(c) Newseria

Ponad 70% Polaków najbardziej obawia się braku dostępu do opieki zdrowotnej. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiada już 3,5 mln osób

Newseria  •  24.01.2022 • @Facebook@Twitter@Linkedin@Pinterest@WhatsApp

Po I połowie tego roku prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym było objętych już 3,5 mln Polaków. To 15-proc. wzrost rok do roku - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Do tego wzrostu popularności przyczyniła się pandemia COVID-19, która dodatkowo spotęgowała obawy Polaków związane z utratą zdrowia i brakiem dostępu do opieki lekarskiej. Pakiety medyczne to dziś najpopularniejszy benefit w polskich firmach - korzysta z niego ponad 70 proc. pracowników.

Europosłowie chcą szybkiego wprowadzenia unijnej karty ubezpieczenia społecznego

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Przyczepka samochodowa dwuosiowa Neptun N7-263 2 rt z plandeką na kategorię b prawa jazdy

- Ubezpieczenia zdrowotne to obecnie najpopularniejszy benefit pozapłacowy. Ten trend dodatkowo uwydatniła pandemia, kiedy wszyscy przekonaliśmy się, jak ważny jest dostęp do efektywnej opieki medycznej. Obecnie ponad 70 proc. Polaków obawia się o swoje zdrowie, co sprawia, że z rangi benefitu ubezpieczenia zdrowotne urosły wręcz do rangi inwestycji w kluczowe aktywa firmy, czyli pracowników - mówi agencji Newseria Biznes Marcin Rybarczyk, kierownik w Departamencie Ubezpieczeń Zdrowotnych w Compensa TU SA Vienna Insurance Group. 

Jak wynika z raportu Benefity w oczach pracowników 2021 serwisu Wynagrodzenia.pl, mimo pandemii prawie 89 proc. badanych pracowników odpowiedziało, że korzysta z benefitów. Zdecydowanym liderem w zestawieniu najpopularniejszych świadczeń jest pakiet opieki medycznej. W tym roku odsetek korzystających z takiego benefitu wyniósł 70,7 proc. Na drugim miejscu znalazły się ubezpieczenia na życie (35,2 proc.) oraz szkolenia i kursy zawodowe (26,3 proc.).

- Zalety grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dobrze jest wskazać na przykładzie. Mamy pracownika biurowego, którego dopadła rwa kulszowa. Musi umówić się na konsultację u neurologa i wykonać rezonans magnetyczny. W systemie publicznym będzie musiał czekać kilka miesięcy na konsultację i kolejnych kilka na badania. Tymczasem on potrzebuje ich teraz. Posiadając grupowe ubezpieczenie zdrowotne, mógłby na taką konsultację umówić się prywatnie w ciągu kilku dni roboczych, podobnie byłoby z badaniami, a za te świadczenia nie zapłaciłby nic - wyjaśnia Marcin Rybarczyk.

Prywatna opieka medyczna jest też wysoko na liście potrzeb pracowników. Z lipcowego raportu Mapa ryzyka Polaków, opracowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń, wynika, że 87 proc. mieszkańców naszego kraju najbardziej obawia się ciężkiej choroby bliskiej osoby. 80 proc. wskazało na lęk związany z brakiem pieniędzy na leczenie. Dla porównania na skutki ocieplenia klimatu czy smog wskazało po 47 proc. Siedmiu na dziesięciu badanych najbardziej obawia się braku dostępu do opieki zdrowotnej. Na dodatek podczas pandemii ten odsetek wzrósł o 5 pkt proc. O tyle samo wzrósł też odsetek osób, które uważają, że ubezpieczenie jest przydatne, kiedy w życiu dzieją się złe rzeczy - obecnie z tą tezą zgadza się już 83 proc. Polaków.

- Dobrze dobrany i efektywnie wdrożony program grupowego ubezpieczenia zdrowotnego buduje poczucie bezpieczeństwa pracownika. Dostęp do efektywnej opieki medycznej to oszczędność czasu dla niego i członków jego rodziny, bo standardem w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych jest to, że poza pracownikiem ochroną można objąć też małżonka, partnerkę czy dzieci - mówi ekspert Compensy.

Raport PIU pokazuje, że to właśnie na zdrowiu i dostępie do opieki medycznej skupia się większość obaw Polaków. Ciężkiej choroby i kolejek do lekarzy w razie nagłej potrzeby boimy się bardziej niż np. kradzieży, pożaru czy utraty pracy.

- Kolejki do lekarzy specjalistów w ramach publicznego systemu służby zdrowia przeszły już do legendy. Jeszcze przed pandemią na konsultację u endokrynologa trzeba było czekać ponad rok, a u neurologa - ponad trzy miesiące. W czasie pandemii zaprzestano prowadzenia tego rodzaju statystyk. Grupowe ubezpieczenia zdrowotne to natomiast gwarancja dostępności do specjalistów. Do internisty trzeba czekać jeden dzień roboczy, w przypadku pozostałych specjalistów gwarancja dostępności obejmuje pięć dni roboczych - mówi Marcin Rybarczyk.

Według danych PIU po II kwartale tego roku z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych - indywidualnych i grupowych - korzystało 3,5 mln Polaków. To o prawie 15 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wartość składki przypisanej brutto wzrosła o 5,5 proc. do kwoty 526,8 mln zł

- Programy prywatnej opieki medycznej zyskują na popularności z każdym rokiem. Obecnie już co czwarta firma w Polsce korzysta z jakiegoś programu prywatnej opieki medycznej - mówi ekspert Compensy. - Na rynku mamy abonamenty medyczne, które skupiają swoich klientów wokół dużych centrów medycznych, ale mamy też dostawców ubezpieczeniowych, którzy podpisują umowy z dużą i rozbudowaną siecią placówek medycznych. Dla przykładu w ramach programu Compensa MULTI Zdrowie zapewniamy dostęp do sieci ponad 2,6 tys. prywatnych placówek medycznych, dzięki temu jesteśmy w stanie organizować świadczenia bardzo szybko, w gwarantowanych terminach.

Wielu pracodawców, którzy oferują ten benefit swoim pracownikom, traktuje go jako inwestycję i sposób ograniczenia kosztów wynikających np. z absencji chorobowych. Na obecnym rynku pracy, który wymusza walkę o wykwalifikowanych pracowników, takie świadczenie jest również dla firm sposobem na budowanie swojego employer brandingu i przyciąganie talentów.

- Program grupowego ubezpieczenia zdrowotnego - zwłaszcza w firmach z dużym odsetkiem pracowników fizycznych - to sposób na skrócenie długotrwałych absencji chorobowych. Jeżeli pracownik ma dostęp do opieki medycznej, może od ręki skonsultować swój problem zdrowotny i wykonać badania, a nawet poddać się rehabilitacji, jeśli ma ją w swoim zakresie świadczeń. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko postawić go na nogi i może wrócić do pracy - mówi Marcin Rybarczyk.SZUKAJ WIADOMOŚCI LIFESTYLE FINANSE BIZNES ZDROWIE UBEZPIECZENIA ZDROWOTNE POLSKA IZBA UBEZPIECZEŃ PRYWATNA OPIEKA MEDYCZNA BENEFITY POZAPŁACOWE KOLEJKI DO LEKARZY RYNEK PRACY COMPENSA TU SA VIENNA INSURANCE GROUP KALKULATOR VAT ★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂TRANSKRYPCJA WYPOWIEDZI

Imię i nazwisko: Marcin Rybarczyk
Stanowisko: kierownik w Departamencie Ubezpieczeń Zdrowotnych
Firma: Compensa

Treść wypowiedzi:

Ubezpieczenia zdrowotne po pracy zdalnej to obecnie najpopularniejszy benefit pozapłacowy. Ten trend bardzo mocno uwydatniła pandemia, gdzie wszyscy przekonaliśmy się jak ważny jest dostęp dom efektywnej opieki medycznej. Ponad 70 proc. Polaków obecnie obawia się o swoje zdrowie, biorąc pod uwagę ubezpieczenia zdrowotne z rangi benefitu urosły do rangi inwestycji w kluczowe aktywa firmy pracownika.

N: Jaki odsetek pracowników lub firm, jest dziś ubezpieczonych w ten sposób?

Programy prywatnej opieki medycznej z roku na rok zyskują na popularności. Obecnie co czwarta firma w Polsce korzysta z jakiegoś programu prywatnej opieki medycznej. W tym miejscu warto jest wprowadzić pewnego rodzaju podział, bo po jednej stronie mamy abonamenty medyczne, które skupiają swoich klientów wokół dużych centrów medycznych, których jest relatywnie niedużo, z drugiej strony mamy dostawców ubezpieczeniowych, którzy podpisują umowy z bardzo dużą i rozbudowaną siecią placówek medycznych. Dla przykładu, w ramach programu Compensa MULTI Zdrowie, dajemy naszym ubezpieczonym dostęp do sieci ponad 2,6 tys. prywatnych placówek medycznych, dzięki temu jesteśmy w stanie organizować świadczenia, które mamy w zakresie szybko, w gwarantowanych terminach. I tym samym też odpowiadamy chociażby na problem z niedoborem kadr medycznych w całym kraju. To dlatego firmy coraz częściej decydują się właśnie na ubezpieczenie zdrowotne i to dlatego z ubezpieczeń zdrowotnych obecnie korzysta już ponad 3,5 mln Polaków.

N: Co takie ubezpieczenie gwarantuje pracownikowi?

Zalety grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dobrze jest omówić na przykładzie. Załóżmy, że mamy pracownika biurowego, którego dopadła rwa kulszowa, musi umówić się na konsultację u neurologa i wykonać rezonans magnetyczny. W systemie publicznym będzie musiał czekać kilka miesięcy na konsultację, kolejne kilka miesięcy na badania, on musi zrobić to teraz, bo teraz go boli. Posiadając grupowe ubezpieczenie zdrowotne mógłby na taką konsultację umówić się prywatnie w przeciągu kilku dni roboczych, podobnie byłoby z badaniem, za te świadczenia nie zapłaciłby nic. To są właśnie główne zalety grupowego ubezpieczenia zdrowotnego, bo grupowe ubezpieczenie zdrowotne to przepustka do prywatnej opieki medycznej. Jeżeli pracownicy w firmie mają ten sam zakres ubezpieczenia, to bez względu na to, ile zarabiają i jakie mają stanowisko, mają dostęp do tych samych świadczeń zdrowotnych.

N: Jakie ma to znaczenie dla obecności i wydajności w pracy pracownika?

Dobrze dobrany i przede wszystkim efektywnie wdrożony program grupowego ubezpieczenia zdrowotnego buduje poczucie bezpieczeństwa pracownika. Dostęp do efektywnej opieki medycznej to oszczędność czasu dla niego i jego członków rodziny, bo standardem w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych jest to, że poza pracownikiem można objąć ochroną członków rodziny: małżonka, partnerkę, swoje dzieci. Dodatkowo program grupowego ubezpieczenia zdrowotnego w firmie z dużym odsetkiem pracowników fizycznych to w dłuższej perspektywie czasu skrócenie długotrwałych absencji chorobowych. Wynika to z prostego faktu, jeżeli pracownik ma dostęp do opieki medycznej, od ręki może skonsultować swój problem, wykonać badania, jeżeli dodatkowo ma w zakresie swoich świadczeń świadczenia z zakresu rehabilitacji, jesteśmy w stanie go postawić na nogi szybko i szybko może wrócić do pracy.

N: Jak dostępność prywatnych usług medycznych wypada na tle publicznej opieki zdrowotnej?

Kolejki do lekarzy specjalistów w ramach publicznego systemu służby zdrowia przeszły już do legend. Jeszcze przed pandemią na konsultację u endokrynologa trzeba było czekać ponad rok, na konsultację u neurologa ponad 3 miesiące, w czasie pandemii przestano prowadzić tego rodzaju statystyki. Jeżeli chodzi o grupowe ubezpieczenia zdrowotne, dobry produkt do gwarancja dostępności do specjalistów. I tak, do internisty to jest jeden dzień roboczy, do pozostałych specjalistów gwarancja dostępności w przeciągu 5 dni roboczych.★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Matowe polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Pomadki W Płynie polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Upominkowe polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Zestawy Do Hybryd polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Urządzenia polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)Informacje publikowane w serwisie informacyjnym mobo.blog nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Publikowane na stronach serwisu informacje nie stanowią oferty.© 2022 mobo.blog • info@mobo.blog
mobo •••