(c) Newseria

Resort finansów pracuje nad szczegółowymi regulacjami dla emerytów. Dotyczą ulgi dla klasy średniej

Newseria  •  24.01.2022 • @Facebook@Twitter@Linkedin@Pinterest@WhatsApp

- Niebawem podzielimy się informacją o tym, jak będzie funkcjonowała ulga dla klasy średniej dla emerytów. Nie wykluczam, że ta ulga będzie obejmowała osoby, u których część dochodu pochodzi z emerytury, a część np. ze stosunku pracy - mówi Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Założenie jest takie, żeby osoby otrzymujące świadczenie do 12 800 zł brutto nie straciły na Polskim Ładzie. Resort wyliczył, że dla ok. 90 proc. emerytów i rencistów wprowadzone w jego ramach zmiany będą korzystne.

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Proponowane ugody z bankami znajdują akceptację niewielu frankowiczów

Otwarta bankowość staje się światowym standardem

- Ulga dla klasy średniej ma ochronić przed skutkami Polskiego Ładu tych podatników, którzy zarabiają od około 68 tys. do 133 tys. zł brutto rocznie. Można powiedzieć, że mamy nawet dwie takie ulgi dla klasy średniej. Pierwsza jest dla osób zatrudnionych na umowie o pracę, druga - dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na skali. Po konsultacjach i wielu głosach płynących z różnych środowisk Ministerstwo Finansów podjęło również pracę nad ulgą dla klasy średniej dla emerytów. Chodzi o to, aby emeryci nie tracili na zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie do tej samej kwoty brutto, czyli około 133 tys. zł rocznie - mówi agencji Newseria Biznes Łukasz Czernicki.

Ulga dla klasy średniej to jedno z rozwiązań wprowadzonych w Polskim Ładzie, które - obok PIT-22 i poboru zaliczek na podatek dochodowy - wciąż budzi duże wątpliwości interpretacyjne. Mogą skorzystać z niej osoby, które uzyskują przychody z umowy o pracę na etacie oraz z działalności gospodarczej opodatkowane według skali podatkowej w łącznej wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Ministerstwo Finansów opublikowało 9 stycznia przewodniki skierowane do podatników i pracodawców, które mają objaśnić, jak stosować ulgę dla klasy średniej w praktyce.

- W praktyce działanie ulgi dla klasy średniej można wytłumaczyć następująco. Możemy ją zastosować na etapie zaliczek, wtedy wystarczy po prostu nie rezygnować z ulgi dla klasy średniej i ona będzie naliczała się automatycznie. Możemy też z niej zrezygnować, co raczej nie jest zalecane, bo na uldze dla klasy średniej nie można nic stracić, tu obowiązuje zasada złotówka za złotówkę - mówi główny ekonomista Ministerstwa Finansów - Z ulgi dla klasy średniej na pewno nie skorzystają osoby zarabiające więcej niż 133 tys. zł brutto rocznie, będące na umowie o pracę. Nie skorzystają też osoby zatrudnione na umowie-zlecenia, przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtowo bądź przedsiębiorcy na liniówce.

Przewodnik wydany kilka dni temu przez MF porusza m.in. kwestię rozliczenia zasiłku chorobowego i macierzyńskiego czy kwestię wspólnego rozliczania ulgi dla klasy średniej przez małżeństwa, co wcześniej było przedmiotem rozbieżnych interpretacji ze strony ekspertów. Według informacji resortu ulga ma zastosowanie w przypadku wspólnego rozliczenia przez małżeństwa, w których jeden z małżonków nie pracuje, a drugi uzyskuje dochody w wysokości przekraczającej 133 692 zł rocznie.

- Przykładowo osoba zarabiająca około 200 tys. zł - przy założeniu, że jej małżonek nie pracuje i nie zarabia nic - może podzielić kwotę ulgi dla klasy średniej na dwie osoby. W tym momencie wspólny dochód dzielimy na pół i dzięki temu wpadamy w widełki ulgi dla klasy średniej - mówi Łukasz Czernicki.

Co istotne, do tej pory przeważały głosy, że z ulgi dla klasy średniej przewidzianej w Polskim Ładzie mogą skorzystać tylko i wyłącznie pracownicy oraz przedsiębiorcy rozliczający się z PIT według skali podatkowej. Z dotychczasowych interpretacji Ministerstwa Finansów wynika, że mogą z niej skorzystać również pracujący emeryci i renciści, a jedynymi kryteriami jej stosowania są rodzaj i wysokość uzyskanych przychodów. Resort pracuje jednak nad osobnym rozwiązaniem dedykowanym tej grupie.

- Jeżeli mówimy o uldze dla klasy średniej dla emerytów, to na chwilę obecną znamy tylko założenia tego projektu. Nie wykluczam wersji, że ta ulga będzie obejmowała przypadki, w których część dochodu pochodzi z emerytury, a część np. ze stosunku pracy. Natomiast co do konkretnych kształtów to muszę prosić jeszcze o cierpliwość, bo te konkretne rozwiązania wykuwają się teraz w Ministerstwie Finansów - mówi ekspert. - Wiemy natomiast, że osoby będące na emeryturze i rencie, otrzymujące świadczenia w wysokości do 12 800 tys. zł brutto, nie powinny stracić na zmianach zapisanych w Polskim Ładzie.

Według rządowych założeń na rozwiązaniach Polskiego Ładu ma docelowo skorzystać ok. 90 proc. emerytów i rencistów, czyli ponad 8 mln osób - i to mimo braku możliwości odliczania części opłaconej składki zdrowotnej od podatku. W tym roku 2/3 z nich, czyli ok. 6 mln osób, przestanie płacić PIT. Resort finansów oszacował, że dzięki temu w portfelu emeryta, którego świadczenie wynosi 2,5 tys. zł brutto, w ciągu roku pozostanie 2250 zł więcej na rękę. Ponadto pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury, będą zwolnieni z PIT do kwoty ok. 85,5 tys. zł, niezależnie od tego, czy uzyskują  przychody z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej. W sumie dzięki reformie podatkowej Polskiego Ładu mają oni zaoszczędzić w tym roku według wyliczeń resortu co najmniej 800 mln zł podatku.

- Według naszych szacunków na Polskim Ładzie zyska około 2/3 podatników, a dla około 1/5 podatników zmiany będą neutralne. Tylko około 10 proc. podatników zapłaci więcej - mówi Łukasz Czernicki. BIZNES FINANSE PRAWO EMERYCI POLSKI ŁAD ★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂TRANSKRYPCJA WYPOWIEDZI

Imię i nazwisko: Łukasz Czernicki
Stanowisko: główny ekonomista
Firma: Ministerstwo Finansów

Treść wypowiedzi:

N: Jak zmienia się zasady korzystania z ulgi dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej jest to rozwiązanie, które weszło w życie dopiero z Polskim ładem. Chodziło o to, aby ochronić przed skutkami Polskiego Ładu, tak aby te osoby nie traciły na Polskim ładzie tych podatników, którzy zarabiają około 68 tys. do 130 tys. zł brutto. Można powiedzieć, że mamy dwie takie ulgi dla klasy średniej, pierwsza ulga to jest ulga dla osób zatrudnionych na umowie o pracę i jest też ulga dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na skali. Po konsultacjach i po wielu głosach płynących z różnych środowisk, Ministerstwo Finansów podjęło również prace nad ulgą dla klasy średniej dla emerytów. Chodzi o to, aby emeryci nie tracili na zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie do tej samej kwoty brutto, czyli około 133 tys. zł rocznie na zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie.

Z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać przede wszystkim osoby zatrudnione na umowie o pracę. I tu myślę, że warto podkreślić jedną rzecz, że ulga dla klasy średniej może obejmować również małżonków. Funkcjonuje to w ten sposób, że np. osoba zarabiająca około 200 tys. zł przy założeniu, że jej współmałżonek nie zarabia nic, nie pracuje, możemy w takim układzie podzielić kwotę ulgi dla klasy średniej na dwie osoby. Tak że w tym momencie wspólny dochód dzielimy na pół i dzięki temu wpadamy w widełki dla klasy średniej i w ten sposób można powiedzieć, że ulga dla klasy średniej obejmuje również małżeństwa.

Jeżeli mówimy o uldze dla klasy średniej dla emerytów, to na chwilę obecną znamy tylko założenia tego projektu, wiemy że osoby będące na emeryturze, rencie i otrzymujące świadczenia w wysokości do 12 800 tys. zł brutto nie powinny stracić na zmianach zapisanych w Polskim Ładzie. Natomiast co do konkretnych kształtów, to muszę prosić jeszcze Państwa o cierpliwość, bo te konkretne rozwiązania wykuwają się teraz w Ministerstwie Finansów i niebawem podzielimy się z Państwem co do konkretnych rozwiązań, jak będzie funkcjonowała ulga dla klasy średniej dla emerytów.

N: To ja dopytam, bo wielu emerytów jest też takich, którzy nie tylko pobierają emeryturę, ale są też aktywni zawodowo, pracują, czy tutaj te rozwiązania też są przewidziane dla tych, którzy zarówno i pracują, i pobierają świadczenia?

Nie wykluczam też takiej wersji, że ulga dla klasy średniej dla emerytów będzie również obejmowała takie przypadki, że część dochodu danej osoby pochodzi z emerytury, a część dochodu pochodzi np. ze stosunku pracy. Z ulgi dla klasy średniej na pewno nie skorzystają osoby zarabiające więcej niż 133 tys. zł brutto, będący na umowie o pracę, nie skorzystają też osoby zatrudnione na zasadzie umowy zlecenia, nie skorzystają też przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtowo bądź przedsiębiorcy na liniówce.

W praktyce funkcjonowanie ulgi dla klasy średniej można wytłumaczyć w następujący sposób. Możemy tę ulgę usunąć albo na etapie zaliczek, wtedy wystarczy nie rezygnować z ulgi dla klasy średniej, już automatycznie ulga będzie nam się naliczała. Możemy też zrezygnować z ulgi, co raczej nie jest zalecane, bo na uldze dla klasy średniej stracić nie można, tu obowiązuje zasada złotówka za złotówkę i wtedy ulga dla klasy średniej zostanie nam naliczona na koniec roku.

N: A jak po wprowadzonych zmianach wyglądają szacunki dotyczące tego, kto zyska a kto straci na Polskim Ładzie?

Według szacunków Ministerstwa Finansów, na Polskim Ładzie zyska około 2/3 podatników, dla około 1/5 podatników zmiany w Polskim Ładzie będą neutralne i około 10 proc. podatników zapłaci więcej.★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂

Tabletki, Kapsułki Do Zmywarek polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Inne Sztućce polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Line polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

J polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Nietłukące Naczynia polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Robert Welch polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)Informacje publikowane w serwisie informacyjnym mobo.blog nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Publikowane na stronach serwisu informacje nie stanowią oferty.© 2022 mobo.blog • info@mobo.blog
mobo •••