(c) Newseria

Krystian Pesta: Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką potęgą jest internet. To, co znamy, to wierzchołek góry lodowej

Newseria  •  24.01.2022 • @Facebook@Twitter@Linkedin@Pinterest@WhatsApp

Aktor zauważa, że internet daje dużo możliwości, ale niesie ze sobą również wiele zagrożeń. W obecnych czasach zdominował on bardzo dużo aspektów naszego codziennego funkcjonowania. Zdarza się jednak tak, że granica między tym, co realne a wirtualne zaczyna się zacierać. I to powinien być sygnał ostrzegawczy. Zdaniem Krystiana Pesty w sieci łatwo się zatracić i zapomnieć, że jedno kliknięcie może zadecydować o czyimś życiu albo śmierci. Temat poruszany w serialu ?Behawiorysta? jest dziś tak aktualny, że żadnego widza nie powinien pozostawić obojętnym.

Urodzeni w dobie Internetu lepiej radzą sobie z jego zagrożeniami

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Proponowane ugody z bankami znajdują akceptację niewielu frankowiczów

Aktor podkreśla, że sam chętnie korzysta z internetu, bo dzięki niemu może załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu. Codziennością stały się przecież e-zakupy, e-konsultacje medyczne, e-rozmowy rekrutacyjne, nawet sprawy urzędowe załatwia się w e-urzędzie. Sieć umożliwia też uzyskanie najnowszych informacji z kraju i ze świata, a także błyskawiczny kontakt pomiędzy ludźmi z różnych zakątków naszego globu.

- Do końca nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką potęgą jest internet, i bierzemy tylko fragment z tego. Każdy zwykły użytkownik internetu tak naprawdę korzysta z 10-20 proc., choć wydaje nam się, że korzystając z popularnych portali, kanałów informacyjnych i mediów społecznościowych, surfujemy już po wszystkich możliwych stronach. Natomiast to tak naprawdę jest zaledwie wierzchołek góry lodowej, a tam pod spodem jest nie zawsze ciekawie. Mówimy tutaj o czarnym internecie, o pewnych aukcjach, które tam się odbywają, które nigdy nie będą dostępne dla zwykłego użytkownika internetu - mówi agencji Newseria Lifestyle Krystian Pesta.

Aktor zauważa, że nie wszyscy są świadomi zagrożeń, jakie mogą płynąć z niewłaściwego użytkowania internetu. Tymczasem cyberprzestępczość rozwija się w zatrważającym tempie. Będąc nieostrożnym, łatwo dać się oszukać internetowym złodziejom, którzy bez skrupułów wykorzystują naiwność użytkowników sieci. Sporym problemem jest również cyberstalking, czyli nękanie drugiej osoby poprzez wysyłanie wiadomości lub zdjęć. W tym celu zazwyczaj wykorzystywane są media społecznościowe. Dużo złego mogą również wyrządzić fake newsy.

- Używane są specjalne grupy, które na przykład wpuszczają daną informację do sieci, żeby ona puchła i wywierała pewien wpływ, albo manipuluje się zdjęciami wrzucanymi do mediów społecznościowych. Behawiorysta pokazuje skalę tego, jak za pośrednictwem internetu można manipulować, wywierać presję, podrzucać pewne pytania i odpowiedzi. My w zaciszu naszego ciepłego kącika klikamy tylko myszką bądź klawiaturą i wydaje się, że to jest poza nami, a tak naprawdę mamy ogromny, realny wpływ na każdego i w ogóle na świat  - mówi aktor.

W serialu Behawiorysta Horst Zeiger, w którego wciela się właśnie Krystian Pesta, wykorzystuje internet jako narzędzie do precyzyjnego planowania zbrodni i manipulowania ludźmi. Totalnie nieprzewidywalny morderca organizuje swoiste igrzyska śmierci i zaprasza wszystkich do wirtualnego uczestnictwa w krwawym show. Wybór ofiary pozostawia widzom, bezpiecznie schowanym za ekranami swoich komputerów.

- W przypadku Behawiorysty bardzo ciekawą rzeczą jest manipulacja ludźmi do wykonywania pewnych wyborów, które mogłyby się wydawać błahe. Bo tak jak jesteśmy przyzwyczajeni do gier komputerowych, że mamy w nich sto żyć, bo przecież nasza postać w grze umiera, ale za chwilę możemy jeszcze raz rozpocząć tę grę, tak samo wydaje się, że dla widzów, którzy muszą podjąć pewien wybór w internecie, również to będzie błahostka, że zagłosują sobie, kto dzisiaj umiera, czy osoba A, czy B. Natomiast to się dzieje naprawdę, ta rzeczywistość wirtualna przenika się z rzeczywistością tu i teraz i głos oddany na danego człowieka skutkuje nieodwołalną śmiercią danej postaci - mówi Krystian Pesta.

Aktor wspomina, że przygotowując się do roli w Behawioryście, postanowił nieco zgłębić temat i dopiero wtedy uświadomił sobie, jak wiele zależy zaledwie od jednego kliknięcia w ekran tabletu czy smartfona i z jaką łatwością można tworzyć wirtualną fikcję, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

- Sam, kiedy prowadzę np. media społecznościowe, to staram się być sto procent takim, jakim jestem, nie udaję kogoś, kim nie jestem, nie oznaczam czegoś, żeby przekaz był bardziej atrakcyjny. Natomiast nagle zacząłem zwracać uwagę na to, że tak można i że tak się robi. I absolutnie nikogo nie oceniam, tylko chodzi też o to, żeby później móc patrzeć sobie i tym innym osobom oglądającym prosto w oczy - dodaje.

Serial Behawiorysta na podstawie powieści Remigiusza Mroza można oglądać na platformie Player Original.LIFESTYLE MEDIA KRYSTIAN PESTA INTERNET SIEĆ CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ BEHAWIORYSTA HORST ZEIGER ★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂Treść wypowiedzi:

Nie zdajemy sobie sprawy do końca z tego, jaką potęgą jest internet i my tylko bierzemy fragment z tego. Każdy zwykły śmiertelnik, użytkownik internetu tak naprawdę korzysta z 10-20 proc., choć wydaje nam się, że my już surfujemy po wszystkich możliwych stronach. Natomiast nie jest powiedziane, że jest to 20 proc. całości internetu, po którym uczęszczamy, po głównych stronach, informacyjnych kanałach, mediach społecznościowych. Natomiast widzimy tak naprawdę wierzchołek góry lodowej, a tam pod spodem jest nie zawsze ciekawie, i mówimy o czarnym internecie, o pewnych aukcjach, które tam się odbywają, które nigdy nie będą dostępne dla zwykłego użytkownika internetu. Natomiast wydaje mi się, że ten serial doskonale pokazuje to również pod tym kątem, już abstrahując od tego czarnego internetu i tych specjalnych pokoi, które są, którymi też to jest inspirowane, nasza historia „Behawiorysty”, również to jak można manipulować. My trochę o tym wiemy, trochę o tym rozmawiamy, że używane są specjalne grupy, które manipulują, wpuszczają daną informację do sieci, żeby ona puchła i wywierała pewien wpływ, albo manipulujemy zdjęciami wrzucanymi do mediów społecznościowych, manipulujemy hejtem, o tym się mówi. Natomiast w przypadku tego serialu, bardzo ciekawą rzeczą jest manipulacja ludźmi do wykonywania pewnych wyborów, które mogłyby się wydawać błahe, bo tak jak jesteśmy przyzwyczajeni do gier komputerowych, że mamy sto żyć, bo przecież nasza postać w grze umiera, ale za chwilę możemy jeszcze raz rozpocząć tę grę, tak samo wydaje się, że widzom, którzy muszą podjąć pewien wybór w internecie, również to będzie pewna błahostka, że zagłosują sobie, kto dzisiaj umiera, czy osoba A czy osoba B. Natomiast to się dzieje naprawdę, ta rzeczywistość wirtualna przenika się z rzeczywistością tu i teraz i głos oddany na danego człowieka skutkuje nieodwołalną śmiercią danej postaci. I nie życzyłbym sobie tego, żeby kiedykolwiek tak się stało, natomiast jakby ten serial naprawdę pokazuje skalę tego jak można manipulować, wywierać presję, podrzucać pewne odpowiedzi, pytania, gdzie my w zaciszu naszego ciepłego kącika klikamy tylko myszką bądź klawiaturą i wydaje się, że to jest poza nami, a tak naprawdę mamy ogromny wpływ realny na każdego i w ogóle na świat.

Wydawało mi się, że nie, kiedy unosiłem się po tej łagodnej tafli zwykłego użytkownika internetu, natomiast przygotowując się do tego serialu, oglądając różne materiały, nagle wyostrza tobie się wzrok na to, że to się dzieje na każdym kroku. I wydawało mi się, tak jak w przypadku, tylko mogę mówić o swojej osobie, kiedy prowadzę np. media społecznościowe, staram się być sto procent takim, jakim jestem, nie dodaję, nie udaję kogoś, kim nie jestem, nie oznaczam czegoś, żeby coś było bardziej atrakcyjne. Natomiast z tym wyostrzonym wzrokiem nagle zacząłem zwracać uwagę na to, że tak można. I absolutnie nikogo nie oceniam, tylko chodzi też o to, żeby później móc sobie patrzeć i tym innym osobom oglądającym prosto w oczy i że nie trzeba jakoś głęboko szukać, nie trzeba schodzić do piwnic internetu, tylko po prostu to jak to się dzieje tu i teraz. Czy ostatnia sytuacja również o szczepionkach i o tym, jak pewne wywiady wykorzystywały manipulację opiniami, czy to co się dzieje przed wyborami, kiedy również manipuluje się pewną opcją polityczną, chcąc zmieniać twoje poglądy. I tak jak na wszystko, tak jak zmieniają się mody żywnościowe, bo nagle zyskuje na sławie awokado, później się okazuje, że awokado jest jednak szprycowane chemią, była mowa o margarynie, teraz jest czas na masło, więc zaraz znowu możemy przejść na to bądź przejdziemy na inny olej, który stał się bardzo modny, zdrowy itd. I my tak trochę właśnie nie chcąc wgryźć się bardziej, nie chcąc poszukać prawdy, odpowiedzieć sobie na pewne pytania, jesteśmy tak manipulowani z różnych stron. I winą nie jest tylko internet, ale to się dzieje w każdych mediach, z którymi się stykamy, które czytamy i przekazujemy sobie również z ust do ust.★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂

Wirtualna Rzeczywistość polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Koraliki polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Rowery Miejskie, Cruisery polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Odkurzacze Samochodowe polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Żele polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Tabletki, Kapsułki Do Zmywarek polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)Informacje publikowane w serwisie informacyjnym mobo.blog nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Publikowane na stronach serwisu informacje nie stanowią oferty.© 2022 mobo.blog • info@mobo.blog
mobo •••