(c) Newseria

Mimo pandemii zapotrzebowanie na powierzchnię biurową nie słabnie. Do 2025 roku to wynajmujący będą dyktować warunki

Newseria  •  24.01.2022 • @Facebook@Twitter@Linkedin@Pinterest@WhatsApp

Aktualizacja 14-01-2022, 9:40

Jak długo trwa proces frankowy?

Przyczepa samochodowa Neptun N7-263 rtr z burtami 40 cm oraz resorem i amortyzatorem

Proponowane ugody z bankami znajdują akceptację niewielu frankowiczów

Lockdowny i praca zdalna zmieniły sposób użytkowania biur, ale bynajmniej nie przyniosły kresu zapotrzebowania na powierzchnię biurową. Chętnych do wynajmu nie brakuje, chociaż wydłużył się czas negocjacji umów. Co więcej, te umowy tak jak przed pandemią są zwykle długoterminowe, na co wpływają rosnące koszty aranżacji biur. W najbliższych latach na rynku raczej szykuje się luka podażowa i to wynajmujący będą rozdawać karty. Bardzo na znaczeniu zyskały natomiast kwestie zdrowotne, takie jak np. bezdotykowe wejście do biura.

? Na rynku biurowym nie widziałem przesadnie kryzysu, w szczególności jeśli chodzi o nowe budynki. Zainteresowanie jest, budynki zostały oddane do użytku, w pełni wynajęte, w tej chwili dosyć dużo umów najmu jest podpisywanych - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Karol Wyka, dyrektor ds. wynajmu HB Reavis Poland. ? Co ciekawe, wakacje tego roku były dla nas najbardziej pracowite w perspektywie ostatnich 10 lat. Rzeczywiście firmy dosyć długo podejmują decyzję, dużo dłużej niż przed pandemią. Wcześniej od początku rozmów z klientem do czasu finalizacji umowy mijało sześć-dziewięć miesięcy, teraz rok, półtora lub nawet dwa lata. Natomiast inne parametry się nie zmieniły, nawet długość umowy najmu - w naszych ostatnich transakcjach to są wszystko 10-letnie umowy. To raczej rosnące ceny aranżacji powierzchni wpłynęły na to, że umowy są zawierane na coraz dłuższy okres.

Badania prowadzone wśród firm wskazują, że wiodącym modelem pozostanie praca hybrydowa łącząca pracę z domu z pracą w biurze.

- Biuro hybrydowe, o ile nie zmniejszyło ono za bardzo wielkości, to na pewno zmieniło swoją funkcję. Osoba, która w domu jest z trójką dzieci, ma gwar i głośno, przychodząc do biura, poszukuje czegoś cichego. W związku z tym biura muszą mieć sporo sal konferencyjnych i pokoi do cichej pracy - tłumaczy dyrektor ds. wynajmu w HB Reavis Poland. - Naszym pracownikiem może być też świeżo upieczony student, który potrzebuje przyjść do firmy, spotkać się z ludźmi, żeby się czegoś od nich nauczyć, i jest to osoba bardzo socjalna. Dlatego powierzchnie kuchni i inne powierzchnie socjalne zdecydowanie urosły.

Część przedsiębiorców zdecydowała się na rozgęszczenie stanowisk pracy, zwiększenie liczby małych salek do spotkań. To pokazuje, że w ostatnich miesiącach na znaczeniu bardzo zyskały kwestie zdrowotne. Inny przykład to rozwiązania pozwalające uniknąć dotykania powierzchni. Wejście do budynku następuje poprzez drzwi obrotowe, przejście przez bramki za pomocą aplikacji budynkowej, a w przypadku gościa - poprzez kod QR. Kod ten od razu zaprogramowuje windę, by zawiozła gościa na odpowiednie piętro, dzięki czemu nie musi on dotykać przycisków. Istnieje również możliwość wdrożenia systemu rozpoznawania twarzy.

- Istotne jest także, aby miały otwieralne, uchylne okna. W wieżowcu Varso Tower mamy uchylne panele, dzięki czemu możemy wpuścić powietrze do danej przestrzeni. Oprócz tego są również zastosowane lampy UV do klimatyzacji i wentylacji, które pozbywają się wirusów. Te rzeczy zdrowotne mają dosyć duży wpływ na projektowanie i wybór biura - mówi Karol Wyka.

HB Reavis ma obecnie dwie inwestycje w trakcie komercjalizacji. Jedna z nich to Varso Tower, najwyższy budynek Unii Europejskiej, zlokalizowany w pobliżu Dworca Centralnego, natomiast druga to Forest - kompleks biurowy położony w postindustrialnej części Warszawy niedaleko Cmentarza Powązkowskiego. W budynku Varso Tower firma podpisała w trakcie pandemii trzy znaczące umowy najmu, dwie z firmami prawniczymi Greenberg i CMS, odpowiednio na 5 tys. mkw. i 7 tys. mkw., oraz kolejną na 8,5 tys. mkw. Również w trakcie pandemii deweloper oddał budynek Varso 1 i Varso 2, tworzące wraz z Varso Tower kompleks Varso Place. Te dwa biurowce to łącznie 70 tys. mkw., które zostały w pełni skomercjalizowane.

- Rynek warszawski pokazuje, że w najbliższych latach, a w szczególności w roku 2023, będzie bardzo duża luka podażowa. Patrząc na to, ile budynków się buduje, a budowa trwa rok, dwa lub trzy, to już dziś wiemy, że ta luka wystąpi i potrwa nawet do 2025 roku - ocenia ekspert. - To oznacza dosyć dobry czas dla inwestorów, deweloperów. Przy całkiem wysokim popycie, a wszelkie prognozy pokazują, że będzie coraz wyższy, i przy bardzo ograniczonej podaży cena najmu będzie coraz wyższa. Wynajmujący więc będą się cieszyć. Ten popyt będzie też rósł dlatego, że widzimy dosyć sporo zagranicznych firm, które szukają swoich R&D centers poza innymi krajami i kierują swoje oczy właśnie na Polskę.

Z danych firmy Cushman & Wakefield wynika, że na koniec III kwartału 2021 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na największych rynkach w Polsce osiągnęły wielkość 12,1 mln mkw., a w budowie było 1,08 mln mkw. planowanych do oddania do 2024 roku. Według szacunków firmy w 2022 roku zostanie przekazane do użytkowania ok. 540 tys. mkw. W ciągu trzech kwartałów łączna aktywność najemców wyniosła  777,6 tys. mkw. powierzchni biurowej, o 13 proc. mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Po korekcie stawek czynszu na początku pandemii stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie pozostały na dotychczasowym poziomie i wyniosły 23,00-25,00 euro/mkw./miesiąc w strefie centrum oraz 13,50-16,50 euro/mkw./miesiąc w strefie poza centrum. W miastach regionalnych czynsze za najlepsze powierzchnie, podobnie jak w Warszawie, pozostały na dotychczasowym poziomie 12,00-15,00 euro/mkw./miesiąc.BIZNES FIRMA NIERUCHOMOŚCI BIUROWE RYNEK BIUROWY KOMERCJALIZACJA BIUR PRACA HYBRYDOWA VARSO ★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂TRANSKRYPCJA WYPOWIEDZI

Imię i nazwisko: Karol Wyka
Stanowisko: członek zarządu
Firma: HB Reavis

Treść wypowiedzi:

N: Jak pandemia wpłynęła na rynek nieruchomości komercyjnych, jak sytuacja wygląda obecnie i czy rośnie zainteresowanie?

Pandemia nie wpłynęła w przesadnym stopniu na rynek nieruchomości komercyjnych, jeśli chodzi o popyt, przynajmniej z naszego punktu widzenia, naszej firmy i naszych inwestycji. Mamy obecnie dwie inwestycje, które są w trakcie komercjalizacji, jedna inwestycja to jest Varso Tower, druga to jest Forest. W budynku Varso Tower podpisaliśmy w samym środku pandemii trzy umowy najmu i to dosyć znaczące, jedna umowa najmu była z firmą prawniczą, firmą Greenberg, prawie 5 tys. metrów powierzchni, z firmą CMS, to jest kolejna firma prawnicza, 7 tys. metrów i jeszcze jedną firmą, którą niedługo będziemy się chwalić to jest 8,5 tys. metrów. I to wszystko w trakcie pandemii. Również w trakcie pandemii oddaliśmy budynek Varso I i Varso II, tworzące kompleks cały Varso Place do użytku, czyli 70 tys. metrów kwadratowych w dwóch budynkach w samym środku pandemii. W momencie, kiedy je oddawaliśmy budynki były w pełni skomercjalizowane, teraz skupiliśmy się na komercjalizacji Varso Tower, a Varso I i II zostały oddane i skomercjalizowane w pełni. Są podzielone na część biurową, to jest Varso II a Varso I to m.in. hotel – ponad 300 pokoi oraz centrum medyczne i dosyć duży fitness. I to wszystko na dzisiaj działa.

N: Raport CBRE pokazał, że w III kw. odnotowano 41-proc. wzrost obrotu na polskim rynku nieruchomości komercyjnych, czy to oznacza, że branża wychodzi z kryzysu, jakie są prognozy na najbliższe miesiące?

Jeśli chodzi o rynek biurowy, ja nie widziałem przesadnie kryzysu, w szczególności, jeśli chodzi o nowe budynki, ponieważ zainteresowanie jest, budynki zostały oddane do użytku, w pełni wynajęte, w tej chwili dosyć dużo umów najmu się podpisuje. Co ciekawe, wakacje tego roku były dla nas w perspektywie ostatnich 10 lat najbardziej pracowitymi wakacjami. Rzeczywiście, firmy dosyć długo podejmują decyzję, dużo dłużej niż przed pandemią, wcześniej od początku, kiedy zaczęliśmy rozmawiać z klientem do czasu finalizacji umowy mijało 6-9 miesięcy, teraz rok, półtora lub nawet dwa lata to jest czas, kiedy rozmawiamy z klientem. W związku z tym ten czas decyzji jest dosyć wydłużony, natomiast inne parametry się nie zmieniły. Co więcej, nawet długość umowy najmu w naszych ostatnich transakcjach to wszystko 10-letnie umowy najmu, więc niekoniecznie pandemia, to raczej rosnące ceny fit-outu, czyli aranżacji powierzchni wpłynęły na to, że umowy są zawierane na coraz dłuższy okres.

N: A jakie są prognozy na najbliższe miesiące?

Najbliższe miesiące dosyć ciężko prognozować, mogę prognozować najbliższe lata i rynek warszawski pokazuje, że w latach, a w szczególności w roku 2023, będzie bardzo duża luka podażowa. Na dzisiaj patrząc na to, ile budynków się buduje, a je się buduje rok, dwa lub trzy, to już wiemy, że ta luka wystąpi i będzie nawet do 2025. To oznacza dosyć dobry czas dla inwestorów, dla deweloperów, ponieważ jak to niewidzialna ręka rynku pokaże, przy popycie, który jest całkiem dobry i wszelkie prognozy pokazują, że będzie coraz wyższy i bardzo ograniczonej podaży, cena najmu będzie coraz wyższa, więc wynajmujący będą zdecydowanie się cieszyć. Ten popyt będzie też rósł dlatego, że widzimy dosyć sporo zagranicznych firm, które szukają swoich R&D centers poza innymi krajami i właśnie kierują swoje oczy na Polskę.

N: A czy pandemia wpłynęła też na preferencje użytkowników biur i czy np. pojawiły się jakieś nowe trendy, nowe wymagania, nowe oczekiwania?

Pandemia wpłynęła na zmianę wytycznych najemców, dlatego że coraz nowszym i coraz ciekawszym biurem jest biuro hybrydowe, tzn. część dni pracujemy z domu, część z dni pracujemy z biura. To znaczy, że to biuro, o ile nie zmniejszyło o wiele swojej wielkości, to na pewno zmieniło swoją funkcję. Dlatego, że proszę sobie wyobrazić osobę, która w domu jest ojcem, matką trójki dzieci i ma po prostu gwar i głośno, w związku z tym przychodząc do biura poszukuje czegoś cichego, w związku z tym biura muszą mieć sporo sal konferencyjnych, sporo pokoi do cichej pracy. Ale również, jeśli naszym pracownikiem jest świeżo upieczony student, który potrzebuje przyjść do firmy, spotkać się z ludźmi, żeby od nich się czegoś nauczyć i jest to osoba bardzo socjalna, w związku z tym np. powierzchnie kuchni i takie powierzchnie socjalnie zdecydowanie urosły. W związku z tym metrażowo niewiele zmieniły się te biura, natomiast jeśli chodzi o funkcje, one są inne, są przystosowane do pracy hybrydowej. Również kwestie zdrowotne są bardzo istotne. Np. u nas w budynku, kiedy wchodzimy do budynku, nie dotykamy, są drzwi obrotowe, później podchodzimy do recepcji, nie musimy uzyskać karty dostępu, dlatego że mamy aplikację budynkową. Jeśli mamy aplikację, możemy wejść przez bramki, dalej do windy. Jeśli jesteśmy gościem, możemy wysłać QR kod, dzięki któremu możemy przejść przez bramki dostępowe, dostać się do windy. Stojąc przed windą, przykładając QR kod lub swój telefon komórkowy, winda nas od razu wprowadzi na dane piętro, tzn. nie musimy dotykać guzików w windzie, więc całkowicie wejście jest bezdotykowe. Kiedy stoimy już przed powierzchnią najmu, można również zdecydować, że face recognition będzie otwierało nam drzwi. Również budynki są istotne, aby miały otwieralne, uchylne okna, czy nawet też panele, my w budynku Varso Tower, który jest wysokościowym, mamy uchylne panele, dzięki temu możemy wpuścić powietrze i cyrkulować powietrze w danej przestrzeni. Oprócz tego są również zastosowane lampy UV do klimatyzacji i do wentylacji, które pozbywają się wirusów, tak że te rzeczy zdrowotne mają dosyć duży wpływ na projektowanie i wybór biura.★ Obserwuj Google News ★Najnowsze wiadomości ⥂

Nietłukące Naczynia polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Robert Welch polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Wykrawacze Do Pierogów polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Kratki Do Studzenia Ciasta polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Piecyki Gazowe polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)

Klocki polecane hity na styczeń 2022 w sklepach internetowych (e-commerce)Informacje publikowane w serwisie informacyjnym mobo.blog nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Publikowane na stronach serwisu informacje nie stanowią oferty.© 2022 mobo.blog • info@mobo.blog
mobo •••