Przyczepki samochodowe jednoosiowe i dwuosiowe / transport tow... (@lodzianienaspontanie)

@lodzianienaspontanie MoboBlog ŁodzianieNaSpontanie! Podróże...
@lodzianienaspontanie • 29/03/2025 (16:24)
Przyczepki samochodowe jednoosiowe i dwuosiowe / transport towarów przyczepkami samochodowymi. Przyczepy samochodowe to bardzo praktyczne rozwiązanie umożliwiające transport towarów na duże odległości, które wymagają znacznej przestrzeni lub ładowności pojazdu przewożącego. W poradniku o przyczepach samochodowych zamieszczam przykładowe modele przyczepek na moim nagraniu video. Ponadto znajdziesz tutaj opisane zasady holowania przyczep samochodowych z różnymi kategoriami prawa jazdy.Przyczepki samochodowe w praktyce. Holowanie przyczepek z kategorią B. Jaka przyczepka samochodowa będzie najlepsza?

Na filmie pokazałem przekrojowo różne modele przyczepek samochodowych, które dostępne są w sprzedaży na rynku polskim. Zapoznasz się z budową przyczepek ciężkich wyposażonych obowiązkowo w hamulec najazdowy, a także pokazane zostały konstrukcje lekkich przyczepek najczęściej wykorzystywanych przez osoby prywatne.

W moim autorskim poradniku o przyczepkach samochodowych, przedstawię Ci wady i zalety transportowania towarów korzystając z przyczepek. Wyjaśnię Ci jak sprawić i na co zwrócić uwagę podczas transportu, aby Twoja ciężka praca przyniosła Ci zamierzone efekty i zadowolenie. Bez chwili zawahania mogę stwierdzić, że otrzymałeś praktyczny poradnik przyczepkach samochodowych, który pozwoli Ci w przyszłości kreować własne scenariusze w czasie pracy i być niezależnym od pomocy innych! Znajdziesz w nim ciekawe informacje o przyczepkach samochodowych w jednym miejscu, bez potrzeby przeszukiwania różnych stron internetowych i dopytywania znajomych jak rozwiązać konkretny problem.

Najmniejszym rodzajem pojazdów przeznaczonych do transportu, a odznaczającymi się takimi cechami jak brak silnika jedynie z opcją holowania to oczywiście lekkie przyczepki towarowe. Charakteryzują się one małą masą własną i stosunkowo dużą ładownością. W większości przypadków przeznaczone są one do holowania przez samochody osobowe, z pomocą których można przewozić towary gabarytowe nie mieszczące się do wnętrza pojazdu. Jeśli potrzebujemy przewieźć samodzielnie meble, wywieźć zielone odpady z ogrodu lub potrzebujemy regularnie transportować z punktu A do puntu B średniej wielkości pojazdy czy kosiarki, to przyczepy towarowe są w tym celu najlepsze. do kategorii przyczep towarowych po części można zaliczyć również skrzyniowe przyczepy rolnicze. Od lekkich przyczepek samochodowych wyróżniają je przede wszystkim gabaryty, jednak ich przeznaczenie jest bardzo zbliżone do siebie.

Uprawnienia do holowania przyczep kempingowych oraz kierowania kamperami. Prawo jazdy B, B96, B+E w jednym palcu...

Jest to już kolejny poradnik dla osób zainteresowanych zakupem przyczep samochodowych, a następnie wykorzystaniem jej w transporcie towarów na potrzeby domowe oraz firmowe. Wielu potencjalnych kupców zainteresowanych przyczepkami, nie do końca obeznanych z tematem, ma spore obawy na temat możliwości holowania przyczep zgodnie z obowiązującymi przepisami w 2019 roku w Polsce. Tym samym, jest to jedno z bardzo częstych pytań wśród początkujących użytkowników przyczep kempingowych i samochodowych oraz tych, którzy dopiero planują zrealizować zakup u przedstawiciela producenta bądź u samego producenta pojazdów lekkich. Kiedy mogę holować przyczepę mając jedynie prawo jazdy z kategorią B? Rozumiem te pytania, ponieważ przepisy w naszym kraju są bardzo mylne, nie jednoznaczne i naprawdę można się zagubić w gąszczu co róż zmienianych paragrafów kodeksu drogowego. Dlatego w dalszej części tego artykułu poradnikowego o przyczepach samochodowych postanowiłem wyjaśnić tą kwestię od A do Z, aby nie było żadnych niedomówień.

Artykuł, który właśnie przeczytasz wyjaśnia kilka często wyszukiwanych pytań przez osoby zainteresowane holowaniem przyczepy zgodnie z przepisami 2019. Na blogu zostały wyjaśnione i szczegółowo opisane takie terminy jak dopuszczalna masa całkowita przyczepy oraz maksymalna masa całkowita przyczepy. Dowiesz się jaka może być maksymalna długość samochodu z przyczepą czyli długość zestawu. Jednym z bardzo częstych pytań jest czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. b oraz jak wygląda holowanie przyczepy bez rejestracji. Na te i inne pytania padły odpowiedzi w większości artykułów na tym blogu.

Niepodważalnym warunkiem poruszania się samochodem, busem czy ciężarówką po drogach publicznych jest posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy, którą nabywamy podczas egzaminu państwowego po wcześniejszym kursie. Większość kierowców, których widzimy na naszych drogach, posiada ukończony pierwszy poziom czyli może pochwalić się popularną kategorią B. Według naszych krajowych przepisów, w tym również w całej Europie, kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony i nie jest to autobus ani motorower. Będąc szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy ze wspomnianymi uprawnieniami, dodatkowo możesz holować także przyczepę lekką lub przyczepę inną niż lekka ale zawsze musisz pamiętać o tym, że suma DMC pojazdu samochodowego i przyczepy - czyli całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony. Dodać należy, że masa rzeczywista pojazdu samochodowego musi być większa niż holowanej przyczepy. Tak jak wspomniałem we wprowadzeniu do tego poradnika, nasze przepisy kodeksu drogowego są bardzo zawiłe, dlatego już śpieszę z dalszymi wyjaśnieniami aby jak najlepiej zilustrować te zasady.

Po pierwsze, aby zrozumieć dalszy wywód należy wyjaśnić kilka podstawowych pojęć, które każdy właściciel przyczepy powinien znać. Choć nabyte przeze mnie doświadczenie pokazuje, że nie zawsze tak jest. Czym jest wielokrotnie używany skrót DMC? To nic innego jak dopuszczalna masa całkowita pojazdu czyli suma masy własnej samochodu lub przyczepy plus ładowność tego samochodu lub przyczepy. Załóżmy masa samochodu to 1 500 kilogramów, a jego ładowność to 500 kilogramów. W tym przypadku DMC wyniesie równe 2 000 kilogramów. Oczywiście jest to przykład pierwszy z brzegu.

Wracając do pierwszego akapitu, wiemy że mając kategorię B możemy holować zestaw do 3,5 tony i mówimy tutaj cały czas o dopuszczalnej masie całkowitej, a nie rzeczywistej pojazdów. Dlatego załóżmy jeśli Twój samochód posiada DMC równe 2 000 kilogramów, to zgodnie z zasadami kategorii B możesz holować przyczepę kempingową lub samochodową towarową, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 1 500 kilogramów. Może to być oczywiście przyczepa kempingowa bądź przyczepka towarowa z DMC 1 300 kilogramów, ale ważne jest żeby suma nie przekraczała 3 500 kilogramów.

To jeszcze nie wszystko z obowiązujących obostrzeń odnośnie masy poszczególnych pojazdów. Żeby nie było za prosto, to zgodnie ze wskazaniami ustawodawcy jeszcze musimy zwrócić uwagę na możliwości, jakie pozwala nam holować samochód. Po pierwsze w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (w tym przypadku samochodu) w polu F.1 sprawdzamy jego masę całkowitą czyli DMC. A następnie w polu O.1, również w dowodzie, mamy wpisaną masę całkowitą przyczepy jaką możemy holować z hamulcem najazdowym oraz w polu 0.2 masę całkowitą przyczepy bez hamulca najazdowego. Czyli jeśli w polu 0.1 mamy wbite 1 500 kilogramów, to nasza holowana przyczepa samochodowa bądź kempingowa może posiadać DMC z przedziału 0 - 1 500 kilogramów. W polu 0.2 znajdziemy wartość wskazaną dla przyczep lekkich czyli wynoszącą maksymalnie 750 kilogramów, a w niektórych przypadkach jednak mniej. Dodam tylko, tak dla wiadomości potencjalnych kupców przyczepki, że każda przyczepa inna niż lekka, czyli której DMC jest większe niż 750 kilogramów - musi posiadać hamulec najazdowy.

Uwaga! Pewnym odstępstwem od tej zasady dla posiadaczy prawa jazdy z kategorią B, w jednym przypadku, jest sytuacja kiedy posiadamy ciężkie auto dostawcze, którego DMC jest mniejsze niż 3 500 kilogramów i holujemy przyczepkę lekką z DMC mniejszym niż bądź równym 750 kilogramów. Możemy wtedy poruszać się zestawem pojazdów mając jedynie kategorię B, a ich łączna suma mas całkowitych nie może być większa niż 4 250 kg, o czym mówi tzw. Konwencja Wiedeńska.

Spokojnie... Jeśli masz tylko prawo jazdy z B, ale jesteś właścicielem dużego samochodu oraz przyczepy kempingowej, a ich łączna dopuszczalna masa całkowita przekracza wspomniane 3 500 kilogramów, masz możliwość nabyć wyższe uprawnienia do kierowania zestawem pojazdów. Do dyspozycji kierowców wprowadzono także dodatkową kategorię, która oznaczona została jako B96. Dzięki niej kierujący zestawem (samochód + przyczepa) może prowadzić zespół pojazdów samochodowych, których łączna dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 4 250 kg. W tym przypadku na zestaw składa się pojazd samochodowy z DMC do 3 500 kg i przyczepa inna niż lekka czyli mająca DMC powyżej 750 kg. Wielokrotnie zdarza się, że posiadaczom tylko prawka z B brakuje raptem 100 - 150 kilogramów do przepisowego podróżowania, spełniając wszystkie warunki kodeksu drogowego. Ta kategoria powstała właśnie dla nich, a przede wszystkim dla osób podróżujących z przyczepami kempingowymi po Polsce i Europie.

Drogi kierowco, i jeśli dalej czytasz ten podpunkt zapewne szczęśliwy posiadaczu przyczepy kempingowej, w celu wyrobienia sobie wyższych uprawnień oznaczonych jako B96, musisz już posiadać prawo jazdy kategorii B i mieć ukończone 18 lat (ale to chyba nie jest zaskoczeniem dla Ciebie?!). Jeśli już zdecydujesz się powiększyć swoje uprawnienia i tym samym nabyć nowe umiejętności kierowania zestawem pojazdów, to dla kategorii B96 nie musisz przechodzić dodatkowych zajęć doszkalających (choć możesz z nich skorzystać w szkole kierowania). Po prostu po załatwieniu kilku formalności w urzędach od razu zapisujesz się na egzamin państwowy w dowolnym wojewódzkim ośrodku egzaminacyjnym dla kierowców i następnie przystępujesz do niego zgodnie z wyznaczonym terminem.

W kwestiach formalnych w urzędach przy B96 - musisz uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania takimi pojazdami i wyrobić fotografię. Następnie musisz udać się do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta i złożyć wniosek wraz z orzeczeniem i fotografią o wydanie numeru PKK. Po załatwieniu tych formalności udaj się do ośrodka egzaminacyjnego dla kierowców i zapisz się na egzamin, który będzie składał się jedynie z części praktycznej! Powiedzmy sobie szczerze, że jest to pośrednie rozwiązanie pomiędzy samym B, a pełnym B+E.

Kategoria B+E. Samochód Osobowy i Przyczepa Samochodowa do 3,5 tony

Tak jak wspomniałem w mojej uwadze przed chwilą. Największe uprawnienia uzyskują kierowcy z dotychczasową kategorią B, którzy zdecydują się nabyć na egzaminie uprawnienia w zakresie holowania przyczep czyli pełne B+E. Wracając do naszych przepisów, oczywiście w tym przypadku nadal pojazd samochodowy nie może być autobusem i motorowerem i jego maksymalna masa całkowita nie może być większa niż 3 500 kilogramów. Jednak posiadając w swoim dokumencie B+E możesz bez przeszkód kierować zestawem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 7 000 kilogramów. Pamiętaj, że masa całkowita przyczepy nie może przekroczyć 3 500 kilogramów.

Jeśli nadal jesteśmy w miejscu holowania przyczep samochodowych za pomocą samochodu, jesteś więc początkującym użytkownikiem pojazdów do transportu. Przyda Ci się wyjaśnienie kilku podstawowych terminów, używanych na co dzień. Z czasem nasz słowniczek będzie się rozbudowywał, jak i cały dział, w całości poświęcony przyczepą samochodowym. Jest to jeden z niewielu serwisów, które w tak szczegółowym zakresie poruszają tematykę przyczep samochodowych.

Rzeczywista masa pojazdu – masa pojazdu wraz z obciążeniem w danej chwili. Jeśli ciągniemy przyczepę, rzeczywista masa pojazdu powinna być wyższa od rzeczywistej masy ciągniętej przyczepy.

Przyczepa lekka jest to przyczepa samochodowa bądź kempingowa o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 750 kilogramów. Większość przyczep skrzyniowych oraz platformowych...

Masa własna pojazdu jest to waga pojazdu (samochodu, przyczepy, busa) przygotowanego do jazdy, ale bez ładunku. Wartość tą znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Ładowność jest niczym innym jak różnica dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i jego masy własnej. Zatem jeśli DMC samochodu wynosi 2150 kilogramów, jego masa własna 1 800 kilogramów to ładowność wyniesie 350 kilogramów, na dowolny przewożony towar.

W każdym miejscu tego artykułu oraz w innych publikacjach, zespół pojazdów rozumiany jest jako samochód holujący oraz przyczepa.

Kiedy mogę ciągnąć przyczepę samochodową dwuosiową mając kategorię B prawa jazdy? Pierwszym podstawowym uprawnieniem kierowcy, który posiada prawo jazdy kategorii B jest możliwość poruszania się pojazdami z dopuszczalną masą całkowitą nie przekraczającą 3500 kilogramów. W te ramy wchodzi także zestaw pojazdów czyli samochód plus przyczepa samochodowa (kempingowa). Jeśli więc suma dopuszczalnej masy całkowitej naszej przyczepy oraz samochodu nie przekracza 3500 kilogramów to możemy jechać takim zestawem bez obaw o mandat. Nie ma najmniejszego znaczenia czy taka przyczepka jest jednoosiowa, bądź przyczepa samochodowa jest dwuosiowa czy posiada hamulec najazdowy czy nie. Przed wyjazdem z przyczepą samochodową holowaną przez samochód warto także sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym samochodu pozycję O.1 i O.2. W tych rubrykach znajdują się wartości DMC przyczep samochodowych jakie możemy holować danym pojazdem odpowiednio z hamulcem najazdowym i bez hamulca najazdowego.
#Video#Przyczepki#PrzyczepySamochodowe#Transport#Motoryzacja#Samochody#PrzyczepkiSamochodowe#TransportTowarów#PrzyczepkiJednoosiowe#PrzyczepkiDwuosiowe#PrzyczepkiLekkie#PrzyczepkiDoSamochodówOsobowych#Przyczepymarter

Rozwiń dyskusję w danym wątku

Musisz być zalogowany, aby dodać nowy komentarz!
@lodzianienaspontanie MoboBlog ŁodzianieNaSpontanie! Podróże...
@lodzianienaspontanie • 29/03/2025 (16:43)
Dowiedz się jak holować przyczepy samochodowe! Z poradnika poznasz zasady ciągnięcia przyczepek samochodem osobowym na kategorię B, B96 i B+E...
@lodzianienaspontanie MoboBlog ŁodzianieNaSpontanie! Podróże...
@lodzianienaspontanie • 29/03/2025 (16:46)
W artykule podałem także krótką definicję przyczepek samochodowych. W kolejnych publikacjach skupię się już na przewodniej tematyce naszego kanału video czyli na podróżach i atrakcjach turystycznych... które będą dominowały na naszym kanale YouTube.


Najnowsze wiadomości →Najnowsze tagi →
Pobierz kod ‹/›
<embed type="text/html" src="https://mobo.blog/embed/612681/" width="98%" height="600" loading="lazy" style="display:block;max-width:600px;width:98%;margin:0 auto;border:1px solid #2ae5c5;border-radius:8px">



(c) 2025 MoboBlog / info@mobo.blog / Polska