(c) Newseria

Możliwość pracy zdalnej coraz ważniejsza dla pracowników. Jej brak zniechęca kandydatów do aplikowania na takie stanowiska

Newseria  •  24.01.2022 • @Facebook@Twitter@Linkedin@Pinterest@WhatsApp

W ostatnich dwóch latach na rynku pracy zaszły nieodwracalne zmiany. Pandemia przyspieszyła cyfryzację, zmieniając model pracy na zdalny lub hybrydowy. W wielu branżach stało się to normalnością i takie też są oczekiwania pracowników. Jeśli pracodawca nie daje takiej możliwości, znacznie mniej kandydatów interesuje się jego ofertą. Widać to szczególnie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Kandydaci doceniają także zdalne formy rekrutacji.

Łatwiej o wzrost produkcji rolnej niż o jej efektywność

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Proponowane ugody z bankami znajdują akceptację niewielu frankowiczów

Z raportu przygotowanego w 2021 roku przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) we współpracy z The Adecco Group, Colliers i Mercer wynika, że sektor nowoczesnych usług biznesowych stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów gospodarki Polski - zarówno w okresie przed pandemią, jak i w dobie COVID-19. W 2008 roku zatrudnionych w nim było 50 tys. osób, zaś w 2021 roku odpowiadał on za 355 tys. miejsc pracy w ponad 1,6 tys. centrach. Raport ABSL wskazuje, że główne trendy w tym roku to przyspieszenie cyfryzacji, zmiana modelu pracy na hybrydowy lub całkowicie zdalny, potrzeba poszukiwania nowych talentów oraz nacisk na rozwój kompetencji miękkich.

- Praca zdalna rok do roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a globalna pandemia miała na to ogromny wpływ. Z naszych badań wynika, że ok. 30 proc. kandydatów aplikujących do sektora call center, SSC, BPO rezygnuje już z podjęcia pracy na początkowym etapie rekrutacji w momencie, kiedy dowiaduje się, że nie możliwości pracy zdalnej - mówi agencji Newseria Biznes Marta Czech, Business Unit Manager w Instytucie Rozwoju Kapitału Ludzkiego, firmie rekrutacyjno-szkoleniowej zajmującej się pośrednictwem pracy i doradztwem personalnym

Zdaniem ekspertki  ten trend będzie w dalszym ciągu zyskiwać na znaczeniu. I to niezależnie od kolejnych fali pandemii.

- Nasze badania czerpiemy z analiz aktualnych procesów rekrutacyjnych. Zestawiając dane z 2021 roku do roku poprzedniego, obserwujemy, że liczba osób aplikujących na ofertę pracy w momencie, kiedy pojawiła się możliwość pracy zdalnej, wzrosła o 40 pkt proc. - mówi Marta Czech. - Mieliśmy ostatnio klienta, dla którego na pracę stacjonarną pozyskaliśmy dosłownie kilku zainteresowanych kandydatów, natomiast w przypadku, kiedy zmienił oczekiwania co do charakteru pracy, to te wyniki wzrosły 30-krotnie. Instytut Rozwoju Kapitału Ludzkiego miesięcznie prowadzi około 40 procesów dla naszych klientów i obserwujemy, że coraz częściej pracodawcy decydują się na pracę zdalną, aczkolwiek wielu z naszych klientów jeszcze cały czas w obawie o spadek efektywności swojego przedsiębiorstwa umożliwia tylko pracę stacjonarną.

Z raportu The Adecco Group wynika, że 74 proc. pracowników uważa połączenie pracy biurowej i zdalnej za najlepsze rozwiązanie. Z kolei dane Mercer, firmy doradczej m.in. z obszaru wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych, pokazują, że w 2020 roku pracodawcy ocenili wpływ pracy zdalnej na produktywność pracowników pozytywnie - potwierdziło to aż 25 proc. polskich respondentów, a tylko 5 proc. określiło ten wpływ jako negatywny.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu jako jeden z pierwszych wdrażał pracę zdalną jeszcze przed pandemią. Było to możliwe dzięki rozwojowi nowoczesnych narzędzi, dostosowaniu procesów i systemów współpracy w zespołach. Jak zauważa przedstawicielka IRKL, praca zdalna niesie za sobą szereg korzyści dla obu stron rynku pracy. Przede wszystkim to duża oszczędność czasu i pieniędzy.

- Pracodawca nie inwestuje w wynajem powierzchni biurowej i przygotowanie miejsca pracy, natomiast pracownik oszczędza na dojazdach do miejsca pracy - wymienia.

Pracodawcy mogą wybierać spośród talentów z całego świata, a kandydaci mogą aplikować do międzynarodowych korporacji, do których być może wcześniej nie mieli okazji się dostać.

- Dużą korzyścią dla pracownika jest również elastyczny czas pracy ustalony z pracodawcą. Jest w stanie sam zorganizować sobie, kiedy będzie realizował zadania. Dzięki pracy zdalnej pracownicy narażeni są na mniejszy stres. Wiadomo, że praca zdalna wiąże się z wieloma obawami i negatywnym wpływem, który możemy obserwować w przypadku budowania zespołów i w przypadku np. twórczych dyskusji, burzy mózgów, wymiany informacji. To na pewno wyzwanie dla pracodawców, ale nie jest to obszar, którego nie można byłoby również ułożyć - mówi Marta Czech.

Cyfrowa transformacja na rynku pracy to również przeniesienie rekrutacji do online?u. Jak przekonuje ekspertka Instytutu Rozwoju Kapitału Ludzkiego, to w pełni wartościowe narzędzie, skuteczne i pożądane zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.

- W dzisiejszych czasach dziewięciu na dziesięciu Polaków jest już online i tak naprawdę to praca szuka ich, a nie oni pracy. My działamy właśnie w ten sposób. Pojawiamy się we właściwych miejscach, we właściwych portalach, social mediach i jesteśmy w stanie pozyskać kandydatów, którzy jeszcze nie wiedzą o tym, że chcą zmienić pracę bądź będą chcieli nawiązać współpracę z nowym pracodawcą. Nie zauważamy żadnych zagrożeń w rekrutacji zdalnej, wręcz przeciwnie, sądzimy, że będzie się rozwijała na rynku polskim - podkreśla.LIFESTYLE FIRMA PRACA BIZNES LOCKDOWN PANDEMIA RYNEK PRACY REKRUTACJA ZDALNA PRACA ZDALNA TRENDY MOBILNOŚĆ IRKL KAPITAŁ LUDZKI ★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂TRANSKRYPCJA WYPOWIEDZI

Imię i nazwisko: Marta Czech
Stanowisko: Business Unit Manager
Firma: Instytut Rozwoju Kapitału Ludzkiego

Treść wypowiedzi:

N: Jak popularne jest stosowanie pracy zdalnej w sektorze nowoczesnych usług biznesowych?

Praca zdalna rok do roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem a globalna pandemia miała na to ogromny wpływ. Analizując nasze badania, około 30 proc. kandydatów aplikujących do sektora call center, SSC, BPO rezygnuje już z podjęcia pracy na początkowym etapie rekrutacji w momencie, kiedy dowiadują się, że nie możliwości pracy zdalnej. Również nasze badania czerpiemy z analiz aktualnych procesów rekrutacyjnych, gdzie zestawiając dane z 2021 do roku poprzedniego, ilość osób aplikujących na ofertę pracy w momencie, kiedy pojawiła się możliwość pracy zdalnej wzrosła o 40 punktów procentowych. Dlatego obserwując ten trend prognozujemy, że możliwość pracy zdalnej będzie rosła na sile. Jako ciekawostkę mogłabym podać, że w ostatnich 60 dniach pozyskaliśmy prawie 1,3 tys. profili kandydatów z umiejętnością języka niemieckiego na poziomie C1, którzy aplikowali tylko i wyłącznie, kiedy dowiedzieli się, że jest praca zdalna. Tak samo się ma również sytuacja w innych językach, to było ponad 600 osób z językiem angielskim i ponad 400 osób z językiem rosyjskim. Te osoby aplikowały tylko w sytuacji, kiedy była zaznaczona możliwość pracy zdalnej. Tak że prognozujemy, że praca zdalna będzie cały czas rosła w siłę i będzie rozwijała się w całym sektorze usług nowoczesnych.

Instytut Rozwoju Kapitału Ludzkiego miesięcznie prowadzi około 40 procesów dla naszych klientów i na podstawie naszych badań obserwujemy, że coraz częściej pracodawcy decydują się na pracę zdalną. Tak jak wspominałam, wzrosła ilość ofert o 40 punktów procentowych, natomiast również wzrosła ilość kandydatów, którzy rezygnują, jeżeli praca zdalna nie jest umożliwiona w danym miejscu pracy. Bardzo często cały czas praca zdalna w ofercie jest atutem przemawiającym za przejściem do innego pracodawcy. Pracodawcy coraz chętniej decydują się na umożliwienie pracy zdalnej, aczkolwiek wielu z naszych klientów jeszcze cały czas w obawie o spadek efektywności swojego przedsiębiorstwa umożliwia tylko pracę stacjonarną. Natomiast tu też mogłabym np. podać, że mieliśmy ostatnio klienta, który na pracę stacjonarną pozyskaliśmy dla niego kilku dosłownie zainteresowanych kandydatów, natomiast w przypadku, kiedy zmienił oczekiwania co do charakteru pracy, to te wyniki wzrosły 30-krotnie. Tak że to też dowodzi temu, że ten rynek pracy zdalnej jest ogromny. I tutaj warto wspomnieć, że IRKL pracuje na autorskiej metodzie IRKL, która polega na łączeniu tradycyjnych metod rekrutacyjnych z narzędziami dostępnymi w obszarze marketingu i profilując nasze reklamy rekrutacyjne AD+HR, budując idealny profil kandydata, będąc na tysiącu portali branżowych, social mediach, jesteśmy w stanie wskazać potencjał dla naszego klienta, ilość osób które pozyskamy, zainteresujemy a w efekcie, które przedstawimy ilość osób gotowych i zmotywowanych do pracy. Tak że te wyniki i te liczby przemawiają za tym, że pracodawcy coraz chętniej, mimo wielu obaw, bo to było duże zaskoczenie dla wszystkich, przejście z modelu stacjonarnego do pracy zdalnej, mimo wielu obaw pracodawcy otwierają się na ten rynek. Ale też jednym z pierwszych sektorów, który już przed pandemią pracował w formie zdalnej to były branże IT. I one dysponując nowoczesnymi technologiami były w stanie bardzo szybko wypracować procesy i systemy współpracy z zespołami w formie zdalnej i teraz tylko są inspiracją dla pozostałych przedsiębiorstw i innych gałęzi gospodarki do dostosowania swoich miejsc pracy.

Jednym z zauważonych trendów na rynku pracy jest przyspieszona pandemią cyfrowa transformacja , bardzo wiele firm musiało zainwestować w nowe technologie, by przystosować swoje miejsca pracy i stanowiska dla pojedynczych osób, dla całych zespołów, a także dla całych organizacji, żeby praca całej organizacji przeniosła się całkowicie do internetu. Tak że jednym z trendów, który rysuje się na rynku pracy jest również zwiększenie kompetencji przez pracodawców w stosunku do pracowników. To już nie będą tylko umiejętności kluczowe dotyczące technologii, języków, ale też bardzo często pracodawcy zwracają uwagę, jeżeli zatrudniają w formie zdalnej na tzw. inteligencję emocjonalną, czyli radzenie sobie ze stresem, umiejętność organizacji pracy, umiejętność oddzielania życia zawodowego od życia prywatnego. Tak że to też jest na rynku pracy zauważalne i w takie szkolenia też pracodawcy inwestują, co również obserwujemy pracując z naszymi klientami na aktualnych procesach. Jednym z popandemicznych trendów, który jest również zauważalny i prognozujemy, że będzie to trend powiększający się, to jest w wielu przedsiębiorstwach i w wielu gałęziach sektora nowoczesnego przejście całkowicie do formatu zdalnego.

N: Jakie korzyści daje praca zdalna i jakie są jej wady?

Korzyści płynące z pracy zdalnej, zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika to duża oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ pracodawca nie inwestuje w wynajem powierzchni biurowej, a także przygotowanie miejsca pracy, natomiast pracownik oszczędza na dojazdach do miejsca pracy. Dużą korzyścią też, zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika są możliwości lokalizacyjne, ponieważ pracodawcy mogą wybierać spośród talentów z całego świata, tak samo nie ogranicza to kandydatów, którzy mogą aplikować do międzynarodowych korporacji, być może wcześniej do których nie mieli okazji się dostać. Dużą korzyścią dla pracownika jest również elastyczny czas pracy, kiedy ustalony z pracodawcą jest w stanie sam zorganizować sobie, kiedy będzie realizował zadania. Ale również dzięki pracy zdalnej pracownicy narażeni są na mniejszy stres. Wiadomo, że pracując zdalnie wiąże się to również z wieloma obawami i również negatywnym wpływem, który możemy obserwować w przypadku budowania zespołów i w przypadku np. twórczych dyskusji, burzy mózgów, wymiany informacji. To na pewno jest wyzwanie dla pracodawców, ale nie jest to obszar, którego nie można byłoby również ułożyć. Bardzo ważne jest, żeby od samego początku zadbać o strukturę organizacyjną, która przenosi się do formy zdalnej, by jasno były zawsze wyznaczone cele, by pracownicy dokładnie wiedzieli, w jakich godzinach i w jakim systemie się rozliczają z pracodawcą.

Naszym zdaniem rekrutacja zdalna jest bardzo efektywna, zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika. W dzisiejszych czasach 9 na 10 Polaków już jest online i tak naprawdę to praca szuka ich a nie ludzie szukają pracy i my działamy właśnie w ten sposób. Pojawiamy się we właściwych miejscach, we właściwych portalach social media i jesteśmy w stanie pozyskać kandydatów, którzy jeszcze o tym nie wiedzą, że chcą zmienić pracę, bądź będą chcieli nawiązać współpracę z nowym pracodawcą. Tak że praca zdalna, nie zauważamy żadnych zagrożeń w rekrutacji zdalnej, wręcz przeciwnie, sądzimy że będzie się to rozwijało na rynku polskim.★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂

Koraliki polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Rowery Miejskie, Cruisery polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Odkurzacze Samochodowe polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Żele polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Tabletki, Kapsułki Do Zmywarek polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Inne Sztućce polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)Informacje publikowane w serwisie informacyjnym mobo.blog nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Publikowane na stronach serwisu informacje nie stanowią oferty.© 2022 mobo.blog • info@mobo.blog
mobo •••