(c) Newseria

Walka z pracą na czarno wprowadzona przez Polski Ład może poprawić sytuację w ZUS. Większa liczba ubezpieczonych oznacza wyższe wpływy ze składek

Newseria  •  24.01.2022 • @Facebook@Twitter@Linkedin@Pinterest@WhatsApp

Zgodnie z założeniami rządu Polski Ład ma ograniczyć pracę na czarno oraz wypłatę wynagrodzeń ?pod stołem". Od 2022 roku konsekwencje podatkowo-składkowe z tych tytułów ponosić będą nieuczciwi pracodawcy, ale przepisy przewidują również korzystne warunki legalizacji zatrudnienia. Z danych ZUS wynika, że największa skala nielegalnej pracy występuje wśród mikroprzedsiębiorstw i to właśnie od nich Zakład spodziewa się najwięcej wniosków o abolicję. Większa liczba ubezpieczonych oznacza też większe wpływy z tytułu składek.

Perypetie lidera bankowości zza Odry

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Przyczepka samochodowa dwuosiowa Neptun N7-263 2 rt z plandeką na kategorię b prawa jazdy

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że 1,4 mln Polaków część wynagrodzenia otrzymuje pod stołem. Przepisy Polskiego Ładu mają ukrócić ten proceder, a także możliwości zatrudniania na czarno. Wszystkie konsekwencje związane z nielegalnym zatrudnieniem będzie od 2022 roku ponosił tylko pracodawca, a nie jak dotąd pracownik. Rząd zapowiada jednak abolicję, dzięki której obie strony mogą uniknąć konsekwencji, jeśli pracownik podpisze z pracownikami umowy przed końcem tego roku.

- Jak wynika z dotychczasowej kontroli i działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obszar, który rzeczywiście ma do czynienia z zatrudnianiem na czarno, niezgłaszaniem do ubezpieczeń i nieodprowadzeniem składek, wśród mikrofirm jest to m.in. transport, gastronomia, budownictwo - wskazuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W 2018 roku ZUS skontrolował 23,6 tys. mikrofirm (do dziewięciu ubezpieczonych) i wyegzekwował 35,4 mln zł. Rok później kontrole objęły 18,6 tys. najmniejszych przedsiębiorstw, a ściągnięte należności sięgnęły 30,5 mln zł. W 2020 roku przeprowadzono nieco ponad 12 tys. kontroli. Największe nieprawidłowości dotyczą transportu drogowego, restauracji i innych placówek gastronomicznych, działalności ochroniarskiej oraz robót budowlanych. Potwierdza to także raport PIE - 57 proc. przedsiębiorców działających w drobnych usługach ocenia, że w ich branżach obecne jest zjawisko płacenia pod stołem.

- Drugi obszar to średnie firmy - od 21 do 200 pracowników. Uzyskujemy tam bardzo dobre wyniki finansowe, jeżeli chodzi o kontrole. Skoro więc uzyskujemy w wyniku kontroli tak dobre wyniki, to oznacza, że tam są jeszcze zasoby, które mogłyby być przedmiotem tej abolicji, a więc z tamtej strony powinniśmy oczekiwać wniosków o zalegalizowanie nielegalnego zatrudnienia - prognozuje prof. Gertruda Uścińska.

Łącznie Skarb Państwa traci przez szarą strefę 17 mld zł rocznie. Polski Instytut Ekonomiczny wylicza, że 7 mld zł stanowią nieodprowadzane składki emerytalne.

 - Proporcjonalnie do tej kwoty trzeba by było podać to, co by można było zyskać z tytułu zaległości w opłacaniu składek - dodaje prezes ZUS.

Dzięki zaostrzeniu przepisów, ale i wcześniejszej abolicji w najbliższych miesiącach część przedsiębiorców prawdopodobnie podpisze z pracownikami umowy. To zaś oznacza większe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podkreśla prezes ZUS, już teraz sytuacja FUS jest lepsza, niż zakładano. Według budżetowego planu dopłata do FUS miała pierwotnie pochłonąć 59,5 mld zł, wiadomo jednak, że będzie o ok. 20 mld zł niższa. Wydolność FUS, czyli zdolność pokrycia bieżących wydatków bieżącymi wpływami, wynosi obecnie 81 proc.

- Wróciliśmy do sytuacji sprzed pandemii, z 2019 roku. Poza tym nie wykorzystaliśmy zgodnie z ustawą 17,5 mld zł dotacji plus jeszcze zmiana ustawy okołobudżetowej w tym roku ograniczyła o 2 mld zł, czyli w sumie nie wykorzystamy w tym roku aż 19,5 mld zł dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To oznacza, że wysoko pokrywamy wydatki składkami - tłumaczy prof. Gertruda Uścińska. 

Łącznie ubezpieczonych w ZUS jest rekordowa liczba 15,7 mln osób (stan na koniec III kwartału 2021 roku). W porównaniu z II kwartałem 2020 roku oznacza to wzrost o blisko 262 tys. O ponad 68 tys. więcej jest osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, szybko rośnie także liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Im więcej ubezpieczonych, tym wyższe są wpływy do FUS.

- Sytuacja finansowa FUS-u w tym roku jest bardzo dobra, zbliżamy się powoli do 300 mld zł, jeżeli chodzi o pobierane składki, nie tylko do FUS-u, ale i pozostałe. To o 38,9 mld zł więcej niż rok temu, a podobnie do FUS-u zdecydowanie wyższy jest też pobór składek. Tendencja jest w tej chwili bardzo pozytywna, jeżeli chodzi o gospodarkę, liczbę płatników składek ubezpieczonych, co wprost proporcjonalnie przenosi się na bardzo dobrą sytuację składkową - przyznaje prezes ZUS.SZUKAJ WIADOMOŚCI BIZNES PRAWO POLSKI ŁAD SZARA STREFA WYNAGRODZENIA PŁACONE POD STOŁEM NIEPRAWIDŁOWOŚCI W MIKROFIRMACH LICZBA UBEZPIECZONYCH WPŁYWY DO FUS Z TYTUŁU SKŁADEK UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE ZUS KALKULATOR VAT ★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂Treść wypowiedzi:

Gertruda Uścińska, prezes ZUS

N: Gdzie ZUS spodziewa się nadużyć w związku z Nowym Ładem i które grupy będą szczególnie kontrolowane?

Myślę, że to pytanie jednak bym postawiła inaczej, jak wynika z dotychczasowej kontroli i działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obszar który rzeczywiście ma do czynienia z tym zatrudnianiem na czarno, nie zgłaszaniem do ubezpieczeń i nieodprowadzeniem składek, ponieważ z naszych wcześniejszych kontroli, które przecież prowadzimy systematycznie od bardzo wielu lat, jasno wynika że jeżeli chodzi o mikrofirmy, to jest m.in. transport, gastronomia, budownictwo i pewnie to są te działy gospodarki, w których ten zakres nielegalnego zatrudnienia jest największy, jeżeli by doszło do skorzystania z tych przepisów abolicyjnych, to oczekujemy, że wnioski by stamtąd pochodziły. Zresztą wypracujemy wspólnie z tymi innymi instytucjami też taki handbook właściwie jak rozpocząć tę drogę, żeby rzeczywiście się zalegalizować i po prostu w miarę sprawnie przejść przez ten proces. Drugi obszar to są te średnie firmy, od 21 do 200, to są bardzo różne branże, właściwie cały przekrój. Tam właściwie uzyskujemy bardzo dobre wyniki finansowe, jeżeli chodzi o kontrole, naprawdę wysokie z roku na rok. A więc myślę, że skoro uzyskujemy w wyniku kontroli tak dobre wyniki, to oznacza że tam są jeszcze te zasoby, które by mogły być przedmiotem tej abolicji, a więc z tamtej strony powinniśmy też oczekiwać tych wniosków o zalegalizowanie tego zatrudnienia nielegalnego.

N: A czy ZUS ma jakieś szacunki, jakie są straty?

Razem łącznie robiliśmy te szacunki na podstawie i tych badań, o których dzisiaj mówiliśmy na konferencji i naszych szacunków. Przyjmujemy, że gdzieś tam w tej szarej strefie jest około 1,5 do 1,7 mln osób i że łącznie z punktu widzenia składek, podatków i tych pozostałych kosztów to jest te 17 mld i tego się póki co trzymamy. Natomiast trudno jest w tej chwili przyjąć, na jaką skalę, przyjmiemy że dotyczy ubezpieczenia, to proporcjonalnie do tej kwoty trzeba by było podać to, co by można było zyskać po prostu z tytułu zaległości w opłacaniu składek.

N: A jak dużego wzrostu wpływów do ZUS-u spodziewacie się Państwo od nowego roku w związku z Nowym Ładem?

My mamy plan finansowy już przyjęty, jeżeli chodzi o ustawę budżetową 2022 i generalnie to jest tak, że ten plan przewiduje wzrost ten chyba o 7 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Ale być może to będzie zdecydowanie więcej, dlatego że sytuacja finansowa FUS-u w tym roku jest bardzo dobra, w zasadzie zbliżamy się powoli do 300 mld, jeżeli chodzi o pobierane składki, nie tylko do FUS-u, ale pozostałe, bo pobieramy wszystkie składki, i to jest o 38,9 mld więcej niż rok temu, a podobnie do FUS-u jest też zdecydowanie wyższy pobór składek. Więc generalnie tendencja jest w tej chwili bardzo pozytywna, jeżeli chodzi o gospodarkę, liczbę płatników składek ubezpieczonych, co wprost proporcjonalnie przenosi się także na tę bardzo dobrą sytuację składkową, bo to dotyczy, tak jak powiedziałam, wszystkich funduszy.

Jeżeli chodzi o sytuację finansową w tym roku i to co na przyszłość, ta dobra sytuacja w 2021 wpływa także na ograniczone korzystanie przez nas z dotacji budżetu państwa, po pierwsze pokrywamy składkami ponad 81 proc. wydatków, to jest wynik znakomity, wróciliśmy do sytuacji sprzed pandemii, 2019 roku. Poza tym nie wykorzystaliśmy zgodnie z ustawą 17,5 mld dotacji plus jeszcze zmiana ustawy okołobudżetowej w tym roku ograniczyła o 2 mld, czyli w sumie nie wykorzystamy w tym roku aż 19,5 mld dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co oznacza, że w sposób taki wysoki pokrywamy wydatki składkami.★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Lakiery polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Stamping polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Nail Design polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Manicure polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Czytniki Kart polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)Informacje publikowane w serwisie informacyjnym mobo.blog nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Publikowane na stronach serwisu informacje nie stanowią oferty.© 2022 mobo.blog • info@mobo.blog
mobo •••