(c) Newseria

Polacy masowo ograniczają planowanie większych wydatków na ten rok. Tylko 37% uwzględnia je w swoim budżecie

Newseria  •  24.01.2022 • @Facebook@Twitter@Linkedin@Pinterest@WhatsApp

Pandemia, inflacja i zawirowania gospodarcze przekładają się na duży poziom niepewności, który sprawia, że Polacy nie planują znaczących wydatków na ten rok i ?idą na żywioł? - taki wniosek płynie z Barometru Providenta. Wyniki pokazują, że tylko co trzeci Polak zaplanował większe wydatki na nadchodzące miesiące, podczas gdy przed pandemią aż 70 proc. miało w zwyczaju planować budżet z wyprzedzeniem. Najistotniejszą pozycją w budżetach na 2022 rok okazują się wydatki życia codziennego i koszty leczenia. O wyjazdowym urlopie, który przed pandemią połowa Polaków planowała już w grudniu, pomyślał raptem co czwarty badany.

Potrzeby kompetencyjne w sektorze informatycznym w obliczu skutków pandemii

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Proponowane ugody z bankami znajdują akceptację niewielu frankowiczów

- W ramach badania Barometr Providenta zadaliśmy Polakom pytanie dotyczące tego, jakie mają plany noworoczne i jakie wydatki planują ponieść w nadchodzącym roku. Okazuje się, że konkretne, duże wydatki zaplanowało w tym roku jedynie ok. 30 proc. badanych - mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Provident Polska.

Cykliczne badanie Providenta pokazuje, że pandemia COVID-19 i związane z nią zawirowania miały duże przełożenie na decyzje finansowe Polaków, które cechuje w tej chwili duża niepewność. O ile wcześniej większe wydatki na następny rok planowało blisko 70 proc., o tyle teraz raptem 37,2 proc. ankietowanych z wyprzedzeniem poczyniło założenia budżetu na kolejnych 12 miesięcy. To już drugi rok z rzędu, w którym Polacy ograniczają planowanie większych wydatków z wyprzedzeniem.

Po raz kolejny bardziej zapobiegliwe w tej kwestii okazały się też kobiety. Założenia budżetowe na 2022 rok poczyniło 40 proc. z nich (w porównaniu do 34 proc. mężczyzn). Z kolei w podziale na grupy wiekowe dotyczy to głównie 35-44-latków, wśród których 41 proc. z wyprzedzeniem zaplanowało wydatki na nadchodzący rok.

- Największe wydatki planujemy na życie codzienne, koszty związane z utrzymaniem domu i mieszkania oraz koszty wyżywienia. Drugą mocną pozycją w budżetach są wydatki na remonty. Trzecia pozycja jest z kolei związana z wyjazdami i urlopami. I tutaj również nastąpiła ciekawa zmiana - przed pandemią ok. 50 proc. Polaków już na początku roku planowało konkretne wyjazdy. W tym roku jest to tylko 26 proc. badanych - mówi Karolina Łuczak.

Z Barometru Providenta wynika, że średnio co trzeci badany uwzględnił w budżecie remont. W porównaniu z ubiegłym rokiem stanowi to spadek o 9 pkt proc. Istotną pozycją w budżetach okazały się również leki i inne koszty leczenia, na które wskazywało 23,3 proc. badanych.

- Obserwujemy różnice w kwestii planowania wydatków wśród kobiet i mężczyzn. Okazuje się, że to przede wszystkim kobiety planują wydatki związane z życiem codziennym, ze zdrowiem, a także z edukacją dzieci. Natomiast mężczyźni planują wydatki związane z remontem lub zmianą samochodu, zakupem nowego sprzętu RTV/AGD i innymi kwestiami, które są udogodnieniem życia codziennego - wymienia rzeczniczka Providenta.

Planowane wydatki różnią się też w zależności od wieku - zwłaszcza w kwestiach związanych z nieruchomościami. Osoby w wieku 19-35 lat częściej uwzględniały w swoich tegorocznych budżetach zakup mieszkania lub domu oraz jego wyposażenie. Respondenci w wieku 35-44 lata na ogół wliczają w swoje wydatki raty kredytowe, z kolei badani w wieku 55+ najczęściej mają w planach wydatki remontowe.

- Większość z nas bieżące wydatki będzie finansować z oszczędności i bieżących dochodów. Tylko 6,5 proc. badanych zadeklarowało, że będzie posiłkować się kredytami lub pożyczkami - mówi Karolina Łuczak.

Co ciekawe, grudniowe badanie Providenta pokazuje też, że średnio co trzeci Polak spodziewa się poprawy swojej sytuacji materialnej w ciągu nadchodzących 12 miesięcy, przy czym większymi optymistami są w tej kwestii mężczyźni.LIFESTYLE BIZNES HANDEL FINANSE POLAKÓW PANDEMIA INFLACJA OSZCZĘDNOŚCI POLAKÓW PROVIDENT POLSKA RYNEK POŻYCZKOWY KOSZTY ŻYCIA CODZIENNEGO ★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂Treść wypowiedzi:

Jak co roku, w ramach badania Barometr Providenta, zadaliśmy Polakom pytanie dotyczące tego, jakie mają plany noworoczne i jakie wydatki planują ponieść w nadchodzącym roku. W tym roku okazuje się, że jedynie około 30 proc. badanych planuje konkretne duże wydatki. Największe wydatki planujemy na życie codzienne, na koszty związane z utrzymaniem domu, mieszkania oraz na koszty wyżywienia. Drugą mocną pozycją w budżecie są wydatki zaplanowane na remonty. Trzecia pozycja to pozycja związana z wyjazdami, z urlopami. I tutaj jest ciekawa zmiana również, ponieważ przed pandemią 50 proc. badanych planowało już na początku roku konkretne wyjazdy, w tym roku jest to tylko 26 proc. badanych. I kolejną mocną pozycją wśród planowanych wydatków są koszty zdrowia, koszty leczenia i koszty leków. Obserwujemy różnice w kwestii planowania wydatków wśród kobiet i mężczyzn. Okazuje się, że kobiety przede wszystkim planują wydatki związane z życiem codziennym, ze zdrowiem, a także z edukacją swoich dzieci. Mężczyźni natomiast planują wydatki związane z remontem lub zmianą samochodu, zakupem nowego sprzętu RTV AGD i innymi kwestiami, które są udogodnieniem naszego życia. Jeśli chodzi o rozkład wiekowy, to o własnym mieszkaniu lub o remoncie tego mieszkania, które mają przede wszystkim myślą osoby najmłodsze, osoby w wieku 19-35 lat. Jak będziemy finansować tegoroczne wydatki? Większość wydatków będziemy finansować z oszczędności oraz z bieżących dochodów. Jedynie około 6 proc. badanych mówi o tym, że będzie się posiłkowało kredytami bądź pożyczkami. Wracając do początku, sama kwestia związana z planowaniem wydatków zmieniła się w stosunku do tego, co pamiętamy sprzed pandemii. Przed pandemią około 60 proc. badanych mówiło o konkretnych planach związanych z nowym rokiem i z wydatkami. W tym roku zmiana jest taka, że 60 proc. badanych wydatków i planów noworocznych nie ma.★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂

Nietłukące Naczynia polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Robert Welch polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Wykrawacze Do Pierogów polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Kratki Do Studzenia Ciasta polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Piecyki Gazowe polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Klocki polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)Informacje publikowane w serwisie informacyjnym mobo.blog nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Publikowane na stronach serwisu informacje nie stanowią oferty.© 2022 mobo.blog • info@mobo.blog
mobo •••