Towfiqu barbhuiya/Unsplash/zdjęcie ilustracyjne

2021 - rok pełen rozczarowań? Kiedy odbicie gospodarcze?

eNewsroom.pl  •  24.01.2022 • @Facebook@Twitter@Linkedin@Pinterest@WhatsApp

Wielu ekonomistów podziela zdanie, że 2021 był trudnym rokiem – ale to, co wydarzy się w 2022 roku, to będzie prawdziwa trudność dla rozwoju polskiej gospodarki.

Rynek nieruchomości wciąż chory na COVID

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Przyczepka samochodowa dwuosiowa Neptun N7-263 2 rt z plandeką na kategorię b prawa jazdy

Szef NBP uważa, że polska gospodarka odrobiła już straty po lockdownach, jej rozwój jest bardzo szybki, „bezrobocia właściwie nie ma”, a w IV kwartale 2021 r. PKB może wzrosnąć o ponad 5,3 proc. Jest to stwierdzenie dość optymistyczne z uwagi na wciąż rosnąca inflację, a także niepewną sytuację związaną z pandemią. Rok 2021 ocenia się jako rozczarowujący, ponieważ zakładano dużo bardziej optymistyczne scenariusze. Za to na horyzoncie widać już rok 2022 – który maluje się w dość pesymistycznych barwach. Wszystko za sprawą piętrzących się problemów, nowych kryzysów oraz nieudolności polskich władz.

– Rok 2021 oceniłbym jako rok wielkiego rozczarowania. Nie nastąpiło radykalne odbicie gospodarcze po pandemii, która swoją drogą cały czas trwa – a obecnie jesteśmy na skraju kolejnego lockdownu. Zatem wyraźnie widać, że nie nastąpił żaden przełom, a jednocześnie pojawiły się zapowiedzi nowych problemów. Jednym z nich jest niewątpliwie inflacja, którą wszyscy dostrzegli w najbardziej krytycznym momencie – mimo że jej podstawy były widoczne już dawno – powiedział serwisowi eNewsroom Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC Polska.

– Czy rok 2022 będzie lepszy? Miejmy nadzieje, że nastąpi rzeczywiście jakiś przełom w kwestii pandemii. Być może więcej ludzi w Polsce się zaszczepi i wówczas zniknie ryzyko kolejnych lockdownów. Natomiast przed nami ciężki rok. Polska gospodarka musi zostać zrównoważona. Jeżeli rząd i bank centralny tego nie zrobią, to będziemy mieli coraz większe problemy z inflacją. Z kolei, gdy wprowadzą konkretne działania – to jest o tyle nieprzyjemne, że narzędzia równoważenia gospodarki nie są lubiane przez społeczeństwo. W związku z tym uważam, że rok 2022 będzie wyjątkowo ciężki i to niezależnie od tego, czy rząd zdecyduje się na skuteczniejsze sposoby równoważenia gospodarki, czy też nie. W obu przypadkach powstaną różne problemy. Natomiast miejmy nadzieję, że zaczniemy wypływać na czyste wody, jeżeli chodzi o pandemię i perspektywę wzrostu wiążącą się z sytuacją globalną – analizuje Orłowski.

SZUKAJ WIADOMOŚCI BIZNES LIFESTYLE FIRMA GOSPODARKA FINANSE PIENIĄDZE PRZEMYSŁ KALKULATOR VAT ★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Matowe polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Pomadki W Płynie polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Upominkowe polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Zestawy Do Hybryd polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Urządzenia polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)Informacje publikowane w serwisie informacyjnym mobo.blog nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Publikowane na stronach serwisu informacje nie stanowią oferty.© 2022 mobo.blog • info@mobo.blog
mobo •••