezpieczne korzystanie z przyczep kempingowych czy skrzyniowych przyczep samochodowych. Warto więc zaufać w tej kwestii specjalistom. Obecnie rynek zaczepów holowniczych umożliwia wybór różnego rodzaju haków. To jaki ostatecznie zostanie zamontowany w naszym pojeździe zależy głównie od jego możliwości technicznych, indywidualnych potrzeb i od zasobności portfela. Jednak oszczędność przy zakupie haka nie jest wskazana. Wyższa cena produktu oznacza jego dobrą jakość oraz zastosowanie w nim najnowszych rozwiązań technologicznych. Wysoka jakość znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas ciągnięcia przyczepy kempingowej, natomiast najnowsze rozwiązania technologiczne mogą być przydatne właśnie w przypadku, kiedy z haka nie korzystamy.

Regulacje prawne obowiązujące na polskich drogach nie narzucają wymogu demontowania lub chowania wystającej części haka holowniczego. Przepisy zabraniają jedynie poruszania się po drogach z kulą zaczepu, która ogranicza widoczność tablicy rejestracyjnej lub świateł przeciwmgielnych. Oprócz aspektów czysto prawnych warto wziąć pod uwagę wpływ zainstalowanego urządzenia na bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu. Nawet niegroźna kolizja z pojazdem z rozłożonym hakiem holowniczym może mieć groźne skutki, zarówno dla sprawcy kolizji, gdzie hak może głęboko wbić się w pojazd, jaki i poszkodowanego, gdzie hak przymocowany trwale do ramy pojazdu może przy kolizji wpłynąć na statykę pojazdu po uderzeniu. Mając to na uwadze producenci haków holowniczych prześcigają się w dostarczaniu na rynek coraz to nowszych rozwiązań. Najnowocześniejsze modele haków samochodowych łączą funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz łatwość ich użytkowania.

Dojeżdżając do zachodniej granicy wielu kierowców pojazdów wyposażonych w system holowniczy, zastanawia się, co należy zrobić z wystającą kulą. Niektórzy demontują ją przed przejazdem przez granicę. Inni, kierując się wcześniejszym doświadczeniem, pozostawiają kulę zamontowaną, nakładając jedynie tzw. "czerwony kapturek" – element ochronny zwiększający widoczność wystającej części haka. Obydwa rozwiązania są zgodne z prawem. Polscy kierowcy w przypadku kontroli drogowej w państwach, w których zabronione jest poruszanie się z nieużywaną kulą mogą powołać się na dodatkowe regulacje chroniące ich prawa, jako użytkowników dróg niezameldowanych w danym kraju. Mianowicie na Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym.

Konwencja Wiedeńska gwarantuje kierowcom poruszanie się po terenie państw sygnatariuszy z wyposażeniem pojazdu, które obowiązuje na terytorium kraju zarejestrowania pojazdu. Stąd właśnie wynika możliwość poruszania się z hakiem holowniczym nie ciągnącym przyczepy jedynie z ochronnym „czerwonym kapturkiem” – wyjaśnia Paulina Chmielińska, specjalistka ds. turystyki i informacji PZM INFO – W praktyce wskazane jest jednak stosowanie się do przepisów obowiązujących w danym kraju – dodaje Chmielińska.

W sytuacji kontroli oraz otrzymania mandatu kierowca może powołać się na zapisy ze wspomnianej Konwencji Wiedeńskiej. Praktyka jednak pokazuje, że nie zawsze powołanie się na przepisy skutkuje automatycznym anulowaniem mandatu i zakończeniem kontroli. Może się okazać, że kierowca zobligowany będzie do przyjęcia mandatu i zapłacenia kary finansowej. Dopiero po przyjęciu mandatu można się od niego odwołać, powołując się na Konwencję. Jest to jednak żmudna i długotrwała procedura.

Problemy mogą pojawić się także w innej sytuacji - kiedy poruszając się z wystającą kulą zaczepu, zostaniemy uderzeni przez jadący za nami samochód. Jeśli takie zdarzenie będzie miało miejsce np. w Niemczech, firma ubezpieczeniowa może wnioskować o pokrycie przez nas części kosztów naprawy szkód w samochodzie sprawcy. Chociaż to nie my doprowadziliśmy do tego wydarzenia, to zamontowany w naszym samochodzie zaczep spowodował rozleglejsze uszkodzenia, niż gdyby pojazd poruszał się bez niego.

Jeśli nasz samochód nie jest fabrycznie wyposażony w zaczep holowniczy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować hak we własnym zakresie. Na stronach internetowych producentów oraz na stronach autoryzowanych punktów sprzedaży i montażu systemów holowniczych znajdują się wyszukiwarki dostępnych produktów. Po wybraniu modelu samochodu, typu (np. SUV lub kombi) oraz daty produkcji zostaną nam przedstawione haki dopasowane do naszego pojazdu. Teraz decyzja, który zaczep wybierzemy, zależy tylko od indywidualnych potrzeb. Wybór haka warto skonsultować z ekspertem, a montaż pozostawić wykwalifikowanemu mechanikowi, który zamontuje zaczep w odpowiednio wyposażonym warsztacie. Profesjonalnie zamontowany hak da nam pewność, że wyjeżdżając z przyczepą na drogę nie spowodujemy zagrożenia dla siebie i innych użytkowników ruchu. Decydując się na montaż systemu holowniczego pamiętajmy o jego odpowiednim użytkowaniu oraz przestrzeganiu dodatkowych przepisów, aby nieprzewidziane opłaty czy stresujące kontrole drogowe nie przyćmiły licznych korzyści związanych z posiadaniem w naszym samochodzie zaczepu holowniczego.

Holowanie przyczepy kempingowej samochodem z hakiem holowniczym
Każdy kierowca, który wsiada w samochód osobowy i będzie holował przyczepę kempingową bądź lekką przyczepkę towarową, musi przyzwyczaić się do nowych warunków na drodze. Nabranie wprawy w poruszaniu się długim i szerszym zestawem musi zająć trochę czasu albo inaczej mówiąc, taki kierowca musi przejechać kilkadziesiąt kilometrów aby to poczuć. Jak sam zauważysz nieważne będzie czy masz już na swoim koncie tysiące kilometrów czy może będziesz jechał po raz pierwszy z przyczepą kempingową na wakacje. Jazda z przyczepą jest dla kierowcy trudniejsza, powoduje dodatkowe obciążenie nadwozia, silnika i układu przeniesienia napędu. Kierowanie takim zestawem może być sporym wyzwaniem, bo auto gorzej hamuje i wolniej się rozpędza, a przyczepa zachodzi na zakrętach i wymaga odpowiedniej taktyki manewrowania. Na tym nie koniec.

Kierowca poruszający się po publicznych drogach w takich okolicznościach musi wziąć pod uwagę, że holuje przyczepę i w stosunku do samego samochodu osobowego taki zestaw jest wydłużony o kilka metrów (około 5-6 metrów). Dodatkowo szerokość większości przyczep kempingowych oscyluje w granicach 2-2.40 metrów. Ponadto średnia masa większości przyczep kempingowych wynosi około 1 tony, a przez to przyśpieszanie i hamowanie takim zestawem jest utrudnione. Zwrócenie uwagi na wiele czynników poprawiających bezpieczeństwo podróżnych na drodze jest bardzo ważne ale jeszcze ważniejsze jest nabranie praktycznych odruchów i zachowań. Suche słowa nic nie wniosą jeśli każdy z kierowców nie doświadczy jazdy z przyczepą kempingową! Podczas podróżowania z przyczepą, a zwłaszcza kiedy jedziemy z pasażerami każdy kierowca musi zachować pełną ostrożność i przewidzieć wszelkie niebezpieczeństwa.

Do bezpiecznej jazdy z przyczepą kempingową będą niezbędne dodatkowe lusterka zakładane na te standardowe w samochodzie. Po pierwsze ułatwią nam one widoczność drogi za długą przyczepą kempingową i pozwolą łatwiej zmieniać pas jezdni z prawego na lewy i na odwrót. Również sprawdzą się one podczas manewrowania na parkingu czy miejscu stacjonowania. W momencie holowania przyczepy, dodatkowe lusterka boczne są elementem obligatoryjnym w prawie drogowym w przypadku, kiedy przyczepa jest szersza od pojazdu holującego. Przy długich wyjazdach warto wyposażyć swój samochód holujący w dwie sztuki - od strony kierowcy oraz od strony pasażera. To ostatnie będziemy często wykorzystywać podczas wyprzedzania ciężkich zestawów na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Również sprawdzi się przy skręcaniu w prawo w ciasnych uliczkach.

Nie wiele osób wie, że holując przyczepę kempingową bądź samochodową należy posiadać na wyposażeniu dwa trójkąty ostrzegawcze. Jeden przypisany jest do samochodu, a drugi do przyczepy samochodowej na wszelki przypadek, kiedy trzeba będzie ją odczepić od pojazdu i zostawić samą na poboczu. W niektórych państwach jak Słowacja czy Austria wymagane są również ze względów bezpieczeństwa żółte koszulki odblaskowe dla kierowcy a także dla wszystkich pasażerów podróżujących samochodem. Nie zapomnij także o gaśnicy i zestawie pierwszej pomocy wraz z parą rękawiczek.

Bez względu na to, czy chcemy poruszać się z tzw. przyczepą lekką bez hamulca (o DMC do 750 kg) czy większą (o DMC do 3,5 t), zaopatrzoną we własny układ hamulcowy (tzw. hamulec najazdowy), musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących techniki jazdy. Taki zespół pojazdów zajmuje więcej miejsca na drodze – zwłaszcza ciężka przyczepa, która często jest szersza niż holujący ją samochód. Jeśli przewozimy jacht, mamy do czynienia z naprawdę długim ładunkiem – w przypadku przyczepy załadowanej jest to aż 6,3 m. Konieczne jest dokładne ustawienie lusterek, abyśmy wiedzieli jak najwięcej o sytuacji z tyłu zestawu. Czasem fabryczne lusterka mogą się okazać niewystarczające i konieczne będzie zamontowanie dodatkowych, na wysięgnikach.

Szczególną ostrożność musimy zachować podczas skręcania, bo przyczepa ścina zakręty, a jej tył zachodzi – na zakrętach potrzebujemy o wiele więcej miejsca. Dlatego musimy je pokonywać jak najszerzej, zaczynając manewr od krawędzi przeciwnej do kierunku zakrętu. Przyczepa podąża ciaśniejszym torem jazdy, niż samochód. Podczas cofania skręca w przeciwnym kierunku do przedniej osi auta. Gdy kręcimy kierownicą w lewo - przyczepa zacznie skręcać w prawo i odwrotnie. W najtrudniejszych sytuacjach warto poprosić o pomoc pasażera.

Największą trudnością, zwłaszcza dla początkujących, będzie jazda z przyczepą kempingową po mieście podczas dużego natężenia ruchu. Na szczęście dzisiaj wiele dużych miast ma swoje obwodnice i jeśli nie jesteśmy zmuszeni wjeżdżać w centrum, omijamy je szerokim łukiem. Jednak jeśli już musimy wjechać w zatłoczone arterie miasta, warto wiedzieć jak poruszać się w ruchu miejskim.

Po pierwsze przygotuj wcześniej swoją trasę podróży, tak aby nie musieć krążyć po zatłoczonych ulicach. Dobrym rozwiązaniem będzie nawigacja samochodowa lub aplikacja w smartfonie jeśli wjeżdżamy w dany teren zurbanizowany po raz pierwszy nie mając orientacji w terenie. Każdy kierowca jadąc po mieście będzie poddany presji otaczających go innych użytkowników dróg. Nie będzie miał za dużo czasu na zastanawianie się np. na skrzyżowaniu gdzie skręcić, a błędna decyzja będzie kosztowała go nawet kilka kilometrów do znalezienia dogodnego miejsca do nawrócenia.

Jeśli planujemy zwiedzać zabytki danego miasta warto także wcześniej znaleźć parking lub inne dogodne miejsce z dużą przestrzenią. W przypadku samochodu z przyczepą kempingową, parkowanie wzdłuż ulicy nie wchodzi w grę. Obserwując ogromną ilość samochodów osobowych w ostatnich latach, znalezienie wystarczającej ilości miejsca wzdłuż pasa jezdni graniczy z cudem.

Zwłaszcza po mieście, jeśli nie chcemy skręcać w lewo, powinniśmy poruszać się prawym pasem ruchu, aby nie utrudniać jazdy szybszym pojazdom. Ta wskazówka tyczy się także poruszania na innych co najmniej dwupasmowych drogach (autostrady, drogi ekspresowe, drogi tranzytowe). Prócz tego, jeśli nie chcesz doprowadzić do stłuczki z innym samochodem zachowaj odstęp pomiędzy pojazdem przed sobą. Pamiętaj, że holujesz ciężką przyczepę przez co droga hamowania znacznie się wydłuża. Miasto jest specyficznym terenem do poruszania się, również dla samych samochodów. Pełną ostrożność należy zachować dojeżdżając do przejść dla pieszych. Nigdy nie wiadomo kiedy przechodzień bez żadnych sygnałów może wtargnąć na drogę. No i oczywiście nie zapomnij o sygnalizowaniu skrętów w prawo i lewo kierunkowskazami.

Dużym utrudnieniem będzie także jazda w czasie opadów deszczu, rzadziej śniegu, mgły czy oblodzona jezdnia. O zasadach poruszania się we mgle powinien mieć większe pojęcie ale zwrócę uwagę na baczną obserwację co dzieje się przed nami na drodze. Powinniśmy natychmiast zwolnić i włączyć fabrycznie zamontowanie oświetlenie przeciwmgielne (uwagę za jazdę z włączonymi światłami przeciwmgielnymi w momencie gdy nie ma mgły na drodze grozi mandat karny!). W ekstremalnych warunkach jazda we mgle może być całkowicie niemożliwa. W takich sytuacjach postaraj się dojechać do najbliższego, dobrze oznaczonego miejsca postojowego. Nie zatrzymuj się w najmniej spodziewanych miejscach, jak na przykład na poboczu wzdłuż autostrady czy na poboczu jezdni. Zrezygnuj z wyprzedzania innych pojazdów na drodze. Twoje możliwości manewrowe jadąc z przyczepą kempingową są bardzo utrudnione. Jeśli widoczność jest bardzo ograniczona we mgle (np.: w nocy) obserwuj białe linie namalowane na jezdni.

Jeśli chodzi o jazdę po autostradzie czy drogach ekspresowych (posiadających dwa pasy jezdni i więcej) to są one najłatwiejszymi do pokonywania. Tutaj zazwyczaj nie ma większych utrudnień, warto tylko pamiętać o tym, aby nie blokować lewej jezdni szybszym pojazdom. Cały zestaw jest bardzo ciężki – nawet w przypadku lekkiej przyczepy może to być 4250 kg. Będzie więc wolniej przyspieszać i dłużej hamować. Manewr wyprzedzania trzeba prowadzić bardzo delikatnie, by nie dopuścić do zarzucenia przyczepą. W jego trakcie, zwłaszcza gdy wyprzedzamy np. ciężarówkę, turbulencje powietrza wytwarzają siłę przyciągającą nasz zestaw do wyprzedzanego pojazdu. Jeśli przyczepa zaczyna tracić stabilność na drodze, sposobem na odzyskanie kontroli jest przyspieszanie przy jednoczesnym pulsacyjnym hamowaniu, tak aby zestaw w efekcie samoistnie wytracił prędkość. Na stromych zjazdach należy redukować biegi, by nie dopuścić do przegrzania hamulców. Pamiętać należy, że nigdy nie należy zjeżdżać ze wzniesień na biegu jałowym. Bardzo ważne jest również wcześniejsze rozpoczynanie hamowania i planowanie manewrów z dużym wyprzedzeniem, bo przyspieszanie, a przede wszystkim hamowanie, odbywa się jak na zwolnionym filmie.

Innym rzadko poruszanym tematem przy holowaniu przyczep kempingowych oraz jeździe z kamperem są mandaty za przeciążanie pojazdu. Dlatego chcąc poszerzyć skumulowaną wiedzę w tym poradniku, zamieszczam fragment taryfikatora mandatów, za nieprzepisową jazdę samochodem z przyczepą. Co do samej wysokości mandatów to należy je traktować poglądowo ponieważ wraz z upływem czasu mogą one ulec zmianie. Bardziej istotne jest to jakie przewinienia podlegają karaniu, a tym samym na co należy zwrócić baczną uwagę. Istotnie więc karze pieniężnej podlegają m. in. następujące przewinienia:

a. Umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne: 200 zł
b. Umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający tablice rejestracyjne lub inne tablice albo znaki, w które pojazd jest wyposażony: 100 zł
c. Przewożenie ładunku nieoznaczonego lub oznaczonego w niewłaściwy sposób: 150 zł
d. Niezabezpieczenie urządzeń służących do mocowania ładunku przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy: 200 zł
e. Naruszenie przepisów o przewozie ładunków sypkich: 150 zł
f. Ciągnięcie przyczepy o rzeczywistej masie całkowitej większej niż dopuszczalna w odniesieniu do określonego rodzaju pojazdu ciągnącego: od 100 do 300 zł

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych z przyczepami kempingowymi i kamperami oraz opłaty drogowe
Zwróć uwagę również na ograniczenia prędkości jakie obowiązują w poszczególnych krajach w Europie jeśli podróżujesz zestawem składającym się z samochodu i przyczepy kempingowej lub towarowej. W większości z nich, tak samo jak w Polsce, limity prędkości są bardzo podobne do siebie i różnią się nieznacznie. W naszym kraju, w terenie zabudowanym maksymalna prędkość wynosi 50 km/h, a po zanim 80 km/h bez różnicy czy jedziesz drogą poza miastem, ekspresówką czy autostradą. W innych państwach Europy, prędkość w terenie zabudowanym również została ograniczona do 50 km/h. Poza terenem zabudowanym oscyluje wokół 70 - 80 km/h. Natomiast pewne różnice występują w kategorii dróg ekspresowych i autostrad. Tam limity mogą być zwiększone ale warto takie informacje sprawdzić zawczasu.

Uwaga praktyczna! Na wjeździe do każdego z państw, na granicy lub zaraz za nią, ustawione są tablice informacyjne z limitami prędkości jakie obowiązują dla kierowców.

W praktyce i tak zobaczysz, że jadąc z przyczepą kempingową najlepiej utrzymywać prędkość na poziomie 80 km/h. Przy szybszej jeździe może dojść do niestabilnej jazdy i nieprzyjemnego efektu rzucania przyczepy na boki - od lewej do prawej krawędzi drogi, co w konsekwencji może skończyć się nawet wypadkiem. Tak jak już pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów, w takiej sytuacji aby wyprowadzić przyczepę na prostą, musisz dodać lekko gazu a następnie delikatnie hamować. Nigdy nie naciskaj od razu hamulca ponieważ tylko zwiększysz niestabilność swojej przyczepy.

Opłaty drogowe, to ten element spędzania wakacji w pojazdach turystycznych, który raczej nie uda nam się ominąć, niezależnie gdzie wyjeżdżasz i jak byś się starał (pomijając Szwecję, gdzie przejazd wszystkimi drogami publicznymi jest darmowy). O szczególną ostrożność trzeba zadbać pod tym kątem wyjeżdżając za granicę. Zaopatrzenie się w odpowiednie potwierdzenia (rachunki, faktury, winiety) za dokonane opłaty drogowe pozwoli nam bezproblemowo pokanać zaplanowane wcześniej szlaki. Przykładowo w Polsce, Francji, Portugalii i we Włoszech, za autostrady płacimy na bramkach ustawionych na drogach. Na Słowacji, w Austrii czy Czechach należy wykupić specjalną winietkę naklejaną na szybę samochodu.

Ekonomiczna jazda z przyczepą kempingową i poruszanie się w drodze
Posiadanie haka holowniczego w samochodzie osobowym to większa wygoda oraz ładowność, a co za tym idzie, powiększenie możliwości transportowych, niezależność w podróży i szerszy wybór lokalizacji wakacyjnych. Mimo to, każdy kto choć raz podróżował z przyczepą kempingową czy chociaż holował lekką przyczepkę samochodową z plandeką wie, że jazda z dużym ładunkiem automatycznie zwiększa spalanie paliwa w samochodzie nawet o kilka litrów na 100 kilometrów. Przed wyjazdem w długą podróż z przyczepą kempingową warto więc zapoznać się z kilkoma cennymi wskazówkami - jak jechać samochodem ekonomicznie, aby zmniejszyć koszty wakacyjnej podróży.

Co sprawia, że podczas jazdy z przyczepą z naszego baku znika duża ilość paliwa? To oczywiście opór powietrza powoduje, że spalanie samochodu osobowego podczas takiej jazdy jest większe. Jak tego uniknąć? Jeśli holujemy lekką przyczepkę samochodową to jeśli nie musimy mieć plandeki nad skrzynią to warto ją zdemontować. Przyczepa z plandeką nawet przy wysokich samochodach typu bus wpływa na spalanie, a nie mówiąc już o niskich samochodach osobowych. W przypadku przyczepy kempingowej nie mamy możliwości demontażu jej "skorupy" ale już w momencie kupowania możemy zwrócić uwagę na jej kształt. Im jest on bardziej opływowy, a sama przyczepa ma mniejsze gabaryty to na pewno zwiększy się jakość i ekonomiczność podróżowania. Na szczęście nowe modele przyczep kempingowych są już tak projektowane, aby spełniały jak najlepiej zasady aerodynamiczne w przeciwieństwie do starych przyczep kempingowych o ostrych krawędziach i kanciatych kształtach.

Jakie stosować techniki dla ekonomicznej jazdy samochodem z przyczepą kempingową? Dobry kierowca, który zastosuje podane wskazówki może zaoszczędzić nawet do 10% paliwa w swoim baku podczas wyjazdu na wakacje czy przewożenia towarów na przyczepie samochodowej! Mając na swoim haku holowniczym dużą przyczepę kempingową możemy się z nią poruszać ekonomicznie np.: zmieniając odpowiednio biegi. Zawsze zaleca się, aby kierowca holujący pojazd turystyczny czy do transportu towarów jechał możliwie na jak najwyższym biegu. W momencie kiedy chcemy przyśpieszyć i maksymalnie wciskamy gaz to lepiej wcześniej zredukować bieg na niższy. Natomiast podczas jazdy w niesprzyjających i wietrznych warunkach atmosferycznych lub podczas podjazdu pod wzniesienie należy utrzymać stabilną jazdę i wydajne obroty silnika. Nie należy chaotycznie naciskać na gaz. Do równomiernej jazdy po autostradach czy drogach ekspresowych warto skorzystać z tempomatu i ustawić stałą prędkość. Ta wskazówka tyczy się wszystkich pojazdów silnikowych wyposażonych w ten element. Dzięki temu praca silnika będzie na stabilnym poziomie.

Z jaką prędkością poruszać się po drodze holując przyczepę kempingową, aby nie generować zbędnych kosztów wyjazdu? Po pierwsze jesteśmy zobowiązani do przestrzegania przepisów o ruchu drogowych w kraju po jakim się poruszamy, ale szrzej zostało to omówione już wcześniej. Można przyjąć, że w większości państw na terenie Unii Europejskiej przepisy zostały ujednolicone i obowiązujące limity prędkości są podobne, choć występują pewne odstępstwa. Optymalną prędkością do poruszania się z przyczepą jest zakres od 80 km/h do 90 km/h. Nadmierna prędkość i dynamiczna jazda zwłaszcza z obciążeniem negatywnie wpływa na zużycie paliwa. Im więcej przyśpieszamy i nagle hamujemy tym spalanie jest większe, a na długich dystansach koszt zużytego paliwa może nas negatywnie zaskoczyć. Średnio można przyjąć, że będzie to od 2 do 3 litrów paliwa więcej na 100 km/h. Wszystko zależeć będzie od stylu jazdy konkretnego kierowcy.

Warto więc zapamiętać, aby jechać z optymalną prędkością na jak najwyższym biegu, tak aby obroty silnika były jak najmniejsze! Prowadź swój samochód bez chaotycznych ruchów ze stabilną prędkością. Staraj się hamować na długich odległościach, najlepiej aby auto samo wytracało prędkość bez zbędnego naciskania na pedał hamulca. O ile to możliwe, jak najczęściej korzystaj z tempomatu ustawiając stałą prędkość! Im spokojniejsza jazda i bardziej płynna, tym spalanie będzie mniejsze.

Serwisowanie przyczep kempingowych i kamperów przed sezonem
Nie wiem jak dużo czasu zostało Ci do wyjazdu, ale ostatnie dwa tygodnie poświęć na jego przygotowanie. Holując wadliwą przyczepę kempingową możesz narazić siebie i inne osoby na drodze oraz zafundować sobie tylko problemy na wakacjach. Bezpieczeństwo jazdy jest najważniejsze! Dlatego zawczasu dokonaj więc podstawowego przeglądu pojazdu jeszcze będąc w domu. Warto więc sprawdzić na spokojnie czy wszystko działa bez zarzutu.

Podłącz przyczepę kempingową lub kampera do prądu. Sprawdź czy posiadasz odpowiednie przejściówki do tego. Zaopatrz się także w długi przewód, ponieważ źródła prądu na kempingach rozstawione są w różnych miejscach i być może będziesz zmuszony do korzystania ze skrzynki elektrycznej na dłuższym dystansie. Nieraz wystarcza krótki przewód 3-5 metrów, a czasem potrzeba z 10 metrów... Po podłączeniu przyczepy do zasilania włącz w niej światło i sprawdź czy działają wszystkie krany oraz pompka do wody. Często zdarza się, zwłaszcza w używanych pojazdach, że spalone są jakieś bezpieczniki, pompka do wody lub cały kranik od wody jest do wymiany. W takim przypadku trzeba wszystko sprawdzać metodą prób i błędów. Głównych bezpieczników należy szukać w szafie w okolicach wtyczki głównej zasilającej przyczepę. W większości przypadków znajdziesz tam skrzynkę z wszystkimi bezpiecznikami. W starszych modelach przyczep kempingowych, bezpieczniki zlokalizowane są w różnych dziwnych miejscach - w szafce od kuchenki lub schowkach pod siedziskami.

Czasem zdarza się, że mimo podłączenia prądu i wszystkich sprawnych bezpiecznikach nie działa pompka wody w zbiorniku i nie działa podgrzewacz ciepłej wody. Należy znaleźć wtedy przełącznik główny. Zazwyczaj jest on umiejscowiony w jakimś łatwo dostępnym miejscu - przy wejściu lub pod siedziskiem... W ostateczności należy skorzystać z pomocy elektryka, który swoim urządzeniem sprawdzi każdy przewód po kolei czy wszystko jest sprawne. Po nalaniu czystej wody do zbiornika głównego i rozprowadzeniu jej po wężykach zaobserwuj czy czasem nie ma gdzieś wycieku. Czasem zdarza się, że właściciel zapomniał spuścić wodę z obiegu na zimę i w czasie mrozów puściły łączenia i popękały różne urządzenia wodne, zwłaszcza podgrzewacz do ciepłej wody. Może będzie trzeba odpowietrzyć układ wodny...

Na dwutygodniowy wyjazd przyczepą kempingową lub kamperem na wakacje wystarczy jeśli zabierzesz standardową 11 kilogramową butlę z gazem. Dla swojej wygody najlepiej brać tą bez kołnierza. Nawet przy częstym gotowaniu posiłków taki rozmiar w zupełności wystarczy. Innym newralgicznym elementem przyczepy i często wykorzystywanym jest właśnie płyta gazowa do gotowania. Włączanie kuchenki gazowej odbywa się dwustopniowo. W szufladzie pod płytą lub w szafce znajdują się zawory, które trzeba otworzyć, aby dopływał do niej gaz. Następnie odkręcamy butlę. Samo włączanie paleniska odbywa się pokrętłami na płycie paleniskowej. Przytrzymanie pokrętła w odpowiedniej pozycji powoduje, że płomień nie gaśnie. Jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że jest jakiś problem z iskrownikiem. Drugim urządzeniem zasilanym na gaz jest piecyk do ogrzewania powietrza. Tutaj również jego załączanie może sprawić pewien problem. Należy wybadać go metodą prób i błędów, ponieważ jego załączanie zależy od konkretnego modelu.

Nie zapomnij także zajrzeć do lodówki. Tutaj możemy ją zasilać aż na trzy sposoby. Prądem, gazem i akumulatorem z samochodu. Jeśli posiadasz w swojej przyczepie nową lodówkę zapewne nie będziesz miał żadnego problemu. W starszych modelach, po jej włączeniu należy odczekać trochę czasu aby zaczęła chłodzić i zamrażać. Jeśli tak się nie dzieje należy oddać ją na przegląd do specjalistycznej firmy. Od razu zaznaczam, że jest to dość kosztowne ponieważ nie wszystkie firmy zajmujące się naprawą lodówek podejmą się tego wyzwania.

Jeśli wewnątrz przyczepy dokonaliśmy przeglądu czas wyjść na zewnątrz. Jednym z najważniejszych elementów jest hamulec najazdowy. Występuje on we wszystkich przyczepach ciężkich, czyli z dopuszczalną masą całkowitą powyżej 750 kilogramów. Jego awaria w czasie jazdy może mieć katastrofalne skutki na drodze. Spokojnie jego podstawowy przegląd możesz dokonać samemu. Podnieś przyczepę kempingową na stopkach do góry, tak aby koła były uniesione i nie dotykały podłoża. Sprawdź czy występuje luz na śrubach mocujących urządzenie najazdowe do dyszla. Jeśli tego nie zniwelujesz może on podczas jazdy się urwać. Następnie sprawdź czy działają hamulce na kołach. Przy jednoczesnym kręceniu kołem dociskaj najazd. Jeśli koła stają w miejscu wszystko jest w porządku.

Sprawdź także oświetlenie w przyczepie kempingowej - światła jazdy, stopu i migacze. Jeśli nie działają sprawdź czy żarówki nie są spalone. Możesz także sprawdzić styki wewnątrz obudowy. Podczas zimowego postoju mogły zaśniedzieć. Wtyczka zasilająca do elektryki oświetlenia jazdy zazwyczaj jest 7-pinowa. W samochodzie może okazać się natomiast, że masz gniazdo 13-pinowe. Wtedy potrzebna jest odpowiednia przejściówka z 7 na 13 pinów, którą kupisz w specjalistycznym sklepie lub sklepie motoryzacyjnym.

Do większości przyczep kempingowych lub kampera, dostępna jest markiza lub namiot zewnętrzny, który możesz założyć podczas dłuższych pobytów w jednym miejscu. Z rozłożeniem markizy nie będzie większego problemu. Natomiast mając namiot zalecam jego wcześniejsze rozłożenie jeszcze w domu. Osoby, które robią to po raz pierwszy tracą zazwyczaj 2-4 godziny ze swoich wakacji na dopasowaniu poszczególnych elementów do siebie. Fajną rzeczą jest zabranie gumowej maty na ziemię, którą rozłożysz przed wejściem i w miejscu odpoczynku. Sprawdza się ona w 100% na kempingach piaszczystych. Zabierz ze sobą mały plastikowy schodek do wchodzenia do środka pojazdu, krzesła turystyczne dla wszystkich osób i stół turystyczny. Są to nieodzowne elementy wyjazdu przyczepą kempingową i kamperem. Możesz zabrać ze sobą małą drabinkę dwustopniową, konewkę do przynoszenia czystej wody oraz pojemnik na brudną wodę z kranu kuchennego. Na różnych kempingach odprowadzenie brudnej wody wygląda różnie.

Podczas pakowania bagaży do przyczepy i kampera staraj się rozłożyć równomiernie ciężar na całej powierzchni. Ciężkie rzeczy kładź do schowków na przód, natomiast lżejsze rzeczy na tył. Również nie kładź ciężkich przedmiotów do górnych szafek. Tam staraj się zapakować lekkie rzeczy.

Co Może Ulec Zepsuciu w Przyczepie Kempingowej i Mieć Katastrofalne Skutki w Przyszłości?
Druga rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, moim zdaniem, to lodówka na jej wyposażeniu. Nieodłączny element każdego wyjazdu turystycznego czy po prostu dłuższego spędzania wolnego czasu na wakacjach. Może się okazać, że lodówka nie chłodzi... Od razu nie ma obaw. Dłużej nie używana, potrzebuje trochę czasu aby zaczęła działać poprawnie. Warto więc zostawić ją na kilka godzin włączoną i sprawdzić jaki będzie efekt końcowy. Ważne jest także, do poprawnego działania lodówki absorpcyjnej (montowanych w przyczepach), to wypoziomowanie przyczepy aby sprawnie działała i chłodziła. Inną przyczyną zaniku zimna (albo jak to ktoś to ładnie powiedział: braku ciepła) to brak czynnika chłodzącego w jej wnętrzu czyli podstawowego składnika tego rodzaju lodówek. Tu problem robi się większy. Oczywiście zawsze można naprawić lodówkę, ale tu znowu pojawiają się schody. Nie wszyscy chcą się tego podjąć i musimy szukać specjalistycznej firmy. Naprawa samemu jest możliwa ale wymaga przede wszystkim wiedzy i ewentualnie szukania części zamiennych. Znalezienie oryginałów dla starszych modeli stanowi problem.

Z bardziej wartościowych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę to podgrzewacz do wody, kuchenka gazowa i piecyk gazowy do ogrzewania powietrza. Czego możemy spodziewać się po tych elementach...? Podgrzewacz do ciepłej wody to bardzo praktyczna rzecz ale źle użytkowany okazuje się być awaryjny i stanowi duży problem w pewnym przypadku. W jego wnętrzu jest grzałka, która mogła się spalić gdy została włączona przy pustym obiegu (bez wody). Jeszcze gorzej jest, gdy ktoś zapomniał spuścić wodę z obiegu na zimę, ta zamarzła w środku i wszystko popękało pod wpływem mrozów. Latem okazuje się, że cały obieg jest nieszczelny. Możemy pokleić podgrzewacz do wody, ale musimy się liczyć z tym, że ponownie może zacząć przepuszczać wodę, ta wylewając się na podłogę spowoduje w przyszłości jej gnicie.

Długo nie używane palniki od kuchenki gazowej mogą przestać działać bo się zastały. Sam miałem taki przypadek. Na trzy palniki w kuchence, jeden przez iskrownik nie trzymał ognia. Na szczęście wystarczyło rozebrać go od góry tzn. wyciągnąłem całą część grzewczą z blatu szafki i przeczyściłem wszystkie złącza elektryczne i sprawdziłem całą instalację dochodzącą do palników. 10 - 15 minut pracy i pomogło. Czasem trzeba wymienić cały iskrownik albo przeczyścić palniki.

Z piecykami gazowymi do ogrzewania powietrza w chłodne dni sprawa jest trochę inna. Przyznam się bez bicia, że jego rozpracowanie zajęło mi kilka dobrych minut. Włączenie może zająć trochę czasu, zwłaszcza gdy korzysta się z niego po raz pierwszy. Zazwyczaj od góry takiego piecyka, częściowo wmontowanego w szafkę, mamy jedno bądź dwa pokrętła. Jednym ustawiamy siłę grzania, przekręcając je prawo - lewo. Drugim natomiast po przekręceniu i wciśnięciu włączamy ogień. Czasem te funkcjonalności z dwóch pokręteł zrobione są w jednym. Pierwszą oznaką działającego piecyka, po wciśnięciu pokrętła zapalającego, jest regularny dźwięk iskrownika. Dalej w pozycji zapalającej przytrzymujemy pokrętło przez kilkanaście sekund aż do pojawienia się płomienia we wnętrzu piecyka. Puszczamy pokrętło a płomień nadal powinien się utrzymywać... W niektórych modelach przyczep kempingowych, włączenie dmuchawy, rozprowadza dodatkowo ciepłe powietrze po jej całym wnętrzu specjalnym orurowaniem z kratkami wentylacyjnymi.

Uwaga! Tak samo jak w przypadku kuchenki gazowej, lodówki z opcją chłodzenia na gaz czy piecyka gazowego, wprowadzenie gazu do obiegu w przyczepie przez odkręcenie butli gazowej czasem nie wystarcza. Zazwyczaj w pobliżu kuchenki, w szafce na dole lub w szufladzie, mamy główne zawory otwierające dopływ gazu do poszczególnych komponentów wyposażenia. Może się okazać, że ktoś zakręcił je np. na palniki i dlatego nie działają. Warto się upewnić pierw niż rozbierać wszystko od razu.

Z mniej kosztownych rzeczy wpływających na komfort użytkowania, a które ulegają zepsuciu w przyczepie kempingowej to pompka do podawania wody w obieg ze zbiornika głównego, żarówki i krany do wody. Przed ich wymianą sprawdź pierw bezpieczniki, czy czasem któryś nie jest spalony. Czasem wystarcza tylko to.

W przypadku pompki często dochodzi do jej spalenia - gdy zostaje włączona, a w zbiorniku nie ma wody. Pomaga tylko kupno nowej. Żarówki to sprawa jasna. Co do kranów do wody, to ich funkcjonalność powoduje załączenie pompki do wody. Czasem krany się psują i ich naprawa nie jest możliwa, ponieważ nie da się go rozebrać. Najszybciej i najprościej jest kupić nowy w sklepie internetowym.

Co zabrać ze sobą w podróż i na kemping, a co warto zostawić w domu?
Wyjeżdżasz po raz pierwszy w życiu na wakacje przyczepą kempingową albo kamperem? Nie wiesz jak to ugryźć od środka i jakie rzeczy ze sobą zabrać na wyjazd? Przeczytaj abc caravaningu, w którym znajdziesz podstawy podstaw i cenne wskazówki! Dowiesz się co ze sobą zabrać i jak się przygotować na wyjazd, żeby bezstresowo spędzić kilkanaście dni wolnego ze swoją rodziną czy znajomymi.

Po drugie wszystko to co tutaj przeczytasz może się dla Ciebie okazać mało wartościowe ponieważ to każdy samemu dostosowuje swoje warunki bytowania, tak aby czuł się dobrze. Wielu rzeczy uczysz się po prostu wyjeżdżając na wakacje i podpatrując innych na takich wyjazdach. Ja chcę zwrócić czytelnikowi na pewne elementy wyjazdu, tak aby wziął je pod uwagę i nie musiał się o nic martwić, tylko od razu zabrał się za organizację swojego urlopu.

Już na etapie planowania wyjazdu musisz pamiętać o kilku rzeczach, jakie będziecie musieli ze sobą zabrać, aby być przygotowanym na każdą ewentualność. Szczególnie jeśli będzie to podróż poza granice naszego kraju, wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne obejmujące opiekę medyczną i ewentualne odszkodowanie za różne zdarzenia. Wiele szczegółowych informacji na temat dostępnych pakietów uzyskasz u swojego ubezpieczyciela, ponieważ każda polisa może się różnić w zależności od kierunku wyjazdu oraz aktywności jaką będziecie tam uskuteczniali. Warto jedynie dodać, że w zależności od kraju, leczenie w nim może być bardzo kosztowne.

Nie będąc przesadnie ekologicznym, warto także zwrócić uwagę na dbanie o środowisko, ponieważ ekonomia podróżowania przyczepą kempingową czy kamperem to także dbanie o aspekty życia codziennego czyli zużycie wody oraz prądu. Warto wykorzystać dostępne środki w takich ilościach, które są nam niezbędne do spokojnego funkcjonowania w otaczającej nas przestrzeni.

Jestem na wyjeździe. Jak zachować się w drodze i na kempingu? Jadąc na wakacje przyczepą kempingową czy dużym kamperem musisz nabrać pewnych nawyków. Musisz wyrobić sobie nawyk szukania dużych miejsc parkingowych w czasie postoju. Dla początkujących cenną uwagą będzie to, aby zwracali uwagę na to jak poruszają się duże ciężarówki. Na wielu parkingach będziesz miał oznaczenia gdzie parkować samochody z przyczepami i kampery. Jeśli chodzi o robienie zakupów najlepiej będzie wybierać duże markety, gdzie jest dużo wolnych miejsc parkingowych. Musisz się liczyć z tym, że jadąc z przyczepą kempingową będziesz zajmował dwa miejsca.

Na kempingu wybierz najlepsze miejsce postojowe wedle własnego uznania. Teoretycznie zwracaj uwagę na to skąd pada słońce, aby nie świeciło ostro w szyby. W czasie odpoczynku przyda się także trochę cienia. Pamięta jednak o tym, aby znalazłe się wystarczająco dużo miejsca na rozciągnięcie markizy lub rozstawienie namiotu zewnętrznego skorelowanego z przyczepą.

Jeśli masz zamiar korzystać z anteny satelitarnej - zewnętrznej, rozstawionej samemu, bądź na stałe zamontowanej na dachu przyczepy kempingowej bądź kampera, zwróć uwagę na to czy sygnał nie będzie zakłócany przez wysokie drzewa. Zapoznaj się wcześniej w jaki region Europy jedziesz i mniej więcej pod jakim kątem musisz ustawić talerz anteny, aby odbierany sygnał był wystarczający. Strojenie anteny jest lekko problematyczne przy tego typu antenach, ponieważ nawet najmniejszy ruch powoduje utratę sygnału. Antenę satelitarną podłączasz zazwyczaj bezpośrednio do wyjścia zewnętrznego na ścianach przyczepy bądź kampera. W zależności od modelu pojazdu wtyczki szukaj pod klapką przy wyjściu gniazda elektrycznego lub w innym podobnym miejscu.

Jeśli chodzi o nocowanie na kempingu to cena za dobę obejmuje opłatę za ilość osób, samochód, przyczepę i prąd. Na niektórych kempingach jest stała opłata za dobę ze wszystkimi poszczególnymi składowymi wliczonymi, niezależna od ilości osób (częściej za granicą!). Klimat każdego miejsca noclegowego jest zróżnicowany. Jedne są ciekawsze inne mniej. To czy kemping do nocowania z przyczepą kempingową, który wybierzemy jest fajny jest pojęciem względnym. Jedni lubią ciszę i spokój, inni za to potrzebują dodatkowych atrakcji i rozrywki każdego dnia.

Będąc na kempingu i opuszczając nasz dobytek - na dłuższy wyjazd do sklepu, jadąc na zwiedzanie okolicy czy idąc na plażę, warto się upewnić, że mamy pozamykane wszystkie okna. To samo tyczy się wszystkich przedmiotów luźno pozostawionych na zewnątrz. Warto mieć na uwadze, że pogoda potrafi być bardzo zmienna i w każdym momencie może przyjść ulewny deszcz lub burza z silnym wiatrem.

Autorem tej publikacji jest wydawca serwisu informacyjnego mobo.blog oraz właściciel sklepu z nowymi przyczepami samochodowami. Tekst jest własnościa autora i zabronione jest przedrukowywanie jego części oraz całości w innych źródłach.★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂

Artykuł premium sponsorowany lub autoreklama wydawcy serwisu!© 2022 mobo.blog • info@mobo.blog
mobo •••