(c) Newseria

Ministerstwo Finansów: Cały projekt implementacji Polskiego Ładu wychodzi na prostą. Z punktu widzenia gospodarczego to dobry moment na te zmiany

Newseria  •  24.01.2022 • @Facebook@Twitter@Linkedin@Pinterest@WhatsApp

- Z perspektywy procesu implementacji nie widzę na razie kolejnych większych wyzwań. Wydaje mi się, że Ministerstwo Finansów i cały projekt Polskiego Ładu wychodzą na prostą - ocenia główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki. Jak wskazuje, w poniedziałek rozpoczął się już proces zwracania nadmiarowo pobranych zaliczek na podatek dochodowy, przez co tysiące Polaków otrzymało w styczniu niższe pensje. Resort nie spodziewa się dalszych problemów, chociaż wielu ekspertów jest zdania, że Polski Ład jest pełen nieścisłości.

Koncerny tytoniowe protestują przeciwko zmianom w ustawie akcyzowej

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Proponowane ugody z bankami znajdują akceptację niewielu frankowiczów

- Patrząc z perspektywy Ministerstwa Finansów, rzeczywiście po naszej stronie pojawiły się pewne niedociągnięcia w procesie implementacji - mówi agencji Newseria Biznes Łukasz Czernicki. - Jednak, mimo wszystko, założenia tej reformy są jak najbardziej utrzymane. One są bardzo słuszne, bo w końcu wprowadzamy pewną progresję w polskim systemie podatkowym, żeby osoby zarabiające bardzo dużo płaciły wyższe podatki i składki, a odciążone zostały osoby o niższych dochodach.

Polski Ład, czyli - jak wskazuje rząd - historyczna reforma systemu podatkowego, wszedł w życie z początkiem stycznia 2022 roku. Wtedy też okazało się, że wpłynął na obniżkę wynagrodzeń - nawet o kilkaset złotych - tysięcy Polaków, głównie nauczycieli i służb mundurowych, które wynagrodzenia otrzymuje z góry za dany miesiąc. Politycy partii rządzącej najpierw uzasadniali to błędami po stronie księgowych, którzy nie zrozumieli nowych zasad i źle wyliczyli należne świadczenia. W niedzielnym komunikacie Ministerstwo Finansów tłumaczy zaś, że niższe wynagrodzenia na rękę to efekt m.in. niepotrzebnie złożonego wniosku o rezygnację z ulgi dla klasy średniej albo niezłożenia u pracodawcy oświadczenia PIT-2, przez co niemożliwe było zastosowanie nowej, wyższej kwoty wolnej od podatku.

- Wydaje się, że w niedostateczny sposób zakomunikowaliśmy konieczność złożenia PIT-2. To jest taki formularz, który uprawnia do korzystania z kwoty wolnej od podatku już na etapie comiesięcznych zaliczek. Dzięki rozporządzeniu udało się to już naprawić - mówi główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Mimo wszystko zachęcam do składania PIT-2, gdyż złożenie tego formularza pozwoli nie tylko nie stracić w relacji do zmian, które zostały wprowadzone 1 stycznia, ale też zrealizować zyski płynące z Polskiego Ładu.

Minister finansów wydał 7 stycznia br. rozporządzenie zmieniające zasady naliczania zaliczki na podatek dochodowy, które ma rozwiązać problem wynagrodzeń obniżonych przez Polski Ład. Za legislacyjno-informacyjny bałagan, jaki powstał po wejściu w życie reformy podatkowej, już w piątek przeprosił premier Mateusz Morawiecki, a w tym tygodniu minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie udzielonym Polsat News.

- Na chwilę obecną nie widzimy dalszych problemów w implementacji. Oczywiście cały czas jesteśmy w kontakcie z różnymi partnerami, z osobami zajmującymi się księgowością w firmach. Staramy się rozwiązać ten problem zaliczek. Zaliczki pobrane w wyższej wysokości, niż zostało to przewidziane w Polskim Ładzie, powinny być wypłacane już od tego tygodnia i mam nadzieję, że ten proces będzie przebiegał sprawnie. Staramy się to na bieżąco monitorować - zapewnia główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Resort w niedzielnym komunikacie poinformował, że wystosował do płatników apel o pilne skorygowanie źle naliczonych wynagrodzeń. Wypłata wyrównań rozpoczęła się w poniedziałek, 10 stycznia.

- Mówimy tu przede wszystkim o administracji publicznej. Oczywiście już od końca miesiąca proces wypłacania wynagrodzeń będzie przebiegał normalnie, według zasad określonych w rozporządzeniu - mówi Łukasz Czernicki. - Z perspektywy procesu implementacji nie widzę na razie jakichś większych wyzwań. Wydaje mi się, że Ministerstwo Finansów i cały projekt Polskiego Ładu na pewno wychodzi na prostą. 

Ekspert przypomina, że Polski Ład dla większości Polaków ma się wiązać ze znacznymi korzyściami. Zgodnie z założeniami rządu na reformie podatkowej ma docelowo zyskać 18 mln podatników, a w portfelach Polaków pozostanie 17 mld zł więcej.

- Szczególnie w kieszeniach tych najuboższych Polaków - wskazuje główny ekonomista resortu finansów. - Wydaje mi się, że w momencie, kiedy mamy podwyższoną inflację i ceny rzeczywiście mocno przyspieszyły, zostawienie 100-150 czy 200 zł, a w przypadku rodzin wielodzietnych nawet kilku tysięcy złotych w ich kieszeniach, to jest taka quasi-, kolejna tarcza antyinflacyjna, która pomoże przetrwać Polakom ten trudniejszy czas.

Większość ekspertów jest jednak sceptyczna i wskazuje, że kwestia zaliczek na podatek dochodowy to niejedyny problem, bo Polski Ład jest pełen nieścisłości. Krytykują też chaos w podatkach, jaki powstał po wprowadzeniu reformy, oraz sposób jej wdrażania, który został przeprowadzony w pośpiechu, bez odpowiednich konsultacji, a ciężar tak potężnej operacji logistycznej przerzucono na pracodawców, księgowych i kadrowych. Media od kilku dni wyliczają natomiast kolejne grupy zawodowe, które stracą na nowych rozwiązaniach.

Na chaos związany z Polskim Ładem skarżą się nawet pracownicy skarbówki, którzy w ubiegłotygodniowym, oficjalnym liście do premiera Morawieckiego wyrazili oburzenie i głębokie zaniepokojenie tym, co dzieje się wokół reformy podatkowej zwanej Polskim Ładem.

- Zdaję sobie sprawę, że zmiany zawarte w Polskim Ładzie są dosyć głębokie, aczkolwiek one bazują na starym systemie. To nie jest budowanie całego systemu podatkowo-składkowego całkowicie od nowa. Natomiast jeżeli mówimy o timingu, o momencie wprowadzenia Polskiego Ładu, to moim zdaniem - patrząc na to z perspektywy makroekonomicznej - wydaje się, że jest to dobry moment - mówi Łukasz Czernicki. BIZNES KONSUMENT PODATKI POLSKI ŁAD PRZEDSIĘBIORCY ZMIANY PODATKOWE 2022 MINISTERSTWO FINANSÓW ★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂TRANSKRYPCJA WYPOWIEDZI

Imię i nazwisko: Łukasz Czernicki
Stanowisko: główny ekonomista
Firma: Ministerstwo Finansów

Treść wypowiedzi:

N: Co dziś sprawia największą trudność w implementacji tych nowych zasad i jak to wygląda z perspektywy zarówno pracowników jak i pracodawców?

Patrząc z perspektywy Ministerstwa Finansów, rzeczywiście po naszej stronie pojawiły się pewne niedociągnięcia w procesie implementacji, całe założenia reformy moim zdaniem mimo wszystko są jak najbardziej utrzymane, one są bardzo słuszne, bo w końcu wprowadzamy pewną progresję w polskim systemie podatkowym, tak że osoby zarabiające bardzo dużo będą płacić wyższe podatki i składki, a odciążone zostaną osoby o niższych dochodach. Natomiast, jeżeli mówimy o tych problemach, to przede wszystkim wydaje mi się, że w niedostateczny sposób zakomunikowaliśmy konieczność złożenia PIT-2, to jest taki formularz, który uprawnia nas do korzystania z kwoty wolnej od podatku już na etapie comiesięcznych zaliczek. To oczywiście dzięki wydaniu rozporządzenia z 8 kwietnia udało się naprawić, natomiast ja już zachęcam mimo wszystko do składania PIT-2, gdyż złożenie PIT-2 pozwoli nie tylko nie stracić w relacji do zmian, które zostały wprowadzone z 1 stycznia, ale też pozwolą zrealizować zyski płynące z Polskiego Ładu, a te potrafią być znaczne. Przypomnę tylko, że np. dla osób zarabiających około 3,5 tys. do 4 tys. zł brutto, taki zysk z Polskiego Ładu to jest około 150 zł miesięcznie.

N: A czy będą wymagane jakieś kolejne zmiany, jeżeli chodzi o Polski Ład?

Na chwilę obecną nie widzimy dalszych problemów w implementacji, oczywiście cały czas jesteśmy w kontakcie z różnymi partnerami, z osobami zajmującymi się księgowością w różnych firmach i na chwilę obecną staramy się właśnie rozwiązać ten problem zaliczek. Zaliczki, które zostały pobrane w wyższej wysokości niż to zostało przewidziane w Polskim Ładzie powinny być wypłacane już tak naprawdę od tego tygodnia i mam nadzieję, że ten proces będzie przebiegał sprawnie. Na bieżąco staramy się to monitorować, nie widzę na razie jakichś większych wyzwań z perspektywy procesu implementacji, tak że wydaje mi się, że jako Ministerstwo Finansów i cały projekt Polskiego Ładu wychodzi na pewno na prostą.

N: Ale te zmiany zostaną wprowadzone, teraz są wprowadzone kolejne zmiany, czy to nie prowadzi do takiego chaosu i czy nie warto było przesunąć tych niektórych zmian w czasie?

Zdaję sobie sprawę, że zmiany zawarte w Polskim Ładzie są dosyć głębokie, aczkolwiek one bazują na starym systemie, czyli to nie jest zbudowanie całego systemu podatkowo-składkowego zupełnie od nowa. Te zmiany są dosyć szerokie, natomiast jeżeli mówimy o timingu, o momencie wprowadzenia Polskiego ładu, to moim zdaniem patrząc na to z takiej perspektywy makroekonomicznej, wydaje mi się że jest to dobry moment właśnie, żeby wprowadzić Polski Ład. Bo przypomnę, że Polski Ład to jest zostawienie w kieszeniach Polaków około 17 mld zł, szczególnie w kieszeniach tych Polaków najuboższych, a w momencie gdy mamy podwyższoną inflację, w momencie gdy rzeczywiście te ceny mocno przyspieszyły, zostawienie 100-150, 200, w przypadku rodzin wielodzietnych kilku tysięcy złotych w kieszeniach Polaków, wydaje mi się że to jest taka quasi kolejna tarcza antyinflacyjna, która pomoże przetrwać Polakom ten trudniejszy czas, wiążący się z większymi wyzwaniami, bo dynamika cen rzeczywiście jest wysoka.

N: I ostatni taki ważny temat to płace i jak będzie wyglądało wypłacanie różnic w płacach?

Proces wypłacania płac oczywiście już od końca miesiąca będzie przebiegał normalnie, według zasad określonych w rozporządzeniu, to po pierwsze. Natomiast teraz już na bieżąco mamy sygnały, że pierwsze przelewy też poszły, mówimy tu przede wszystkim o administracji publicznej, rozpoczął się proces zwracania tych nadmiarowo pobranych zaliczek na podatek dochodowy.★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂

Line polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

J polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Nietłukące Naczynia polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Robert Welch polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Wykrawacze Do Pierogów polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Kratki Do Studzenia Ciasta polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)Informacje publikowane w serwisie informacyjnym mobo.blog nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Publikowane na stronach serwisu informacje nie stanowią oferty.© 2022 mobo.blog • info@mobo.blog
mobo •••