Gdzie leży Buczek i co warto zobaczyć? Jakie są atrakcje turys... (@leonzoopl)

@leonzoopl MoboBlog Karmy dla psów i kotów Leonzoo.pl
@leonzoopl • 12/04/2025 (23:18)
Gdzie leży Buczek i co warto zobaczyć? Jakie są atrakcje turystyczne są w gminie Buczek? Z dawna okolice omawianej przez nas osady rolniczej porośnięte były lasami bukowymi skąd bezpośrednio zaczerpnięto nazwę dla rodzącej się miejscowości Buczek. Potwierdzeniem tego są analizy map występowania tego rodzaju drzewostanu tzw. Gradu subkontynentalnego czyli odmiany małopolskiej buków i jodł razem. Wprost można także wytłumaczyć zdrobniałość od małego buka - buczka. Dopiero potem nazwa miejscowości Buczek była źródłem nazwiska dla pierwszych właścicieli tej prasłowiańskiej osady Buczkowskich herbu Bogoria.Gdzie leży Buczek i co warto zobaczyć? Jakie są atrakcje turystyczne są w gminie Buczek? Z dawna okolice omawianej przez nas osady rolniczej porośn...

Gdzie leży Buczek i co warto zobaczyć? Jakie są atrakcje turystyczne są w gminie Buczek?

Pod względem geograficznym Buczek wchodzi w skład mazoregionu Wysoczyzny Łaskiej rozciągającej się od Woźnik pod Sieradzem od zachodu aż do Łodzi na wschodzie i od Zelowa na południu aż do Ozorkowa i Poddębic na północy. Jest to obszar o krajobrazie równin morenowych z płaskim terenem w większości oraz lekko pofalowanym. Urozmaiceniem krajobrazów są wały wydmowe i wzniesienia porośnięte borami sosnowymi, a także doliny rzek.

Pod względem historycznym najstarszymi terenami, na których położony jest Buczek to obszar rozwidlenia dróg wojewódzkich w granicach obrębu szkoły podstawowej. To tam odkryto najstarsze ślady osadnicze. Mimo tego, że Buczek swego czasu posiadał nadane prawa miejskie w 1545 roku, to nigdy nie wykształcił w sobie układu miejskiego i po dziś dzień pozostał w wiejskim układzie przestrzennym z charakterystyczną zabudową wzdłuż głównych ulic.

Pod względem historycznym wieś Buczek wykształciła się na dość dobrych glebach, które dla osadnictwa i przede wszystkim rolnictwa średniowiecznego były atrakcyjne. Przeciwnie jednak samo osadnictwo ilościowe w okolicach nie przedstawiało się zbyt ciekawie a wręcz w okresie średniowiecza było bardzo słabe. Wynikało to z faktu, że w średniowieczu preferowano jednak osadnictwo w okolicach dolin rzecznych, natomiast Buczek usytuowany jest jednak na skraju pagórków szczercowsko - bełchatowskich na równinie łaskiej z czego bezpośrednio wynikało mniejsze zainteresowanie tymi obszarami. Nieznacznym atutem były źródła rzeki Końska, będących jednym z dopływów Grabi, przy której rozwijał się z wolna Buczek. Bieg rzeki Końska we wczesnym średniowieczu wyglądał inaczej i w latach późniejszych został uregulowany poprzez stworzenie stawów, które zarazem pełnią rolę zbiornika retencyjnego. Kiedyś była to szersza i głębsza rzeka, na której nawet działał młyn wodny wymieniony w dokumentach z lat 1552 - 1553.

Sam Buczek jako miejscowość powstała we wczesnym średniowieczu to że przetrwała i zdołała się rozwinąć zawdzięcza przede wszystkim swojemu położeniu na najważniejszych szlakach komunikacyjnych istniejących w średniowieczu. W zasadzie bliskość osadnicza dużych ośrodków w tamtym okresie dała możliwość rozwijać się mu gospodarczo co było chyba najistotniejszym czynnikiem. Ponadto wieś stanowiła ważne miejsce dla rozwoju struktur administracyjno - kościelnych, w tym powstanie parafii co przesądziło o jego dalszym losie. Szczęściem Buczka był także okoliczny krajobraz czyli bardzo gęsta szata leśna, która utrudniała powstawanie nowych miejscowości w okolicy i zarazem predysponowała Buczek do miana lokalnego ośrodka życia społecznego. Bez tych kilku elementów, które złożyły się na całość, można domniemywać że Buczek nie przetrwał by próby czasu...

Buczek był od samego początku miejscem rodowym dla rodziny Buczkowskich (Buczków) tytułujących się herbem Bogoria, którzy ufundowali tutejszą kaplicę z czasem rozbudowaną do roli kościoła co możemy odczytać w Liber Beneficjorum Jana Łaskiego. Stworzona parafia z okazałym kościołem dała impuls do rozwoju tutejszej osady.

Mimo tego, że Buczek otrzymał na pewien czas prawa miejskie to jednak zachował on ruralistyczny układ zabudowań (wiejski) typu wielodrożnicowego tzw. widlica. Osią miejscowości pozostał dawny trakt biegnący z Łasku do Krakowa przez Radomsko. Owa najstarsze ciągi komunikacyjne dzisiaj zostały przemianowane w drogi wojewódzkie. Buczek narodził się prawdopodobnie jako samorodna wieś należąca do rodziny Buczkowskich. Dopiero budowa kaplicy a następnie erekcja kościoła spowodowała dalszy rozwój miejscowości. W jego pobliżu mieścił się dwór z folwarkiem oraz cmentarz przykościelny, który dzisiaj na jego miejscu jest część odnowionego parku.
#Wydarzenia#TruskawkaBuczek#Buczek#Łask#Łódzkie#Łódź#ŚwiętoTruskawkiBuczek#Sadownictwo

Rozwiń dyskusję w danym wątku

Musisz być zalogowany, aby dodać nowy komentarz!

Najnowsze wiadomości →Najnowsze tagi →
Pobierz kod ‹/›
<embed type="text/html" src="https://mobo.blog/embed/668482/" width="98%" height="600" loading="lazy" style="display:block;max-width:600px;width:98%;margin:0 auto;border:1px solid #2ae5c5;border-radius:8px">



(c) 2025 MoboBlog / info@mobo.blog / Polska